AC do starego samochodu – czy to się opłaca?

AC do starego samochodu – czy to się opłaca?

Chcesz objąć ochroną ubezpieczeniową swój samochód, ale zastanawiasz się nad opłacalnością takiego rozwiązania z uwagi na wiek auta? Zanim zaczniesz wybierać atrakcyjną polisę AC sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wielu kierowców zastanawia się nad opłacalnością wykupywania ubezpieczenia AC na pojazd starszego rocznika. No bo czy warto płacić składkę wynoszącą ponad kilkaset złotych, gdy wartość samochodu szacowana jest na poziomie kilku tysięcy złotych?

Ubezpieczenie AC nie dla wszystkich?

Okazuje się, że możliwość wykupienia polisy AC wcale nie jest sprawą taką oczywistą. Warto bowiem mieć świadomość, że ubezpieczyciele różnie podchodzą do ubezpieczenia pojazdów przekraczających kryterium wiekowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: starsze auta są znacznie bardziej awaryjne, a to oznacza częstszą likwidację szkód. Wzięcie na siebie odpowiedzialności finansowej nie kalkuluje się towarzystwom ubezpieczeniowym. Tak po prostu.

Może się więc zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi zawarcia umowy dla samochodów starszych niż kilkanaście lat. Jest to jednak kwestia całkowicie indywidualna, dlatego trzeba skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Możesz też sprawdzić taką możliwość za pomocą serwisu porównywarkowego – być może AC na stare auto w rankomat.pl będzie dało się wykupić.

Jak obniżyć wysokość składki AC?

Załóżmy, że ubezpieczyciel wyraził zgodę na ubezpieczenie starszego pojazdu, jednak zaproponował dość wysoką składkę. Możesz próbować obniżyć tę kwotę, m.in. poprzez:

  • wybór rozliczenia w wariancie kosztorysowym
  • wybór opcji naprawy samochodu na zamiennikach
  • ustalenie udziału własnego w szkodzie
  • ustalenie optymalnej wysokości franszyzy integralnej.

Jeśli nie pełne AC, to może minicasco?

Jeżeli zaproponowane przez ubezpieczyciela warunki nie są przez Ciebie akceptowalne, rozważ inną opcję. Mowa o minicasco – dodatkowym ubezpieczeniu, które działa podobnie jak pełne AC. Różnica polega jednak na zakresie ochrony. Tutaj towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie odpowiedzialność finansową w takich przypadkach jak:

  • szkoda całkowita
  • kradzież
  • szkody wyrządzone przez żywioły.

Warto przy tym pamiętać, że z mini AC mogą skorzystać kierowcy, którym towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wykupienia pełnej polisy z powodu zbyt wiekowego auta.

Previous Poziom zarobków a kredyt gotówkowy
Next Wybieramy biurko dla pierwszoklasisty

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Seat Toledo -udana synteza elegancji coupé z wszechstronnością kombi

Seat Toledo to bardzo udane auto rodzinne, charakteryzujące się dużą ilością przestrzeni we wnętrzu kabiny, świetnym wyposażeniem i bardzo ciekawą linią nadwozia. Całość uzupełniają sprawdzone, oszczędne i ekologiczne silniki Volkswagena.

Motoryzacja 0 Comments

Co się dzieje jeśli zabraknie płynu chłodzącego?

Wiosna to problemy dla właścicieli samochodów. Pojawiają się nie tylko wśród tych, którzy przez całą zimę trzymali samochód w garażu czy na parkingu, gdzie nieaktywny samochód prezentuje nam niespodzianki w

Motoryzacja 0 Comments

KIA LOTOS RACE 2016 – Karol Urbaniak niepokonany

Wyścigowy weekend na poznańskim torze obfitował w sensacyjne wydarzenia. Był Robert Lewandowski za kierownicą Kia Picanto. Było spotkanie dwóch pokoleń – Sławomira Wysmyka, który wrócił na tor po 27-letniej przerwie,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź