Co u stomatologa za darmo na NFZ? Sprawdź czy w Poznaniu można leczyć zęby na NFZ

Co u stomatologa za darmo na NFZ? Sprawdź czy w Poznaniu można leczyć zęby na NFZ

Wybierasz się do stomatologa, ale nie wiesz, jakie zabiegi wykonywane są w ramach NFZ, a za jakie trzeba zapłacić? Przedstawimy, jakie zęby wyleczysz za darmo oraz jak szukać gabinetu stomatologicznego w Poznaniu, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zęby można leczyć w ramach NFZ?

Każdy, kto regularnie chodzi do dentysty, zdaje sobie sprawę z tego, ile może kosztować leczenie zębów. Warto jednak wiedzieć, że niektóre zabiegi wykonywane są za darmo, w ramach NFZ. Czego to dotyczy?

Przede wszystkim leczenia próchnicy, które wykonywane jest bezpłatnie, jeśli tylko posiadasz ubezpieczenie zdrowotne. Jednak już plomby chemoutwardzalne dentysta założy za darmo jedynie w jedynce, dwójce oraz w trójce. Jeśli nie chcesz płacić za wizytę, pozostałe zęby zostaną wypełnione amalgamatem, który ze względu na szary kolor jest nieestetyczny. Gdy zdecydujesz się na plombę lepszej jakości, dopłacisz nie tylko za materiały, ale także za pracę dentysty. W tym wypadku nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia na NFZ, a dopłacenia jedynie za wybraną przez Ciebie plombę.

A co w sytuacji, gdy problem jest poważniejszy? Gdy tzw. dentysta kontraktowy zleci wykonanie prześwietlenia i wyda Ci skierowanie, nie zapłacisz za nic. Ale już leczenie kanałowe jest refundowane tylko w przypadku przednich zębów (od jedynki do trójki). Co z pozostałymi? Można je wyrwać za darmo lub leczyć według cennika gabinetu stomatologicznego. Wyjątek od tej zasady stanowią kobiety w ciąży oraz będące w okresie połogu.

Ponadto wśród pacjentów panuje błędne przekonanie, że znieczulenie miejscowe jest płatne. Może Ci ono przysługiwać za darmo, jeśli poprzedza zabieg wykonywany w ramach NFZ.

Leczenie ortodontyczne przysługuje dzieciom, które nie przekroczyły wieku 12 lat. Finansowane jest też lakierowanie zębów stałych przed 18 rokiem życia, plombowanie mleczaków oraz zabiegi poprawiające stan uzębienia u najmłodszych.

Raz na 5 lat można też skorzystać z bezpłatnej protezy akrylowej, lecz dotyczy do sytuacji, w której straciłeś co najmniej 5 zębów.

Jak szukać gabinetu stomatologicznego w Poznaniu?

Na początku warto zaznaczyć, że dentysta posiadający kontrakt z NFZ przyjmuje bez skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja – możesz więc wybrać dowolnego stomatologa. Co więcej, gdy zgłaszasz się do niego z bólem zęba, ma obowiązek przyjąć Cię jeszcze tego samego dnia. A jak szukać gabinetu?

Możesz skorzystać z serwisu typu https://ranking.abczdrowie.pl/s/stomatolog/poznań, na którym udostępniana jest lista gabinetów stomatologicznych w Poznaniu. Dzięki temu uzyskasz podstawowe informacje na temat lekarzy, a w wielu przypadkach dodatkowo sprawdzisz dostępne terminy oraz umówisz się na wizytę przez internet. Jednak największą zaletą serwisów tworzących bazy lekarzy jest możliwość opiniowania. To sprawia, że możesz nie tylko zobaczyć, co inni pacjenci napisali o danym stomatologu, ale też dodać własną opinię, zarówno pozytywną, jak i negatywną.

Czy w Poznaniu można leczyć zęby na NFZ?

Aby dowiedzieć się, który stomatolog w Poznaniu posiada kontrakt z NFZ, możesz skorzystać z informatora dostępnego na stronie internetowej wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Możesz też pozyskać takie informacje w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, wymaga to jednak założenie profilu zaufanego. Plusem tego rozwiązania jest to, że masz dostęp do informacji na temat Twojego leczenia.

Warto też dopytać się o to w wybranym gabinecie stomatologicznym, drogą mailową lub telefoniczną.

Previous Policjanci zabezpieczyli wyroby tytoniowe bez Polskich znaków akcyzy
Next Podejrzany o usiłowanie zabójstwa trafił do aresztu

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Głodny? Czas zamówić pizzę!

Niekiedy nie mamy kompletnie siły, czasu, czy po prostu chęci gotować i nikt nie jest nas w stanie do tego zmusić. Nie musimy wówczas przymierać głodem, bowiem w prosty sposób

Life&Style 0 Comments

Pomoc domowa – profesjonalistka, która zadba o porządek w domu

Coraz więcej osób – najczęściej mieszkańców dużych miast – szuka osoby, która pomoże im zadbać o porządek w domu i zamienić puste mury w przytulne rodzinne gniazdko. Jakie obowiązki spoczywają

Life&Style 0 Comments

Wakacje nad Bałtykiem hitem ostatnich lat

Bałtyk od kilku lat przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, nie tylko z Polski. Wynika to z faktu, że wakacje w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa, hotele standardem nie odbiegają od tych zachodnioeuropejskich,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź