Dieta Paleo – na czym jest wzorowana? Jaki jest jej skład?

Dieta Paleo – na czym jest wzorowana? Jaki jest jej skład?

Dieta Paleo, zwana również dietą paleolityczną, dietą zbieracza-myśliwego, jaskiniowca czy dietą z epoki kamienia łupanego to plan żywienia, który oparty jest na prehistorycznych źródłach, sięgających od 2,5 miliona do 10 tysięcy lat wstecz. Ówcześni ludzie stosowali koczowniczy tryb życia, zdobywając pokarm tam, gdzie akurat przebywali.

W skład takiej diety wchodzą produkty takie jak:

 • Ryby bogate w kwasy omega-3 (makrela, łosoś),
 • Oleje z oliwek lub orzechów włoskich,
 • Chude mięsa ze zwierząt karmionych trawą,
 • Nasiona, orzechy, korzonki,
 • Owoce leśne,
 • Dziko rosnące warzywa,
 • Zioła.

Z racji tego, że plan Diety Paleolitycznej zamyka się w okresie około 10 tysięcy lat temu, ogranicza ona żywność, która powstała w wyniku przejścia w osadniczy tryb życia człowieka. Produkty te to między innymi zboża, warzywa i owoce uprawne, a także produkty pochodzenia zwierzęcego. Zakłada ona również ograniczenie przypraw takich jak sól czy cukier oraz żywności wysoko przetworzonej. Więcej informacji o składnikach diety Paleo uzyskasz na stronie Cateromarket.pl.

Cel i założenia

Głównym założeniem diety paleo jest idea mówiąca o tym, że nowoczesna dieta, która zaczęła występować w momencie pierwszych praktyk rolniczych, jest niezgodna z genetyką organizmu człowieka.

Rośliny uprawne, zboża i mleczarstwo zastąpiły ówcześnie podstawowe składniki diety zbyt szybko, przez co, zgodnie z hipotezą diety paleo, w ciele człowieka zaczeły się pojawiać choroby serca, cukrzyca i otyłość. Przyczynił się do tego również osiadły tryb życia, jaki człowiek osiągnął dzięki uprawianiu ziemi.

Założenia te obalane są badaniami genetycznymi, które wykazały wzrost liczby genu związany ze skrobiami dietetycznymi. Archeolodzy dowiedli, że ziarna pojawiły się w diecie człowieka już 30 000 lat temu, a także faktem, że dieta zmieniała się nie tylko wraz z przejściem na rolnictwo – istotnymi sprawami były też geografia i klimat, a także dostęp do żywności (np. gęstość i dostępność zwierzyny w lesie).

Korzyści płynące z diety Paleo:

Na podstawie badań klinicznych, porównujących dietę Paleo do innych diet, naukowcy doszli do wniosku, że ze stosowania diety Paleo wynikają następujące korzyści:

 • Utrata masy ciała,
 • Stabilne ciśnienie krwi,
 • Stabilny poziom apetytu,
 • Zwiększona tolerancja glukozy,
 • Niższy poziom triglicerydów.

Cena i składniki odżywcze

Niektórzy, zastanawiający się nad przejściem na dietę paleo mogą być zaniepokojeni dwoma rzeczami: jest ona stosunkowo droga, gdyż wymaga używania mięsa zwierząt karmionych trawą (głównie dziczyzna) oraz stosunkowo drogie ryby. Orzechy i owoce leśne też nie należą do najtańszych produktów na rynku. Jest jednak ona nieco uboga w błonnik z powodu wyjęcia z niej roślin uprawnych, w tym strączkowych, kasz czy ziaren zbóż. Osoba decydująca się na tę dietę musi się też liczyć z nieco ubogim dostępem do białka i wapnia, jeśli nie ma w niej wiele mięsa.

Przykładowe dzienne menu:

 • Śniadanie: łosoś broilowany,
 • Drugie śniadanie: laski selera naciowego lub marchewki,
 • Obiad: Sałatka (marchew, ogórek, pomidory, orzechy włoskie, sos z cytryny) i chudy schab z broillem,
 • Podwieczorek: pomarańcza,
 • Kolacja: brokuł gotowany na parze, pieczeń z polędwicy wołowej (chudej) i sałatka z pomidorów, cebuli, migdałów, mieszanki sałat i awokado,
 • Deser: Truskawki.

Dieta, z racji dość mocnego zakorzenienia w historii wskazuje na utrzymywanie wysokiej aktywności fizycznej oraz picia dużej ilości wody.

Podsumowanie

Dieta Paleo jest dobrze zbilansowaną dietą, która ma bardzo dużo zalet – jest bogata w witaminy, wspomaga odchudzanie ze względu na wybór chudych mięs i ryb oraz stawia na zdrowe przekąski. Ma też swoje wady, z których największą wydaje się być stosunkowo wysoka cena, której wymaga ta dieta.

Previous Co się dzieje jeśli zabraknie płynu chłodzącego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wycieczka marzeń, którą oferuje biuro podróży. Wietnam inspiruje i przyciąga kontrastem.

Czym przyciąga Wietnam i dlaczego tak wielu turystów decyduje się na podróż do Azji Południowo-Wschodniej? Wietnam jest szczególnie interesującym miejscem dla Europejczyków – inna kultura to nowe doświadczenia, rozszerzanie wiedzy

Life&Style 0 Comments

Skutki nadużywania narkotyków i uzależnienia

Narkotyki są chemikaliami, które wpływają na organizm i mózg. Różne leki mogą mieć różne skutki. Niektóre efekty działania leków obejmują konsekwencje zdrowotne, które są długotrwałe i trwałe. Mogą one trwać

Life&Style 0 Comments

Głodny? Czas zamówić pizzę!

Niekiedy nie mamy kompletnie siły, czasu, czy po prostu chęci gotować i nikt nie jest nas w stanie do tego zmusić. Nie musimy wówczas przymierać głodem, bowiem w prosty sposób

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź