Odbiór techniczny mieszkania. Jak się przygotować?

Odbiór techniczny mieszkania. Jak się przygotować?

Przejęcie gotowego mieszkania wiąże się z dużą ekscytacją przyszłego lokatora. To z pewnością przyjemne uczucie, jednak może wypaczyć nasz ogląd na jakość wykonania lokalu. Co należy zrobić, aby szybko wyłapać ewentualne usterki i uniknąć kosztów w przyszłości oraz w efekcie cieszyć się odbiorem mieszkania?

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór techniczny mieszkania to nic innego, jak podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego przed otrzymaniem kluczy do lokalu. Ten moment stanowi ostatnią okazję do zgłoszenia wszelkich usterek dotyczących wykończeń i instalacji (wady konstrukcji można zgłaszać do 3 lat od podpisania protokołu). Odbiór mieszkania od dewelopera możemy wykonać samodzielnie lub zatrudnić specjalistę (np. z ekipy świadczącej usługi budowlane i remontowe), który będzie nam towarzyszył podczas oględzin. Zawsze można zwrócić się również z prośbą o pomoc fachowca z

Jak się przygotować do odbioru mieszkania?

Decydując się na samodzielny odbiór mieszkania, tak czy inaczej, warto zabrać ze sobą towarzysza. Oczywiście dobrze, kiedy zna się na tych zagadnieniach lub ma za sobą podobne doświadczenie. Jeśli nie mamy do dyspozycji takiej osoby, może to być ktokolwiek, kto spojrzy na sprawę chłodnym okiem. Nasza rozemocjonowana całym wydarzeniem głowa może podejść do sprawy zbyt pobieżnie. Warto także sporządzić listę rzeczy, które zamierzamy obejrzeć przed odebraniem lokalu. Na spotkanie z deweloperem należy zabrać ze sobą przede wszystkim:

  • Umowę oraz plan mieszkania;
  • Taśmę mierniczą;
  • Podstawowe narzędzia miernicze, takie jak poziomica i kątownik.

Umawiając się na odbiór mieszkania, musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze, spotkanie należy przeprowadzać za dnia. Najlepiej zerknąć w prognozę pogody i wybrać najbardziej słoneczny dzień. Zorientujmy się również, o której godzinie do mieszkania wpada najwięcej światła. Takie warunki pozwolą wyłapać znacznie więcej niedoskonałości niż sztuczne oświetlenie. Na spotkanie trzeba wygospodarować co najmniej 2 godziny i o to samo poprosić przedstawiciela firmy deweloperskiej. Pozwoli to uniknąć presji i pośpiechu. Pamiętajmy, że ta chwila jest bardzo istotna, a skutki naszych decyzji mogą być odczuwane po latach.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

W pierwszej kolejności upewnijmy się, że układ pomieszczeń i instalacji jest zgodny z tymi na planie. W tym celu sprawdzajmy rozmieszczenie gniazdek, włączników oraz przyłączy. Każde odchylenie od planu należy od razu zgłosić. Dokonajmy dokładnych oględzin ścian, ościeżnic i sufitów wypatrując nawet najmniejszych rys czy pęknięć. W miejscach, w których planowo powinien znaleźć się kąt prosty, przyłóżmy kątownik, aby upewnić się, że istotnie tak jest.

Odbiór techniczny mieszkania obejmuje także sprawdzenie instalacji. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ są one ukryte w ścianach. Istnieją jednak metody pośrednie. Jeśli akurat jest sezon grzewczy, to wystarczy odkręcić kaloryfery. Jeśli są ciepłe, oznacza to, że jest w porządku. Poza sezonem zobaczmy czy zawory łatwo się zamykają i otwierają. Instalację gazową można zidentyfikować, nakładając piankę do golenia w podejrzane miejsca, aby upewnić się, że gaz się nie ulatnia. Do zdiagnozowania wentylacji wystarczy zwykła zapalniczka. Odpalamy ją przy kratce, a płomień powinien odchylać się ku niej. Jeśli tak się nie dzieje – zgłaszamy to deweloperowi. Instalację elektryczną sprawdzamy za pomocą żarówek w oprawkach. Dobrze mieć ich tyle, ile jest przyłączy. Instalacja powinna działać bez zarzutu po odpaleniu wszystkich jednocześnie.

Co w przypadku niedogodności?

Nie obawiajmy się zgłaszania usterek, ponieważ deweloper nie może z tego powodu odstąpić od umowy. Po spisaniu wad ma on 14 dni na doręczenie klientowi oświadczenia o ich uznaniu lub o odmowie uznania ze wskazaniem przyczyn, a w ciągu 30 dni od podpisania protokołu powinien uznane przez siebie wady usunąć.

Previous Jaki telefon do 1500zł?
Next Leczenie atopowego zapalenia skóry

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od papierosów do balotów słomy

Policjanci z Kłecka ustalili trzech chłopców, mieszkańców gminy Kiszkowo którzy są podejrzewani o podpalenie stogu słomy. Zniszczeniu uległo 25 balotów o wartości 1250 zł. Straty poniósł jeden z rolników. Sprawą

Wiadomości 0 Comments

Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz uratować ludzkie życie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja dzięki, której ponad 1,1 mln ludzi podzieliło się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w miejscu ich zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku.

Wiadomości 0 Comments

CZARNKÓW – POLICJANCI ZABEZPIECZYLI PÓŁ KILOGRAMA NARKOTYKÓW I ZATRZYMALI PIĘCIU PODEJRZANYCH

Czarnkowscy policjanci zatrzymali 5 osób za przestępstwa narkotykowe i znaleźli znaczną ilość narkotyków. W sumie kryminalni zabezpieczyli kokainę, marihuanę, haszysz, amfetaminę o łącznej wadze 0,5 kilograma, 144 tabletki ecstasy oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź