W cieniu Poznańskich Krzyży

Poznań podsumowywał dziś wtorkowe uroczystości. Wielomiesięczne przygotowania, mnóstwo artystycznych, sportowych, społecznych wyzwań realizowanych z dużym powodzeniem i ogromne chęci, by należycie uczcić pamięć Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku zeszły nieco na dalszy plan.

W cieniu Poznańskich Krzyży przemawiali goście zaproszeni na obchody. Mówiła Aleksandra Banasiak, uczestniczka Wydarzeń Czerwcowych ’56 roku. Przemawiali też dwaj Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej, Wicepremier – w imieniu Premiera Polski oraz gospodarz uroczystości – Prezydent Miasta Poznania.

Gdy do głosu dochodzili politycy w tle słychać było buczenie i okrzyki wsparcia, gwizdy i oklaski. Tysiące osób, które przybyły na Plac Mickiewicza przekrzykiwały się wzajemnie. Manifestowano swoje poglądy polityczne, swój stosunek do bieżącej sytuacji w kraju, swoją wrogość i sympatie.

Rozbuchane emocje opadły dopiero, gdy rozpoczął się spektakl „Ksenofonia”.

 

***

Media po odczytaniu apelu poległych typowały kto wygrał spór, z pikantnymi szczegółami relacjonowały późniejsze wydarzenia na Placu Mickiewicza. Ci, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 60 lat wyrażają swój żal, że na uroczystości za mało było szacunku dla ludzi i historii. Poznaniacy są zażenowani i oburzeni (warto dodać, że złość nie jest jednorodna, a wyrażana w stosunku do różnych środowisk politycznych i z różnych powodów).

Ofiary, kombatanci i ludzie, którzy istotnie przyszli oddać cześć bohaterom pozostają w tym zgiełku niemal niezauważeni.

 

Fotografie gości zaproszonych na obchody Poznańskiego Czerwca ’56 pochodzą ze strony poznan.pl

Pozostałe fotografie: H.Balcerek

Previous Podwyżka, albo odchodzę z pracy - to ultimatum usłyszy większość menedżerów
Next Zaginęło rodzeństwo z Poznania

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kalisz zaprasza na wodne szaleństwa – nowe atrakcje dla dzieci

Rozpoczęcie sezonu w Kaliskim Parku Wodnym już 29 maja. W tym dniu szczególne atrakcje będą czekały na dzieci. Przy zewnętrznym brodziku powstał wodny plac zabaw. Maluchy z okazji Dnia Dziecka,

Wiadomości 0 Comments

Gnieźnieńscy chirurdzy stracą pracę?

Chirurdzy zatrudnieni w szpitalu w Gnieźnie obawiają się, że utracą pracę. Powodem jest ogłoszony niedawno przez dyrektora szpitala konkurs na świadczenia chirurgiczne. Jako jedyna przystąpiła do niego firma Sowmed. Przypomnijmy,

Poznań 0 Comments

Like dla Wolności – .Nowoczesna o nadchodzących wydarzeniach w Poznaniu

27 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu oraz w pełni wolne wybory do Senatu. Przedstawiciele wielkopolskiej .Nowoczesnej, na wczorajszej konferencji prasowej, zapowiedzieli obchody rocznicy tego wydarzenia. Posłanka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź