Czym jest druk offsetowy?

Czym jest druk offsetowy?

Tego lata opublikujemy serię postów wyjaśniających różne rodzaje procesów drukarskich. W tym wpisie dokonujemy przeglądu podstaw druku offsetowego (zwanego również litografią offsetową).

Litografia offsetowa jest podstawową metodą stosowaną do drukowania dłuższych serii magazynów, książek, podręczników, broszur, materiałów reklamowych, papieru firmowego, plakatów, etykiet i opakowań papierowych.

Ze względu na koszty stałe związane z przygotowaniem każdego zadania do druku offsetowego, koszt każdego egzemplarza w zamówieniu 250 egzemplarzy będzie wyższy niż koszt każdego egzemplarza w zamówieniu 10 000 egzemplarzy.

Jak to działa?

Litografia offsetowa jest wieloetapowym procesem, w którym wykorzystuje się wytrawiane płyty metalowe, atramenty hydrofobowe (np. olejowe), wodę, cylindry kocowe oraz cylindry wyciskowe. Tabliczki są tworzone w taki sposób, aby atramenty tłuszczowe przylegały tylko do tych części tabliczki, które zawierają obrazy i tekst. Cienka warstwa wody nad pustymi częściami talerza odpycha farby na bazie oleju.

Tusz na płytach jest najpierw przenoszony do owiniętego gumą cylindra „kocowego”. Atrament dociera do papieru, gdy walec kocowy z farbą zwija się nad papierem. Wiele pras używa cylindrów wyciskowych do dociskania papieru w trakcie nakładania farby na powierzchnię papieru. Cylindry impresyjne pomagają również w przesuwaniu arkuszy przez prasy.

Proces druku offsetowego wymaga wykonania oddzielnych płyt i wałków dla każdego koloru farby, który będzie używany.

Różne odmiany pras, blach i farb są stosowane dla różnych długości pracy i wymagań dotyczących podłoża. Na przykład, niektóre prasy mogą drukować miliony egzemplarzy czasopisma. Inne prasy mogą drukować 250 dużych arkuszy, które będą składane w celu stworzenia wielostronicowych broszur.

Drukarki te automatycznie podają szerokie zwoje papieru z jednego stanowiska atramentu na drugie, aż do momentu nałożenia odpowiedniej ilości atramentu na każdą stronę. Drukarki internetowe są zazwyczaj używane do drukowania 10 000 lub więcej kopii wielostronicowych dokumentów, takich jak czasopisma, książki i katalogi.

Więcej o druku offsetowym przeczytasz na stronie: https://drukujkrakow.pl/

Previous Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić
Next Wybieramy szafki na zabawki dziecięce

Może to Ci się spodoba

Life&Style 1Comments

Drążki, półki i lustra. Jak właściwie zaprojektować garderobę?

Garderobę można znaleźć w coraz większej ilości polskich mieszkań. Nie powinno to przesadnie dziwić, bo nie wymaga ona dużej ilości miejsca, a pozwala skutecznie wyeliminować z przestrzeni domu kilka zbędnych

Life&Style 0 Comments

Używane suknie ślubne, zaproszenia DIY, co jeszcze, aby zaoszczędzić na organizacji wesela?

Z pewnością dobrze wiesz, że organizacja wesela jest ogromną inwestycją, która wymaga mnóstwa czasu, wysiłku i sporych zasobów finansowych. Szczególnie, jeśli chcesz zaprosić dużo osób, a o to nie trudno,

Life&Style 0 Comments

Zanieczyszczone powietrze sprzyja otyłości?

Mamy obecnie do czynienia z prawdziwą epidemią otyłości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Nasz kraj nie ma w tym kontekście powodów do dumy. Według alarmującego raportu Instytutu Żywności i Żywienia,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź