Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry powszechnie nazywane również AZS jest przewlekłą zapalną chorobą skóry. Do jej charakterystycznych objawów zaliczyć można intensywny świąd a także różne okresy zaostrzenia objawów. 

Przyczyny AZS

Po dzień dzisiejszy do końca nie wiadomo co jest przyczyną powstawania tego schorzenia. Licznie przeprowadzone badania na ten temat wskazują na powiązanie pomiędzy czynnikami genetycznymi i immunologicznymi.

Do genetycznych przyczyn AZS zaliczyć możemy mutację mające miejsce w genach odpowiedzialnych za powstawanie innych chorób skórnych takich jak: atopia, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów. U pacjentów chorych na AZS stwierdzono, iż białka odpowiedzialne za prawidłową ochronę skóry nie działają w sposób prawidłowy. Skutkiem tego jest nadmierne wysuszanie się skóry.

Innym czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na AZS są kwestie dziedziczne. Stwierdzono niemal ze 100% pewnością, że dzieci których rodzice cierpią na tą chorobę będą miały duże trudności z tym by się przed nią uchronić.

Z kolei do czynników środowiskowych zaliczyć należy:

  • Alergeny (w tym pokarmowe)
  • Zanieczyszczone powietrze
  • Zakażenia wirusowe
  • Temperaturę i wilgotność powietrza
  • Chroniczny stres
  • Odwodnienie
  • Niewłaściwą dietę (bogatą w węglowodany proste czy sól)

Chory na AZS musi więc ściśle przestrzegać zaleceń lekarza na wielu płaszczyznach życia. Wymaga to od pacjentów ciągłej kontroli a także zachowania silnej woli w przestrzeganiu kluczowych zasad.

Objawy AZS

Wszelkie symptomy choroby są dobrze widoczne już na pierwszy rzut oka. Nie sposób przeoczyć charakterystycznej wysypki, świądu, oraz miejscowego bardzo mocnego przesuszenia skóry. Charakterystyczny jest również sam wygląd skóry chorego na AZS. Jest ona biała i cienka jak papier, co spowodowane jest tym, że zmieniona chorobowo część skóry nie jest w stanie zatrzymywać wody.

Do większych objawów zaliczyć można uciążliwy świąd skóry, charakterystyczne miejsca zaatakowane przez chorobę (pachwiny, łokcie, stopy, kolana), przewlekły charakter zmian skórnych.

Do drugiej grupy zaliczają się objawy mniejsze. Są nimi występująca suchość skóry, uczucie swędzenia podczas pocenia się organizmu, powstawanie tak zwanej „rybiej łuski”, zaostrzenie objawów po kontakcie chorego z alergenami, zapalenie spojówek, nietolerancja niektórych pokarmów (orzechów, mleka czy produktów pszenicznych).

Leczenie Atopowego zapalenia skóry

Oprócz zastosowania maści łagodzących przebieg choroby, powszechnie stosuje się również kremy, balsamy, maści, których podstawowym zadaniem jest nawilżanie głębszych warstw skóry, zatrzymanie jej, a także odbudowa bariery ochronnej skóry.

Najistotniejszym elementem terapii jest odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry. W tym celu stosuje się głównie leki zawierające w swoim składzie ceramidy oraz lipidy. Uzupełniają one pęknięcia naskórka, przez co alergeny oraz substancje drażniące skórę mają utrudnione zadanie jeżeli chodzi o wnikanie w głąb skóry.

W przypadku zmian przewlekłych i głębokich zalecane jest stosowanie terapii biologicznych, sterydowych czy modyfikujących działanie całego układu odpornościowego.

Nie bez znaczenia jest również profilaktyka do jakiej chory musi się przystosować. Warto stosować dietę eliminacyjną oraz dbać o higienę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Poprzez zdrowy tryb życia i dobre nawyki chory jest w stanie w znacznym stopniu zredukować negatywne objawy AZS.

Więcej informacji znaleźć można na https://www.febumed.com.pl/

Previous Odbiór techniczny mieszkania. Jak się przygotować?
Next Skuteczność laserowej korekcji wzroku

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjanci zatrzymali księgową, która przywłaszczała szkolne pieniądze

Poznańscy policjanci zatrzymali kobietę, która przywłaszczyła sporą kwotę pieniędzy. Pracując jako księgowa w szkole część pieniędzy przelewała na swoje prywatne konto. Policjanci we współpracy z Wydziałem Kontroli Urzędu Miasta ustalili,

Kalisz 0 Comments

POLICJANCI NA XI SPŁYWIE TWARDZIELI RZEKĄ PROSNĄ

43 uczestników wzięło udział w XI Spływie Twardzieli Rzeką Prosną im. Jana Pasia. Wśród nich było dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, którzy w trudnych warunkach pogodowych zdecydowali się

Leszno 0 Comments

Przewoził znaczne ilości narkotyków

Ponad pół kilograma marihuany znaleźli policjanci w samochodzie 30-letniego mieszkańca gminy Osieczna. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek Prokuratora zastosował wobec mężczyzny najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź