Kurs spawacza daje pracę

Kurs spawacza daje pracę

W Wielkopolsce rośnie popularność kursów zawodowych. Jest to spowodowane tym że w Polsce spawacz może zarobić 3-4 tysiąca złotych. Na Zachodzie – jest to ta sama liczba ale już w euro. Taka sytuacja powoduje że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników na to stanowisko. Dlatego odbycie kursu na spawacza to niemal pewny sposób na nową pracę.

Po co przeprowadza się kurs spawacza? Przede wszystkim, ma on na celu przygotowanie kandydata na spawacza do egzaminu państwowego, zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. Egzamin w zakresie wykonywania prac spawalniczych, który jest przeprowadzany zgodnie z normą PN-EN 287-1+A1, odbywa się przed komisją powoływaną przez Instytut Spawalnictwa. Wyjątek w tym przypadku stanowi wykonywanie prac spawalniczych w ruchu zakładu górniczego pod powierzchnią ziemi.

Pozytywny wynik egzaminu jest równoznaczny z uzyskaniem określonych uprawnień przez uczestnika kursu. Otrzymuje on w związku z tym książeczkę spawacza, a także świadectwo egzaminu spawacza, czyli certyfikat w jednym z poniższych zakresów:

– kurs podstawowy spawania gazowego

– kurs podstawowy spawania elektrycznego

– kurs podstawowy spawania metodą MIG

– kurs podstawowy spawania metodą MAG

– kurs podstawowy spawania metodą TIG

Uczestnik, któremu uda się uzyskać książeczkę spawacza oraz wspomniany certyfikat, jest tym samym upoważniony do wykonywania pracy spawacza w określonym zakresie. Należy podkreślić, iż zdobyte uprawnienia mają charakter okresowy, co oznacza, że raz na dwa lata spawacz  musi podejść do egzaminu weryfikującego jego wiedzę oraz umiejętności, a fakt ten zostaje odnotowany na posiadanym przez niego certyfikacie.

Celem kursu, jest nie tylko rzetelne przygotowanie jego uczestników do egzaminu, ale przede wszystkim do wykonywania tego zawodu wybraną metodą. Kursanci muszą między innymi używać środków oraz sprzętu ochrony zbiorowej i indywidualnej, prawidłowo wykonywać swoje obowiązki na określonym stanowisku, a także przestrzegać ustalonych parametrów i rozpoznawać zagrożenia podczas wykonywania wszystkich czynności.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie kursantów do egzaminu oraz do zawodu spawacza, posiadają odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje, jak również niezbędne uprawnienia pedagogiczne i spawalnicze. Bardzo istotne jest także wieloletnie doświadczenie kadry nauczającej w prowadzeniu tego rodzaju kursów.

Kto może wziąć udział w kursie?

W kursie może uczestniczyć każda osoba pełnoletnia, która dodatkowo przedstawi orzeczenie lekarskie, stwierdzające, iż jej stan zdrowia pozwala na wykonywania tego zawodu.

Zatrudnienie oraz wynagrodzenie spawaczy

Umiejętności spawalnicze są przydatne w wielu różnych gałęziach przemysłu. Najwięcej miejsc pracy dla spawaczy znajduje się w dużych zakładach przemysłowych, w przemyśle stoczniowym oraz w budownictwie. Wysokie uprawnienia w tym zawodzie pozwalają również znaleźć zatrudnienie z zakładach, w których produkuje się zbiorniki ciśnieniowe, kotły, ale także w tych gdzie tworzone są instalacje rurowe. Spawacze potrzebnie są oprócz tego w przemyśle samochodowym, narzędziowym oraz w przemyśle taboru szynowego.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie w zawodzie spawalnika to przeciętnie kształtuje się ono na poziomie średniej krajowej lub też wyższym.

Na czym polega praca spawacza?

Głównym zadaniem osoby zajmującej się spawalnictwem jest spawanie lub przecinanie poszczególnych części czy elementów, które zostały stworzone z żeliwa, stali, metali nieżeliwnych oraz ich stopów. Zazwyczaj są one częścią określonych urządzeń, maszyn, konstrukcji mostów i budynków lub też środków transportu.

W jaki sposób to robi? Poprzez stopienie krawędzi takich elementów w miejscu, gdzie mają one zostać połączone ciepłem. Najczęściej pochodzi ono ze spalania gazu palnego w atmosferze dostarczonego tlenu, albo też z łuku elektrycznego powstającego pomiędzy elektrodą a materiałem elementu, który jest spawany.

Spawanie oraz cięcie metali oraz ich stopów może być wykonywane przez spawacza różnymi metodami, ale może on również lutować palnikiem gazowym.

Spawacz spawa poszczególne elementy bez dodawania lub też dodając spoiwo – wszystko zależy od technologii procesu. Spoina wykonana przez spawacza, a dokładniej jej grubość, szerokość oraz stopień wygładzenia, to najlepsze świadectwo posiadanych przez spawacza umiejętności. To właśnie z tego powodu, istotna jest nie tylko znajomość teorii, ale również praktyka zawodowa.

Osoba wykonująca zawód spawacza zwykle pracuje na samodzielnym miejscu działalności, a w dużych zakładach, gdzie praca jest zespołowa, zwykle znajduje się od kilku do kilkunastu stanowisk spawalniczych.

Kto może zostać spawaczem?

Praca spawacza nie należy do najłatwiejszych, dlatego osoby zamierzające wykonywać ten zawód powinny cechować się wytrzymałością oraz sprawnością fizyczną. Ważne są również zdolności manualne, gdyż do odpowiedniego wykonania zadania konieczna jest precyzja oraz dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Podczas pracy spawacz korzysta z rysunków technicznych, dlatego niezbędna jest umiejętność ich czytania, a także wyobraźnia przestrzenna. Niestety, trzeba pamiętać, że jest to dość trudne środowisko pracy, w związku z czym zawodu tego nie powinny wykonywać osoby cierpiące na astmę oraz alergie.

Czy łatwo jest znaleźć pracę spawaczowi?

Zadania wykonywane przez spawaczy są tak naprawdę niezbędne w niemalże każdej gałęzi przemysłu, dlatego nie ma obaw, że dobrze wyszkolony spawacz nie znajdzie zatrudnienia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szkoleniacentrum.com.pl

Previous Pierwsza pula wejściówek dla wielbicieli Krystyny Jandy rozdana
Next Ochroniarz – obroni, pomoże, uratuje

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak dobrać właściwy kontener do naszych potrzeb?

Kontenery są nam potrzebne w wielu sytuacjach. Nie tylko do transportu ciężkich ładunków, ale również podczas remontów czy na budowie. W zależności od tego, co chcemy w nich składować, będziemy

Strefa Biznesu 0 Comments

Upadłość SKOK Wielkopolska – co z pieniędzmi klientów?

Wielkopolska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa zawiesiła działalność 3 lutego 2016 r., a Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do sądu z wnioskiem o upadłość SKOK Wielkopolska. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zacznie wypłatę

Strefa Biznesu 0 Comments

Podwyżka, albo odchodzę z pracy – to ultimatum usłyszy większość menedżerów

Marta Pawlikowska-Olszta – specjalistka w dziedzinie efektywnego zarządzania ludźmi mówi o nowej sytuacji na rynku pracy i wyjaśnia jak ustrzec się od błędów w zarządzaniu. Z autorką książki „Skuteczny menedżer.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź