Senior i pierwsza pomoc

Senior i pierwsza pomoc

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu spotkali się z seniorami w ramach akcji „Senior i pierwsza pomoc”. Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja seniorów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie rozmów z uczestnikami spotkania, dzielnicowi poruszyli również tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz oszustw metodą „na wnuczka” lub „policjanta”.

Inicjatorami spotkania, które zorganizowano w siedzibie „Caritas”, byli dzielnicowi II Rewiru Dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Szkolenie rozpoczęto od krótkiego wykładu teoretycznego, podczas którego omówiono tematykę związaną z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych przypadkach, m.in. zawału serca, udaru mózgu, zadławienia, zatrucia lekami, ukąszenia przez owady, złamania oraz porażenia prądem. Przedstawicielki służby zdrowia przestrzegały seniorów także przed zażywaniem leków niewiadomego pochodzenia lub takich, których termin ważności już minął.

Po części teoretycznej każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił i umiejętności ćwicząc na osobie pozorującą ofiarę wypadku. Uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że ratowanie ludzkiego życia, to bardzo ciężka praca, ale tego rodzaju umiejętność są niezbędne w wielu życiowych sytuacjach.

Obecni na sali dzielnicowi poruszyli w rozmowach z seniorami problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych. Policjanci przypomnieli zebranym na sali o obowiązku posiadania w terenie niezabudowanym elementów odblaskowych, które sprawiają, że pieszy z dużo większej odległości widoczny jest dla kierowcy, który z kolei ma większe szanse na właściwe zareagowanie na drodze w chwili zagrożenia bezpieczeństwa. Zachęcali również do noszenia odblasków na terenie miasta, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, jako niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Dzielnicowi podkreślali, że zachowanie osób starszych na drodze ma również ogromny wpływ na kształtowanie w młodym pokoleniu bezpiecznych postaw.

Mundurowi radzili również, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Tłumaczyli również seniorom, aby w sytuacjach, gdy mają podejrzenia co do tożsamości osoby, która zapukała do ich drzwi, nie wahali się zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele: władz miasta, Parafii pw. Bł. Michała Kozala w Kaliszu, Straży Miejskiej oraz Rady Osiedla Winiary.

Program Profilaktyczny „Bezpieczny Senior” realizowany przez kaliskich dzielnicowych ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród seniorów oraz poprawę ich umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Previous Policjanci zabezpieczyli blisko 5 kg narkotyków
Next Policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego ENA

Może to Ci się spodoba

Kalisz 0 Comments

Kalisz – wyłudzili 500 tys. zł z banku i kupili narkotyki

Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim, został sporządzony akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, które wyłudziły kredyty w Banku Pocztowym w Kaliszu. Mózgiem całego mechanizmu był, zatrudniony na zastępstwo, pracownik

Wielkopolska 1Comments

Trwa poszukiwanie sprawcy fałszywego alarmu bombowego w Poznaniu

Policjanci z Poznania prowadzą czynności identyfikacyjne w związku z fałszywym alarmem bombowym, do którego doszło 5 kwietnia br. w Urzędzie Miasta w Poznaniu przy ul. 28 Czerwca 1956 r. Nieznany

Wiadomości 0 Comments

PIŁA – ARESZT ZA 6 KILOGRAMÓW NARKOTYKÓW

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Pile zabezpieczyli 6 kg narkotyków w postaci amfetaminy. Funkcjonariusze zatrzymali właściciela nielegalnego towaru 24-letniego mężczyznę. Czarnorynkową

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź