Logistyka przyszłości: Jakie scenariusze przewidują eksperci?

Logistyka przyszłości: Jakie scenariusze przewidują eksperci?

Branżę logistyczną czekają w ciągu najbliższej dekady spore zmiany. Jak, zdaniem specjalistów, zmieni się sposób funkcjonowania spedycji i które technologie przyczynią się do tych przemian?

Spedycja to branża, która w ostatnich dekadach znacznie się rozwinęła dzięki takim rozwiązaniom technologiom, jak nawigacja GPS czy telematyka. To jednak nie koniec zmian – rozwój kolejnych technologii ma niebawem jeszcze bardziej zwiększyć efektywność funkcjonowania firm spedycyjnych, takich jak Mat Logistic.

Przetwarzanie danych

Dzięki telematyce firmy spedycyjne dysponują obecnie mnóstwem danych, dzięki którym mogą optymalizować trasy przejazdu czy zmieniać zachowanie kierowców poprzez indywidualne szkolenia, z wykorzystaniem szczegółowych informacji dotyczących ich stylu jazdy. Jak jednak zauważają eksperci, aż 90% tych informacji to obecnie praktycznie bezużyteczny „spam”, zaśmiecający dyski twarde telematycznych komponentów. Dlatego obecnie trwają prace nad oprogramowaniem, które pozwoliłoby oddzielić cenne informacje od „zasłony dymnej” w postaci terabajtów niepotrzebnych informacji. Zdaniem ekspertów, gdy to się uda, dane mogą stać się nawet „cenniejsze od złota”.

Autonomiczność = oszczędność

Technologią, która bez wątpienia wpłynie na spedycję, są autonomiczne auta – pojawienie się ich w wersji transportowej jest w zasadzie kwestia czasu. Nie oznacza to jednak całkowitego zastąpienia żywych kierowców, ale raczej wspieranie ich zarówno podczas jazdy; pozwoli to także na sprawniejsze zarządzanie flotą. Przykładowo, zdaniem specjalistów, zautomatyzowane skoordynowanie zespołów ciężarówek w tzw. „plutony” mogłoby przyczynić się do oszczędności paliwa sięgających nawet 20%. Innym ciekawą prognozą jest ta dotycząca „uberyzacji” spedycji. Co ten termin oznacza? Wystarczyłaby odpowiednia aplikacja, która sama namierzyłaby dla nas najbliższego, i najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom przewoźnika. Dzięki takie „uberyzacji”, zorganizowanie transportu byłoby w przyszłości znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne niż obecnie.

Przyszłość spedycji należy do tzw. Big Data oraz technologii umożliwiającej w mniejszym lub większym stopniu automatyzację transportu. Postępująca cyfryzacja sprawi natomiast, iż zorganizować transport towaru będzie coraz łatwiej nawet laikom, niemającym na co dzień zbyt wiele do czynienia z branżą spedycyjną.

Previous Sprawca pobicia z ulicy Krysiewicza zatrzymany
Next Do czego może posłużyć kontener?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

W Komornikach powstaje kolejne centrum dystrybucji sieci Tesco

400 miejsc pracy powstanie w podpoznańskich Komornikach. Tam właśnie trwa budowa trzeciego centrum dystrybucyjnego sieci TESCO w Polsce. Magazyn będzie zapewniał dostawy do 140 sklepów. Ta inwestycja oprócz usprawnienia pracy

Strefa Biznesu 0 Comments

Przyszłość polskiej energetyki – rozwiązania Polskiego Funduszu Energetycznego

INNOWACJA, EKSPANSJA I INTEGRACJA TO NAZWA NASZEJ GRY, KTÓRĄ NAZYWAMY BIZNESEM O JUŻ OSIĄGNIĘTYCH SUKCESACH, PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ, NOWYCH PRODUKTACH W OFERCIE I SILE MARKI ROZMAWIALIŚMY Z ROBERTEM ZAGOŻDŻONEM, ZAŁOŻYCIELEM

Strefa Biznesu 0 Comments

W Lesznie powstały nowe hale największego w Polsce producenta stolarki okiennej i drzwiowej

W Strefie I.D.E.A. powstała kolejna inwestycja. Na powierzchni 3 ha zakupionych od miasta stanęła nowoczesna hala produkcyjna oraz biurowiec firmy AWILUX POLSKA. Koszt całego przedsięwzięcia to 20 milionów złotych. Tereny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!