Do jakich przywilejów uprawnia legitymacja emeryta?

Do jakich przywilejów uprawnia legitymacja emeryta?

Przejście w tzw. stan zawodowego spoczynku, czyli, krótko mówiąc, na emeryturę, wiąże się nie tylko z otrzymywaniem od państwa comiesięcznej „pensji” w postaci emerytury, ale również z otrzymaniem legitymacji, dzięki której senior może mieć wiele dodatkowych korzyści. Legitymacja emeryta to szereg ulg i zniżek w różnego rodzaju miejscach, a żeby móc je otrzymać wystarczy tylko okazać ją w wybranym punkcie.

Trzy ważne ulgi dostępne z legitymacją emeryta

Trzema najważniejszymi ulgami, z których często i chętnie korzystają Ci emeryci, którzy o nich wiedzą są ulgi komunikacyjne. Pierwszą z nich, do której uprawnia okazana legitymacja emeryta, jest ulga na przejazd pociągami. Można z niej skorzystać dwa razy do roku, ale zniżka, jaką się wtedy otrzymuje, jest wyjątkowo korzystna i stanowi aż 37 procent, o tyle dokładnie tańsze są wówczas bilety.

Dodatkowo warto wyposażyć się w tzw. legitymację seniora, która na kolei daje dodatkowe uprawnienia i rabaty, ale dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Dzięki niej otrzymuje się 50 procent ulgi na wszystkie pociągi krajowe, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej klasie. Kolejną zniżką są ulgi na transport komunikacją miejską, wyznaczane przez poszczególne miasta (samorządy) oraz 20-procentowy rabat na przelot różnymi liniami lotniczymi. O zniżkę lotniczą warto dopytać przy zakupie biletu.

Rozrywka nie taka droga! Jakie zniżki daje emerytom legitymacja?

Ekstra uprawnienia daje legitymacja emeryta w zakresie rozrywki i kultury. Nie wszyscy wiedzą, że emeryci legitymujący się tym dokumentem są preferencyjnie taktowani przy zakupie biletów do kin, muzeów oraz do teatru. Różne placówki wyznaczają tu różne zniżki, ale średnio wahają się one od 40 do nawet 50 procent rabatu.

Na duże ulgi można też liczyć w większości galerii sztuki, a także w ogrodach botanicznych i praktycznie we wszystkich ogrodach zoologicznych. Z legitymacją emeryta można też swobodnie wybrać się na różne wydarzenia sportowe, tutaj, co ciekawe zniżki są znacznie bardziej preferencyjne, a nierzadko emeryci wchodzą na mecze czy sportowe imprezy za darmo, lub za naprawdę symboliczną opłatę.

Tańsze hotele i niskie opłaty za psiego towarzysza

Ciekawostką jest fakt, że coraz więcej pensjonatów prywatnych przygotowuje dla osób posiadających legitymację emeryta ulgi przy wynajmie pokojów noclegowych, wakacyjnych, a nawet hotelowych. Nie jest to oczywiście ulga dostępna w każdym hotelu, ale warto o nią zapytać, bo właściciele takich miejsc coraz chętniej goszczą u siebie osoby starsze za niższą cenę.

Poza podróżami, emeryci posiadający psa lub psy w liczbie mnogiej, mogą liczyć na niższe opłaty miejskie za posiadanie swojego pupila. Tutaj o takiej zniżce decydują samorządy i władze lokalne, i o ile emeryt może dostać opłatę nawet o połowę mniejszą do uregulowania, o tyle w niektórych miastach w ogóle osoby po 60 roku życia są z takiego podatku od posiadania psa zwolnione. O dodatkowe zniżki lokalne warto pytać w urzędzie miasta, ponieważ często okazuje się, że władze miejskie mają dla emerytów również inne ciekawe ulgi.

Previous Jak dobrać meble do pokoju dziecięcego?
Next Tłuszczak. Co należy o nim wiedzieć?

Może to Ci się spodoba

Gniezno 0 Comments

Pędził samochodem w terenie zabudowanym 142 km/h

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Gniezna zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu marki Mercedes, który przekroczył w obszarze zabudowanym dopuszczalną prędkość o 92 km/h. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy. Ponadto będzie musiał

Wiadomości 0 Comments

PRZESTRZEGAMY PRZED OSZUSTWAMI METODĄ „NA POLICJANTA”

Policjanci z Poznania przypominają i przestrzegają przed oszustami, którzy dzwonią do mieszkańców i podając się za policjanta, próbują wyłudzić pieniądze. W ostatnich dniach było 9 takich sytuacji – we wszystkich

Wiadomości 0 Comments

Prezydent Poznania – Oddzielmy poległych w walce o „wolność i chleb” od ofiar tragicznej katastrofy

Prezydent Poznania chce godnego uczczenia pamięci Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent zaapelował, by oddzielić poległych w walce o „wolność i chleb” od ofiar

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź