Czym jest druk offsetowy?

Czym jest druk offsetowy?

Tego lata opublikujemy serię postów wyjaśniających różne rodzaje procesów drukarskich. W tym wpisie dokonujemy przeglądu podstaw druku offsetowego (zwanego również litografią offsetową).

Litografia offsetowa jest podstawową metodą stosowaną do drukowania dłuższych serii magazynów, książek, podręczników, broszur, materiałów reklamowych, papieru firmowego, plakatów, etykiet i opakowań papierowych.

Ze względu na koszty stałe związane z przygotowaniem każdego zadania do druku offsetowego, koszt każdego egzemplarza w zamówieniu 250 egzemplarzy będzie wyższy niż koszt każdego egzemplarza w zamówieniu 10 000 egzemplarzy.

Jak to działa?

Litografia offsetowa jest wieloetapowym procesem, w którym wykorzystuje się wytrawiane płyty metalowe, atramenty hydrofobowe (np. olejowe), wodę, cylindry kocowe oraz cylindry wyciskowe. Tabliczki są tworzone w taki sposób, aby atramenty tłuszczowe przylegały tylko do tych części tabliczki, które zawierają obrazy i tekst. Cienka warstwa wody nad pustymi częściami talerza odpycha farby na bazie oleju.

Tusz na płytach jest najpierw przenoszony do owiniętego gumą cylindra „kocowego”. Atrament dociera do papieru, gdy walec kocowy z farbą zwija się nad papierem. Wiele pras używa cylindrów wyciskowych do dociskania papieru w trakcie nakładania farby na powierzchnię papieru. Cylindry impresyjne pomagają również w przesuwaniu arkuszy przez prasy.

Proces druku offsetowego wymaga wykonania oddzielnych płyt i wałków dla każdego koloru farby, który będzie używany.

Różne odmiany pras, blach i farb są stosowane dla różnych długości pracy i wymagań dotyczących podłoża. Na przykład, niektóre prasy mogą drukować miliony egzemplarzy czasopisma. Inne prasy mogą drukować 250 dużych arkuszy, które będą składane w celu stworzenia wielostronicowych broszur.

Drukarki te automatycznie podają szerokie zwoje papieru z jednego stanowiska atramentu na drugie, aż do momentu nałożenia odpowiedniej ilości atramentu na każdą stronę. Drukarki internetowe są zazwyczaj używane do drukowania 10 000 lub więcej kopii wielostronicowych dokumentów, takich jak czasopisma, książki i katalogi.

Więcej o druku offsetowym przeczytasz na stronie: https://drukujkrakow.pl/

Previous Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić
Next Wybieramy szafki na zabawki dziecięce

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Głodny? Czas zamówić pizzę!

Niekiedy nie mamy kompletnie siły, czasu, czy po prostu chęci gotować i nikt nie jest nas w stanie do tego zmusić. Nie musimy wówczas przymierać głodem, bowiem w prosty sposób

Life&Style 0 Comments

Które gry towarzyskie warto kupić?

Jeśli szukasz sposobu na ciekawe spędzenie czasu w grobie rodziny bądź znajomych, postaw na towarzyskie gry planszowe. To doskonały sposób na przełamanie lodów, zapewnienie ciekawej rozrywki, nauczenie się czegoś i

Life&Style 0 Comments

Wybieramy szafki na zabawki dziecięce

Myśl o domu jak z czasopisma zdaje się zanikać, gdy w równaniu pojawiają się dzieci. Nie jest tajemnicą, że utrzymywanie ładnego domu jest o wiele trudniejsze w przypadku dzieci, ale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź