Poznań – przyjęto budżet na 2017 rok

Poznań – przyjęto budżet na 2017 rok

3 miliardy 280 milionów zł – tyle wyniosą dochody miasta, wydatki przekroczą tę kwotę o 232 mln zł. Po przyjętych poprawkach plan wydatków opiewa na sumę 3 miliardów 513 mln zł.

 

Na co zostanie wydatkowany miejski budżet?

 

 

W planie wydatków na 2017 r. znalazło się miejsce dla niezrealizowanych do tej pory rozstrzygnięć Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz tegorocznych projektów PBO. Ponadto 52 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację Centrum orz podwyżki wynagrodzeń pracowników jednostek miejskich, wynegocjowanych z Prezydentem na przestrzeni ostatnich tygodni.

Do budżetu wniesiono 310 poprawek, z czego Prezydent uwzględnił 134. Dzięki nim Poznań zyska m.in.:

  • basen na osiedlu Zwycięstwa,
  • środki na pracę nad budową linii tramwajowej na os. Kopernika,
  • miejski program in vitro.

W nadchodzącym roku możemy spodziewać się przebudowy Ronda Śródka (budowa przejść naziemnych dla pieszych), powstania stacji naprawy rowerów, ścieżek edukacyjnych w Leśnictwie Antoninek, obiektów Orlik – Open, a także realizacji programu Animator Senioralny. Przed nami również modernizacja maltańskiego toru regatowego oraz remont siedziby Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

 

Jak budżet oceniają przedstawiciele poznaniaków?

Budżet poparli radni z klubu PO, Zjednoczone Lewicy oraz radny reprezentujący Prawa do Miasta. Źle miejski plan finansowy oceniają radni PIS i PRO.

Skarbnik Miasta Poznania, Barbara Sajnaj podkreśliła, że „Najważniejsze w budżecie są wydatki bieżące, które musimy szczególnie limitować, ponieważ one decydują o naszej zdolności inwestycyjnej i możliwości obsługi naszego zadłużenia”.

Zdaniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka – Jeśli są jakieś zagrożenia dla tego budżetu, to w największym stopniu jest to niepewna sytuacja polityczna i nie do końca przemyślane pomysły rządu. Ich jest naprawdę sporo i skutkują one finansowo, jak w przypadku wycofania sześciolatków ze szkół. Te pieniądze – 27 mln zł – moglibyśmy wydać na zupełnie inne cele, a to przecież dużo pieniędzy. Nie obawiam się natomiast, że zabraknie nam środków na inwestycje, bo inaczej rozumiem inwestycje niż moi poprzednicy. W ciągu ostatnich 16 lat wydano 7,6 mld zł na tzw. inwestycje, a efekt jest taki, że mamy ujemne saldo migracji. Straciliśmy ok. 40 tys. mieszkańców. Tymczasem inwestycje to nie wylewanie ton betonu na stadion, tylko inwestycje w dzieci, młodzież czy seniorów. Jeśli coś budujemy, to nie musi to być wielkie, tylko ma służyć mieszkańcom, nie boję się tego, że to drobne inwestycje. Wielkie inwestycje to chyba efekt jakichś kompleksów. A ja nie mam kompleksów, poznaniacy nie mają kompleksów i Poznań nie ma kompleksów.

 

Źródło: www.poznan.pl

Previous Florecistki z Poznania mistrzyniami świata
Next Czy w deklaracji PIT 36 należy wykazać dotację z urzędu pracy?

Może to Ci się spodoba

Poznań 0 Comments

Trzy osoby zatrzymane za kradzież z włamaniem

Kryminalni z poznańskiej Policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat, którzy włamali się do firmy budowlanej. Z kasy sklepowej ukradli ponad trzy tysiące złotych. Jak się

Wiadomości 0 Comments

Na poznańskiej Malcie dziś rywalizacja smoczych łodzi

Pierwsza część zawodów zakończona. Swoich sił próbowało 50 załóg kajakarzy – amatorów. Przed nami Akademickie Wyścigi Smoczych Łodzi. Zawody amatorów wygrała para z numerem 22, Agnieszka Rynkiewicz i Mateusz Rynkiewicz.

Wiadomości 0 Comments

PRÓBOWAŁ OSZUKAĆ NA PONAD MILION ZŁOTYCH

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 39-letniego mężczyznę podejrzanego o próbę oszustwa i oszustwo na kwotę blisko 1,5 miliona złotych. Za to przestępstwo

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź