Czym jest zatrucie alkoholowe?

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholowe jest poważną – a czasem śmiertelną – konsekwencją picia dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Picie zbyt dużej ilości alkoholu zbyt szybko może mieć wpływ na oddychanie, tętno, temperaturę ciała i odruch żołądkowy i potencjalnie prowadzić do śpiączki i śmierci.

Zatrucie alkoholowe może również wystąpić, gdy dorośli lub dzieci przypadkowo lub celowo wypiją produkty domowe zawierające alkohol.

Osoba z zatruciem alkoholowym potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli podejrzewasz, że ktoś ma zatrucie alkoholowe, natychmiast zadzwoń po pomoc medyczną.

Symptomy

Oznaki i objawy zatrucia alkoholowego obejmują:

  • Dezorientacja
  • Wymioty
  • Konfiskaty
  • Powolny oddech (mniej niż osiem oddechów na minutę)
  • Nieregularne oddychanie (przerwa między oddechami większa niż 10 sekund)
  • Skóra niebieska lub blada
  • Niska temperatura ciała (hipotermia)
  • Zemdlenie (nieświadomość) i nie można się obudzić
  • Kiedy spotkać się z lekarzem

Nie jest konieczne posiadanie wszystkich powyższych oznak i objawów przed zwróceniem się o pomoc medyczną. Osoba z zatruciem alkoholowym, która jest nieprzytomna lub nie może się obudzić, jest zagrożona śmiercią.

Zatrucie alkoholowe to nagły przypadek

Jeśli podejrzewasz, że ktoś ma zatrucie alkoholowe – nawet jeśli nie widzisz klasycznych oznak i objawów – zwróć się o natychmiastową pomoc medyczną. Oto, co należy zrobić:

Natychmiast zadzwoń pod numer 911 lub lokalny numer alarmowy. Nigdy nie zakładaj, że dana osoba będzie spała spokojnie od zatrucia alkoholem.

Bądź przygotowany do udzielenia informacji. Jeśli wiesz, upewnij się, że poinformowałeś szpital lub pogotowie ratunkowe o rodzaju i ilości alkoholu, który wypiłeś i kiedy.

Nie zostawiaj nieprzytomnej osoby samej. Ponieważ zatrucie alkoholem ma wpływ na odruch żołądkowy, osoba z zatruciem alkoholowym może udławić się własnymi wymiocinami i nie być w stanie oddychać. Czekając na pomoc, nie próbuj sprawić, aby osoba wymiotowała, ponieważ może się udławić.

Pomóż osobie, która wymiotuje. Postaraj się, aby osoba ta usiadła. Jeżeli osoba musi się położyć, upewnij się, że odwróciła głowę na bok – pomoże to zapobiec udławieniu się. Staraj się nie zasnąć, aby zapobiec utracie przytomności.

Nie obawiaj się otrzymać pomocy

Trudno jest zdecydować, czy ktoś jest na tyle pijany, aby uzasadnić interwencję medyczną, ale najlepiej jest pomylić się po stronie ostrożności. Możesz martwić się o konsekwencje dla siebie, swojego przyjaciela lub ukochanej osoby, szczególnie jeśli jesteś niepełnoletni. Ale konsekwencje nieotrzymania odpowiedniej pomocy w odpowiednim czasie mogą być o wiele poważniejsze.

https://alkoholowyodwyk.pl/alkoholizm/objawy-zatrucia-alkoholowego/ygfe_sddf

Previous Meble do pokoju dziecięcego
Next Sprawdzanie oleju w samochodzie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dużo, smacznie, w dobrym stylu – Cacao Republika

Niewielka kawiarnia w bocznej uliczce przy Starym Rynku przyciągnęła mój wzrok estetycznym ogródkiem i kwiatami puszącymi się w oknach. Gdy ma się dość ulicznego zgiełku i kelnerów pokrzykujących i biegających

Life&Style 0 Comments

Szukamy okazji na akcesoria do łazienki – na co zwracamy uwagę?

Wyposażając łazienkę należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór akcesoriów. Poza kwestiami estetycznymi wypada zadbać o funkcjonalność, tak, aby pomieszczenie było nie tylko piękne, ale również wygodne w użytkowaniu. Na rynku

Life&Style 5 komentarzy

Meble do przedpokoju: zadbaj o dobre pierwsze wrażenie

Przedpokój to miejsce, które żegna cię rano i wita wieczorem. Musi więc być ergonomiczny oraz wyposażony w funkcjonalne meble i dodatki, pozwalające na wygodne przechowywanie odzienia wierzchniego oraz akcesoriów. Sprawdź,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź