W cieniu Poznańskich Krzyży

Poznań podsumowywał dziś wtorkowe uroczystości. Wielomiesięczne przygotowania, mnóstwo artystycznych, sportowych, społecznych wyzwań realizowanych z dużym powodzeniem i ogromne chęci, by należycie uczcić pamięć Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku zeszły nieco na dalszy plan.

W cieniu Poznańskich Krzyży przemawiali goście zaproszeni na obchody. Mówiła Aleksandra Banasiak, uczestniczka Wydarzeń Czerwcowych ’56 roku. Przemawiali też dwaj Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej, Wicepremier – w imieniu Premiera Polski oraz gospodarz uroczystości – Prezydent Miasta Poznania.

Gdy do głosu dochodzili politycy w tle słychać było buczenie i okrzyki wsparcia, gwizdy i oklaski. Tysiące osób, które przybyły na Plac Mickiewicza przekrzykiwały się wzajemnie. Manifestowano swoje poglądy polityczne, swój stosunek do bieżącej sytuacji w kraju, swoją wrogość i sympatie.

Rozbuchane emocje opadły dopiero, gdy rozpoczął się spektakl „Ksenofonia”.

 

***

Media po odczytaniu apelu poległych typowały kto wygrał spór, z pikantnymi szczegółami relacjonowały późniejsze wydarzenia na Placu Mickiewicza. Ci, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 60 lat wyrażają swój żal, że na uroczystości za mało było szacunku dla ludzi i historii. Poznaniacy są zażenowani i oburzeni (warto dodać, że złość nie jest jednorodna, a wyrażana w stosunku do różnych środowisk politycznych i z różnych powodów).

Ofiary, kombatanci i ludzie, którzy istotnie przyszli oddać cześć bohaterom pozostają w tym zgiełku niemal niezauważeni.

 

Fotografie gości zaproszonych na obchody Poznańskiego Czerwca ’56 pochodzą ze strony poznan.pl

Pozostałe fotografie: H.Balcerek

Previous Podwyżka, albo odchodzę z pracy - to ultimatum usłyszy większość menedżerów
Next Zaginęło rodzeństwo z Poznania

Może to Ci się spodoba

Poznań 0 Comments

PIŁKA NOŻNA PASJĄ WIELKOPOLSKICH POLICJANTEK

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu od roku ma swoją drużynę piłki nożnej składającą się z przedstawicielek płci pięknej. Choć reprezentacja piłkarska wielkopolskich policjantek jest młodą drużyną, ma na swoim koncie

Gniezno 0 Comments

W SZKOLE ZNALEZIONO ŁADUNEK WYBUCHOWY

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie znaleziono paczkę, która przypominała ładunek wybuchowy. Po kilku minutach na miejscu pojawili się policjanci oraz strażacy. Taki scenariusz rozegrał się w ramach przeprowadzonych

Wiadomości 0 Comments

Dzięki czujności pracownicy banku, zatrzymano fałszywego wnuczka

Dzięki czujności pracownicy banku 72-letnia mieszkanka Konina nie została oszukana metodą „na policjanta”. Kobieta chciała wziąć 530 tysięcy kredytu, żeby rzekomo pomóc synowi, który miał spowodować groźny wypadek. 30 marca

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!