Gdzie w Poznaniu jest najwięcej nowych inwestycji budowlanych?

Gdzie w Poznaniu jest najwięcej nowych inwestycji budowlanych?

Poznań to jedno z miast najszybciej się rozwijających w Polsce, zaraz obok Warszawy i Katowic. Co roku przybywa inwestycji, zwłaszcza mieszkaniowych. W szybkim tempie rośnie też potrzeba budowy nowych biur, ponieważ w stolicy Wielkopolski pojawia się coraz więcej firm i to głównie dużych przedsiębiorstw. Prowadzi to do znaczącego wzrostu dynamizmu rynku nieruchomości, na którym wiele powierzchni biurowych i mieszkań jest rezerwowana zanim w ogóle deweloper ogłosi ofertę. Przykładem może tu być firma Allegro, która w całości zajęła jeden z najsłynniejszych nowo wybudowanych biurowców w Poznaniu, czyli Pixel. Pod tym kątem spieszyć się muszą nie tylko właściciele firm, ale także osoby szukające własnego M, szczególnie kawalerek. Które dzielnice Poznania są uważane za najszybciej się rozwijające pod kątem ilości nowych inwestycji nieruchomościowych?

Centrum biznesowe: Śródmieście i Grunwald

Pod kątem ilości tworzenia się nowych biurowców w Poznaniu, bezsprzecznie wygrywają centrum miasta oraz Grunwald. Śródmieście, jak w wielu polskich miastach, wyludnia się na rzecz tworzenia się dzielnicy turystyczno-rekreacyjno-biurowej. Można to zauważyć chociażby w ofertach deweloperów, którzy mieszkania w Poznaniu budują przede wszystkim w dzielnicach oddalonych od centrum. Głównym powodem powstawania nowych inwestycji w celu wynajmu firmom w pobliżu rynku jest łatwy dojazd dla pracowników oraz prestiż miejsca. Mimo wysokiego czynszu, chętnych nie brakuje. Swoje siedziby mają tu Meritum Investment Sp. z o.o., Veolia, Logis Park i wiele innych. Z kolei za Grunwaldem przemawia wiele terenów wolnych, tzn, niezabudowanych, na których można stworzyć nowoczesne kompleksy biurowe. Deweloperów nie ograniczają tu wymogi architektoniczne ani zastana infrastruktura miejska. Na Grunwaldzie swoją siedzibę ma chociażby Allegro w nowoczesnym biurowcu o nazwie Pixel, który to kompleks będzie rozbudowywany o kolejne ok. 17 tys. mkw. Łącznie w Poznaniu ma przybyć ponad 60 tys. mkw powierzchni biurowej do końca 2018 roku.

Jeśli mieszkanie, to…

W dzielnicach oddalonych od centrum. Przede wszystkim wymieniane tu są Naramowice, Junikowo, Piątkowo, Morasko, Grunwald oraz dalekie Rataje. W tych miejscach powstaje najwięcej inwestycji mieszkaniowych, jeśli chodzi o rynek pierwotny. Na rynku wtórnym dominują zaś Sołacz, Ogrody, Wilda, ale również bliskie Rataje. Największą różnicą między rynkiem pierwotnym a wtórnym w Poznaniu jest, oprócz ceny za mkw, właśnie lokalizacja, ponieważ większość nowych mieszkań pojawia się w dzielnicach oddalonych od centrum. Wynika to chociażby z braku miejsca bliżej śródmieścia, droższych gruntów, czy też emigrowania rodzin do dzielnic na obrzeżach miasta z powodu tańszych ofert, większej ilości zieleni i ciszy. Minusem nowych inwestycji może być komunikacja, która nie zawsze spełnia wymagania nowych mieszkańców. Niemniej to właśnie dzielnice, takie jak Naramowice czy Junikowo są wymieniane najczęściej przez poszukujących swojego M.

Mkw na wagę złota

Z powodu istniejącego obecnie tzw. boomu deweloperskiego brakuje nowych inwestycji w Poznaniu, zwłaszcza przeznaczonych dla biznesu. Coraz więcej firm, w tym wiele zagranicznych, oznacza dla miasta większą ilość zatrudnionych pracowników, a to z kolei prowadzi do potrzeby budowania mieszkań. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają nie tylko w samym mieście, ale także miastach satelickich Poznania, jak Koziegłowy czy Suchy Las. Wiele z nich można kupić z dopłatą z MDM – takie informacje nabywcy znajdą na portalach deweloperów oraz stronach z ogłoszeniami np. RynekPierwotny.pl. Zwiększony popyt na lokale oznacza także wyższe ceny ich zakupu. Dlatego wiele firm czy osób prywatnych decyduje się kupić czy wynająć powierzchnie dalej od centrum i tym samym zaoszczędzić na czynszu. Niemniej popyt wzrasta i ilość inwestycji nieruchomościowych będzie się w Poznaniu zwiększała rok do roku.

Previous Dobry wybór fotelika samochodowego
Next Korepetycje w Poznaniu – gdzie szukać nauczyciela? Ile kosztują dodatkowe lekcje?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Podwyżka, albo odchodzę z pracy – to ultimatum usłyszy większość menedżerów

Marta Pawlikowska-Olszta – specjalistka w dziedzinie efektywnego zarządzania ludźmi mówi o nowej sytuacji na rynku pracy i wyjaśnia jak ustrzec się od błędów w zarządzaniu. Z autorką książki „Skuteczny menedżer.

Strefa Biznesu 0 Comments

Upadłość SKOK Wielkopolska – co z pieniędzmi klientów?

Wielkopolska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa zawiesiła działalność 3 lutego 2016 r., a Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do sądu z wnioskiem o upadłość SKOK Wielkopolska. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zacznie wypłatę

Strefa Biznesu 0 Comments

Przyszłość polskiej energetyki – rozwiązania Polskiego Funduszu Energetycznego

INNOWACJA, EKSPANSJA I INTEGRACJA TO NAZWA NASZEJ GRY, KTÓRĄ NAZYWAMY BIZNESEM O JUŻ OSIĄGNIĘTYCH SUKCESACH, PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ, NOWYCH PRODUKTACH W OFERCIE I SILE MARKI ROZMAWIALIŚMY Z ROBERTEM ZAGOŻDŻONEM, ZAŁOŻYCIELEM

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!