Przed czym nas chronią oczyszczacze powietrza?

Przed czym nas chronią oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie coraz częściej spotykane zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach, jak i biurach, gabinetach lekarskich, przedszkolach czy żłobkach. Czy warto zdecydować się na jego zakup? W odpowiedzi na to pytanie pomoże zapoznanie się z najważniejszymi rodzajami zanieczyszczeń, przed którymi chroni dobry oczyszczacz.

Pył zawieszony

Pyły zawieszone to główny element smogu, którego stężenie, jak już wiadomo, osiąga w Polsce wyjątkowe wysokie poziomy. Ich szkodliwość związana jest zarówno ze składem, jak i z rozmiarem cząsteczek. Pyły zawieszone zawierają dioksyny, metale ciężkie oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i są złożone z cząsteczek o średnicy do 2,5 μm (pył PM2,5) lub do 10 μm (pył PM10). Dla porównania ludzki włos ma zazwyczaj średnicę od 40 do 80 μm. Drobne cząsteczki pyłu zawieszonego przedostają się wraz z tlenem do dróg oddechowych, a następnie przenikają do krwiobiegu, co daje im dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych. Na liście wywoływanych przez nie chorób znajdują się nowotwory, a także schorzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i nerwowego.

Mapa smogu, źródło: Airly.pl

Pyły zawieszone szkodzą każdemu, lecz najbardziej zagrożeni są ludzie starsi, dzieci oraz osoby z chorobami układu krwionośnego, oddechowego lub immunologicznego. Wbrew powszechnej opinii na kontakt z nimi jesteśmy narażeni przez cały rok, gdyż oprócz pieców grzewczych pyły wytwarzają pojazdy silnikowe. Poza sezonem grzewczym najwyższe stężenia uzyskują zatem w pobliżu ruchliwych ulic. Spośród wykorzystywanych obecne technologii najlepszą skuteczność w walce z tym rodzajem zanieczyszczeń wykazuje filtr HEPA, który jest jednym z głównych elementów systemu filtrującego oczyszczaczy oferowanych przez sklep Klarta.pl.

Lotne związki organiczne

Kolejny rodzaj zanieczyszczeń obecnych w powietrzu to lotne związki organiczne, których głównymi źródłami są przedmioty znajdujące się we wszystkich użytkowanych budynkach. LZO to obszerna grupa związków organicznych, które charakteryzują się łatwym przekształcaniem w postać pary lub gazu oraz wysoką prężnością par. Mogą wywoływać wiele chorób, a znaczna część wchodzących w ich skład związków ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Pomimo wysokiej szkodliwości LZO są powszechnie stosowane w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz oraz mebli, jak również w kosmetykach i chemii gospodarczej. 

Smog komunikacyjny powodowany przez samochody

Lotnymi związkami organicznymi są m.in. benzen, formaldehyd i toluen. Ten pierwszy z racji na wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest już wycofywany z użytku, ale nadal nie wprowadzono całkowitego zakazu wykorzystania go w produkcji tworzyw sztucznych, barwników czy rozpuszczalników. Rakotwórczy aldehyd mrówkowy znajdziemy w odświeżaczach powietrza i dezodorantach. Szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego oraz dla nerek i wątroby toluen występuje natomiast w klejach do podłóg, farbach, detergentach i perfumach. Z oczyszczaniem powietrza z lotnych związków organicznych najlepiej radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego.

Alergeny wziewne

W przeciwieństwie do smogu i lotnych związków organicznych alergeny wziewne dla zdrowego człowieka nie stanowią żadnego problemu. Jednak w przypadku alergików sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ kontakt z uczulającymi zanieczyszczeniami wywołuje u nich nieprzyjemne dolegliwości. Alergia oddechowa to schorzenie, w którym organizm uznaje za niebezpieczne to, co w rzeczywistości nie jest dla niego realnym zagrożeniem – pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, białko obecne w wydzielinie zwierząt lub zarodniki pleśni. Zanieczyszczenia te są lekkie, dlatego często unoszą się w powietrzu i rozprzestrzeniają na dużych obszarach. Wewnątrz budynków problem ten można rozwiązać poprzez zastosowanie oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA. Informacje pomocne w wyborze idealnego urządzenia dla alergika można odnaleźć w artykule https://klarta.pl/smog/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka–klarta-13.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2, www.klarta.pl

Inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu

Dobry oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy oraz filtr HEPA usuwa także inne chorobotwórcze zagrożenia, w tym pozostałe składniki smogu i substancje obecne w dymie tytoniowym. Oprócz tego węgiel aktywny zatrzymuje zanieczyszczenia odpowiedzialne  za brzydkie zapachy, które nie muszą być szkodliwe dla zdrowia, ale stanowią przyczynę dyskomfortu. Korzyści, jakie można uzyskać dzięki zaopatrzeniu się w oczyszczacz powietrza, bez wątpienia przemawiają za tym, że warto dołączyć do grona posiadaczy takich urządzeń.

Więcej o oczyszczaczach powietrza można przeczytać w artykule https://www.nowiny.pl/lifestyle/142895-oczyszczacz-powietrza-klarta-forste-2-piaty-kolor-i-nowa-automatyka.html.

Previous Areszt dla sprawcy licznych przestępstw
Next Rozbita grupa zajmująca się włamaniami na konta bankowości elektronicznej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Turek – Chłopiec wypadł z okna, trwa operacja

Czterolatek wypadł z okna mieszkania mieszczącego się na 2 piętrze w bloku, przy ul. Browarnej. W domu byli rodzice oraz siostra chłopca. Trwają ustalenia, jak doszło do tego zdarzenia, jednak

Wiadomości 0 Comments

Leszno Air Picnic 2016 – Show, jakiego jeszcze nie było

– Oby tylko pogoda dopisała! – mówi krótko Michał Graczyk, dyrektor Pikniku Szybowcowego Leszno 2016. Impreza nazywana też Leszno Air Picnic w tym roku gwarantuje, że szybowce będą raczej przystawką

Poznań 0 Comments

Wielkopolscy KREWniacy oddali krew

Kolejny raz w tym roku wielkopolscy KREWniacy zbierali krew. Tym razem zbiórka odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Przez cały dzień – policjanci i pracownicy cywilni Policji, mieli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź