Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić

Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić

Temat ten wygenerował tysiące odpowiedzi w ciągu kilku godzin – co zrozumiałe, ponieważ jest tak relatywny. Wszyscy byliśmy na rozmowach o pracę, które poszły źle z tego czy innego powodu.

Zła rozmowa kwalifikacyjna obejmuje zarówno czerwone flagi o potencjalnym pracodawcy, jak i brak przygotowania ze strony rozmówcy. Wywiad może iść pięknie, przybić wszystkie pytania i spełnić wszystkie kompetencje oczekiwane od kandydata, a potem… nic.

Te trzy czynniki są zazwyczaj głównymi, podkreślającymi aspekt złej rozmowy o pracę. Sposób, w jaki zwracasz się do każdego z nich, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy Twojej sytuacji zawodowej.

Przygotowanie osobiste

Zacznijmy tutaj, bo to najłatwiejsze. Twoje przygotowanie do pracy jest pod twoją własną, pełną kontrolą. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie gwarantuje, że wylądujecie z ofertą, ale nigdy nie będziecie żałować, jeśli będziecie występować jak najlepiej.

Wiele z tego może wydawać się oczywiste. Zdziwiłbyś się jednak, jak często słyszymy historie od ankieterów, którzy wykazywali się brakiem przygotowania kandydata. Wiedzieć dokładnie, co to jest praca i umiejętności oczekiwane od Ciebie, gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną.

Nawet jeśli nie posiadasz wymaganych kompetencji, jest to w porządku; rzadko zdarza się, aby kandydat sprawdzał każde pole. Jeśli rozumiesz, co możesz poprawić na danym stanowisku, masz możliwość zademonstrować swoją własną odporność, zwracając się do niej z góry. Oszczędzasz sobie też trochę bólu głowy w miejscu pracy, kiedy oczekuje się od ciebie wykonania zadania, ale nie wiesz jak.

Powinieneś też wiedzieć o samej firmie. Jest rok 2020, wszystkie firmy powinny być obecne w Internecie, aby przeprowadzić badania podstawowe. Jeśli nie mają one żadnego śladu online poza ofertą pracy, uważaj to za czerwoną flagę – i może to nie być ostatnia czerwona flaga napotkasz na złej rozmowę kwalifikacyjną.

Na co zwracać uwagę

Nieważne, jak bardzo chcesz mieć pracę, nigdy nie podchodź do rozmowy kwalifikacyjnej jak do ulicy jednokierunkowej. Przyszły pracodawca powinien sprzedawać się tak samo, jak ty sprzedajesz siebie. Prowadzący rozmowę kwalifikacyjną powinni znać twoje imię i nazwisko, nie mylić cię z innym kandydatem, i wykazać się znajomością twojego życiorysu.

Jeśli musisz odświeżyć pamięć ankietera, możesz być pewien, że nie będzie to ostatni raz, kiedy będziesz musiał poświęcić czas na odświeżenie czegoś, co już powinno być zrozumiałe.

Kolejną czerwoną flagą jest ankieter, który traktuje kandydata tak, jakby miał być zdesperowany na otwarcie. Pokazuje to brak szacunku, a takie postawy zazwyczaj tylko pogarszają się z czasem i znajomością. Na odwrót, uważajcie na ankietera sprzedającego stanowisko zbyt agresywnie.

Desperacja po stronie pracodawcy przemawia do spraw wewnątrz organizacji. Czy walczą o zatrzymanie talentów? Być może, aby sprawdzić, jak często potencjalny pracodawca ma wolne miejsca pracy, szczególnie w tym samym dziale lub na tej samej roli.

Wykorzystaj rozmowę kwalifikacyjna do rozwoju osobistego

Czasami rozmowa kwalifikacyjna idzie dobrze, ale i tak nie lądujesz w pracy. Wartościowy potencjalny pracodawca poda podstawowe informacje, które zdecydowaliśmy się skierować w innym kierunku. Jeśli po tym, co wydawało się silnym wywiadem, zostaniesz całkowicie oszołomiony, może to być szczególnie przygnębiające – choć może to być również błogosławieństwo w przebraniu. Brak szacunku, taki jak ten, to czerwona flaga.

Mimo to, bycie przekazanym za pracę można zamienić na pozytyw. Nie bójcie się pytać o szczegóły. Potencjalny pracodawca może nie mieć czasu na dogłębną ocenę kandydata po przekazaniu go do pracy, ale nie ma nic złego w żądaniu podstawowych wyjaśnień.

Możesz wykorzystać te informacje w przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych w celu poprawy umiejętności prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej lub w swoim życiorysie. Taka inicjatywa jest również imponująca dla pracodawcy, wykazując proaktywne podejście, które może mieć na uwadze wszelkie przyszłe otwarcia, jakie może mieć.

Więcej o procesie rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się na https://agencjahrkrakow.pl/

Previous Proces detoksykacji - co powinniście wiedzieć
Next Czym jest druk offsetowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Life&Style 0 Comments

Szukamy okazji na akcesoria do łazienki – na co zwracamy uwagę?

Wyposażając łazienkę należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór akcesoriów. Poza kwestiami estetycznymi wypada zadbać o funkcjonalność, tak, aby pomieszczenie było nie tylko piękne, ale również wygodne w użytkowaniu. Na rynku

Life&Style 0 Comments

Poznańska lekarka leci do Nepalu pomagać chorym. Pomóż w akcji!

Lekarka pracująca w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu wiosną wyrusza do Katmandu pomagać chorym i zdobywać doświadczenie u boku medycznych autorytetów. To doświadczenie Anna ma nadzieję wykorzystywać w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź