Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić

Najgorsze doświadczenia z rozmowy kwalifikacyjnej i jak sobie z nimi radzić

Temat ten wygenerował tysiące odpowiedzi w ciągu kilku godzin – co zrozumiałe, ponieważ jest tak relatywny. Wszyscy byliśmy na rozmowach o pracę, które poszły źle z tego czy innego powodu.

Zła rozmowa kwalifikacyjna obejmuje zarówno czerwone flagi o potencjalnym pracodawcy, jak i brak przygotowania ze strony rozmówcy. Wywiad może iść pięknie, przybić wszystkie pytania i spełnić wszystkie kompetencje oczekiwane od kandydata, a potem… nic.

Te trzy czynniki są zazwyczaj głównymi, podkreślającymi aspekt złej rozmowy o pracę. Sposób, w jaki zwracasz się do każdego z nich, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy Twojej sytuacji zawodowej.

Przygotowanie osobiste

Zacznijmy tutaj, bo to najłatwiejsze. Twoje przygotowanie do pracy jest pod twoją własną, pełną kontrolą. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej nie gwarantuje, że wylądujecie z ofertą, ale nigdy nie będziecie żałować, jeśli będziecie występować jak najlepiej.

Wiele z tego może wydawać się oczywiste. Zdziwiłbyś się jednak, jak często słyszymy historie od ankieterów, którzy wykazywali się brakiem przygotowania kandydata. Wiedzieć dokładnie, co to jest praca i umiejętności oczekiwane od Ciebie, gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną.

Nawet jeśli nie posiadasz wymaganych kompetencji, jest to w porządku; rzadko zdarza się, aby kandydat sprawdzał każde pole. Jeśli rozumiesz, co możesz poprawić na danym stanowisku, masz możliwość zademonstrować swoją własną odporność, zwracając się do niej z góry. Oszczędzasz sobie też trochę bólu głowy w miejscu pracy, kiedy oczekuje się od ciebie wykonania zadania, ale nie wiesz jak.

Powinieneś też wiedzieć o samej firmie. Jest rok 2020, wszystkie firmy powinny być obecne w Internecie, aby przeprowadzić badania podstawowe. Jeśli nie mają one żadnego śladu online poza ofertą pracy, uważaj to za czerwoną flagę – i może to nie być ostatnia czerwona flaga napotkasz na złej rozmowę kwalifikacyjną.

Na co zwracać uwagę

Nieważne, jak bardzo chcesz mieć pracę, nigdy nie podchodź do rozmowy kwalifikacyjnej jak do ulicy jednokierunkowej. Przyszły pracodawca powinien sprzedawać się tak samo, jak ty sprzedajesz siebie. Prowadzący rozmowę kwalifikacyjną powinni znać twoje imię i nazwisko, nie mylić cię z innym kandydatem, i wykazać się znajomością twojego życiorysu.

Jeśli musisz odświeżyć pamięć ankietera, możesz być pewien, że nie będzie to ostatni raz, kiedy będziesz musiał poświęcić czas na odświeżenie czegoś, co już powinno być zrozumiałe.

Kolejną czerwoną flagą jest ankieter, który traktuje kandydata tak, jakby miał być zdesperowany na otwarcie. Pokazuje to brak szacunku, a takie postawy zazwyczaj tylko pogarszają się z czasem i znajomością. Na odwrót, uważajcie na ankietera sprzedającego stanowisko zbyt agresywnie.

Desperacja po stronie pracodawcy przemawia do spraw wewnątrz organizacji. Czy walczą o zatrzymanie talentów? Być może, aby sprawdzić, jak często potencjalny pracodawca ma wolne miejsca pracy, szczególnie w tym samym dziale lub na tej samej roli.

Wykorzystaj rozmowę kwalifikacyjna do rozwoju osobistego

Czasami rozmowa kwalifikacyjna idzie dobrze, ale i tak nie lądujesz w pracy. Wartościowy potencjalny pracodawca poda podstawowe informacje, które zdecydowaliśmy się skierować w innym kierunku. Jeśli po tym, co wydawało się silnym wywiadem, zostaniesz całkowicie oszołomiony, może to być szczególnie przygnębiające – choć może to być również błogosławieństwo w przebraniu. Brak szacunku, taki jak ten, to czerwona flaga.

Mimo to, bycie przekazanym za pracę można zamienić na pozytyw. Nie bójcie się pytać o szczegóły. Potencjalny pracodawca może nie mieć czasu na dogłębną ocenę kandydata po przekazaniu go do pracy, ale nie ma nic złego w żądaniu podstawowych wyjaśnień.

Możesz wykorzystać te informacje w przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych w celu poprawy umiejętności prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej lub w swoim życiorysie. Taka inicjatywa jest również imponująca dla pracodawcy, wykazując proaktywne podejście, które może mieć na uwadze wszelkie przyszłe otwarcia, jakie może mieć.

Więcej o procesie rozmowy kwalifikacyjnej dowiesz się na https://agencjahrkrakow.pl/

Previous Proces detoksykacji - co powinniście wiedzieć
Next Czym jest druk offsetowy?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Skoki spadochronowe w tandemie- przyjemność nawet dla osób niepełnosprawnych!

Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w spełnianiu swoich marzeń i celów. Nigdy nie można się poddawać. Trzeba walczyć o swoje marzenia.  Jeśli Twoim marzeniem zawsze był skok ze spadochronu zrób

Life&Style 0 Comments

Woda lodowa i jej specyfika

Zapotrzebowanie na odpowiedni system wentylacji i klimatyzacji zgłaszane jest coraz częściej i w coraz większej liczbie miejsc. Z sytuacją taką mamy więc do czynienia już nie tylko w biurach, hotelach

Life&Style 0 Comments

Jak dobrać meble do pokoju dziecięcego?

Wybór mebli do pokoju dziecięcego to bardzo przyjemny, a jednocześnie odpowiedzialny proces. Dziś producenci mebli są gotowi zaoferować ci ogromną różnorodność opcji – fantazyjne projekty o dowolnej złożoności, przekształcanie mebli,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź