Cztery rzeczy, które napędzają pracoholizm

Cztery rzeczy, które napędzają pracoholizm

Ludzie są zmuszani do przepracowania z różnych powodów, ale wszystkie one prowadzą do tych samych złych wyników.

Kiedy mówię ludziom, że zarabiam na życie studiując pracoholizm, zazwyczaj bombardują mnie sugestie tematów, na których mógłbym zrobić studium przypadku. Wygląda na to, że każdy może pomyśleć o co najmniej jednej osobie w swoim życiu, którą nazwałby pracoholikiem – albo, być może, że sam się identyfikuje jako pracoholik.

Definicja pracoholizmu rozwinęła się na przestrzeni lat i obejmuje elementy motywacyjne, poznawcze, emocjonalne i behawioralne, ale zrozumienie, dlaczego się przepracowuje, może pomóc w odblokowaniu sposobów radzenia sobie z tym problemem.

To kilka z głównych przyczyn pracoholizmu:

  • Motywujące: Pracoholicy różnią się od ludzi, którzy są po prostu bardzo zaangażowani w swoją pracę. Nie lubią swojej pracy; czują się zmuszeni do jej wykonywania z powodu wewnętrznej presji. Innymi słowy, pracują, ponieważ czują, że powinni lub powinni pracować.
  • Poznawcze: Pracoholicy mają uporczywe myśli o pracy, kiedy nie pracują, a psychicznie trudno im się od niej uwolnić.
  • Emocjonalnie: Pracoholicy doświadczają negatywnych emocji, takich jak lęk i poczucie winy, kiedy nie pracują.
  • Zachowanie: Pracoholicy mają tendencję do pracy ponad to, czego racjonalnie oczekuje od nich ich organizacja.

Jak wynika z tego podziału, wszystkie te formy pracoholizmu mogą być wywołane i nasilone przez różne czynniki: potrzeby wewnętrzne, czynniki zewnętrzne, podstawowe cechy osobowości i inne.

Co napędza pracoholizm (a co nie)

Jedno z możliwych wyjaśnień wynika z chęci zaspokojenia podstawowych potrzeb psychologicznych, takich jak potrzeba kompetencji. Pracoholicy mogą poświęcać nadmierną ilość czasu i energii umysłowej na pracę, starając się czuć kompetentnie, zwłaszcza jeśli nie czują się kompetentni w innych dziedzinach życia.

Jednak mogą być też inne, głębsze kwestie, którymi należy się zająć. Pracoholicy (i ci, którzy są wokół nich) mogą na nowo przeżywać wzorce z przeszłości lub wykorzystywać pracę jako sposób na ułatwienie lub ignorowanie problemów emocjonalnych i traumy.

Inni powiązali pracoholizm z różnymi cechami osobowości. Ogólnie rzecz biorąc, pracoholicy są bardziej sumienni, ekstrawertyczni i neurotyczni. Relacje te są jednak stosunkowo słabe i istnieje duża zmienność w różnych badaniach. Niektóre z najsilniejszych korelacji osobowościowych wokół pracoholizmu to cechy takie jak posiadanie osobowości typu A, motywowanie się osiągnięciami lub bycie perfekcjonistą. I choć badania na ten temat są ograniczone, istnieją również dowody na to, że narcyzm jest związany z pracoholizmem.

Niektórzy spekulują, że pracoholizm jest powodowany przez zewnętrzne czynniki pracy, takie jak praca w bardzo wymagającym zawodzie (np. lekarze i prawnicy, którzy często pracują w bardzo długich godzinach). Nie sądzę, by ktoś, kto rozpoczyna wymagającą karierę, został pracoholikiem. Uważam jednak, że jest całkowicie możliwe, że jeśli ktoś ma podstawowe tendencje do pracy pracoholika, to pracuje w zawodzie, w którym jest bardzo wymagający (np. lekarze i prawnicy, którzy często pracują bardzo długo). Praca, która wymaga długich godzin pracy i ekstremalnego zaangażowania, może wydobyć te tendencje.

Kolejne błędne przekonanie jest takie, że jeśli kochasz swoją pracę, musisz być pracoholikiem. W rzeczywistości ludzie, którzy mają wysokie zaangażowanie w pracę – pozytywny, satysfakcjonujący, związany z pracą stan umysłu – prawdopodobnie nie są pracoholikami. Zaangażowani pracownicy są zmuszani do pracy, ponieważ uważają ją za z natury przyjemną – naprawdę się nią cieszą – natomiast pracoholicy są zmuszani do pracy, ponieważ odczuwają wewnętrzny przymus, aby ją wykonywać.

Wpływ tej różnicy jest oczywisty. W jednym z moich badań odkryliśmy, że pracoholizm był związany z poczuciem większej winy, lękiem, złością i rozczarowaniem – zarówno w pracy, jak i w domu – duże zaangażowanie w pracę było związane z poczuciem większej radości, uważności i pewności siebie (ponownie zarówno w pracy, jak i w domu).

Dlaczego pracoholizm nie działa

Badania w przeważającej mierze popierają pogląd, że pracoholizm ma negatywne konsekwencje osobiste. W 2014 roku przeprowadzono kompleksową meta-analizę podsumowującą wyniki 89 badań podstawowych i stwierdzono, że pracoholizm wiąże się z niższą pracą, rodziną i satysfakcją z życia, a także gorszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. W nowszym badaniu naukowcy stwierdzili, że pracoholizm był związany z wyższym skurczowym ciśnieniem krwi i większym poziomem stresu psychicznego rok później.

Ale czy nie jest prawdą, że bycie pracoholikiem może pomóc w osiągnięciu sukcesu w pracy? Właściwie, badania pokazują, że jest to mit. W metaanalizie badano, czy pracoholicy mają lepsze wyniki w pracy niż pozostałe osoby i nie znaleźliśmy żadnego związku między nimi. Choć więc pracoholicy mogą poświęcać więcej czasu na myślenie i fizyczne angażowanie się w pracę niż przeciętny pracownik, może to nie być korzystne dla jego pracodawcy.

Pracoholizm nie tylko nie przyczynia się do poprawy czyjejś wydajności pracy, ale jest silnie powiązany ze zwiększonym stresem zawodowym i wypaleniem zawodowym.

Więcej o pracoholizmie oraz innych rodzajach uzależnień przeczytacie na https://terapie-uzaleznien.pl/

Previous Tłumacz języka angielskiego
Next Mobilny serwis TIR- Poznań

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Fryzury z wybiegów – sprawdź najnowsze trendy

Lato i wczesna jesień będą nas rozpieszczać. Fryzjerzy proponują bowiem bardzo kobiece i lekkie stylizacje, w tym symetryczne uczesania, subtelne upięcia z warkoczy, dziewczęce kucyki oraz karbowania. Do tego fantazyjna

Life&Style 0 Comments

Luksusowe urządzenia od firmy Apple

Na rynku znajdziemy bardzo wiele urządzeń elektronicznych, których producenci cały czas pracują nad rozwojem swoich urządzeń, wprowadzają do obiegu nowe urządzenia na coraz wyższym poziomie technicznym i o coraz większej

Life&Style 0 Comments

Tłumaczenie gry mobilnej: Jaki język wybrać

W pewnym momencie twórcy gier, którzy odnieśli sukces, zdają sobie sprawę, że mają pole do rozwoju, a najbardziej oczywistym kierunkiem byłoby wprowadzenie ich gry na nowe rynki. Często publikacja gry

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź