Tłuszczak. Co należy o nim wiedzieć?

Tłuszczak. Co należy o nim wiedzieć?

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczakiem (łac. lipomą) nazywamy podskórne grudki powstałe w wyniku przerośnięcia komórek tłuszczowych. Według większości lekarzy są to zmiany o charakterze łagodnym, a więc takie które nie niosą ze sobą ryzyka zachorowania na nowotwór. Jednakże w większości przypadków osoby borykające się z lipomą wyrażają chęć usunięcia tego typu zmian z uwagi na towarzyszący jej czasem ból oraz defekt natury kosmetycznej.

Lipoma może pojawić się niemal w każdym miejscu na naszym ciele, pod warunkiem, że występują tam też komórki tłuszczowe. Najczęściej jednak zmiany te pojawiają się na naszych barkach, szyi, klatce piersiowej i tułowiu, pachach oraz udach. Niestety zdarza się również, że występują one wewnątrz ciała, mięśniach oraz kościach.

Lipomy są zmianami miękkimi, poruszającymi się pod skóra na skutek nacisku. Rosną z różną częstotliwością: od miesiąca do nawet kilku lat i osiągają rozmiary w granicach 2-3 cm. Zdarza się jednak, że lipomy rosną nawet do około 10 cm.

Przyczyny powstawania

Przyczyny te nie są do końca znane a lekarze wyróżniają kilka czynników mogących warunkować powstawanie lipomy. Jednym z nich jest dziedziczenie wadliwego genu po rodzicach, w wyniku którego na ciele pojawiać się może jedna lub kilka lipom. Taką sytuację nazywamy lipomatozą mnogą rodzinną.

Czynnikami, które mogą potęgować powstawanie lipomy są również niektóre choroby takie jak Zespół Gardnera oraz Cowdena, choroba Madelunga czy adipoza dolorosa. Co ciekawe badania dowiodły również fakt, że lipoma może pojawiać się w wyniku przebytego urazu.

Symptomy występowania

Lipoma odczuwana jest jako delikatna, owalna bryła znajdująca się tuż pod powierzchnią skóry. Zmiana taka jest z reguły bezbolesna, jednak może być wyczuwalna w przypadku umiejscowienia w bliskiej okolicy stawów, nerwów, organów czy tez naczyń krwionośnych. W przypadku lipomy występującej w głębszych warstwach ciała nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć ani też wyczuć. W takich sytuacjach lipomy mogą wywierać ucisk na organy co może powodować pewnego rodzaju objawy. Dla przykładu lipoma umiejscowiona na jelitach może wiązać się z występowaniem wymiotów, nudności oraz zaparć.

Skutki zdrowotne i czynnik ryzyka

Lipoma jest zmianą łagodną często myloną z liposarcomą wywołującą raka. W rzeczywistości są to dwie całkowicie różne zmiany powstające z innego rodzaju komórek tłuszczowych.

Lipoma jest schorzeniem występującym u około 1% całej populacji. Z przeprowadzonych badań wynika również, że osoby mające krewnych borykających się z tego rodzaju zmianami są dużo bardziej narażone na ich powstawanie. Jeśli zaś chodzi o grupę wiekową najbardziej narażoną na powstawanie lipomy to są to osoby w wieku 40-60 lat. Do innych czynników zwiększających możliwość powstawania tej zmiany można zaliczyć chociażby otyłość, cukrzyca, nietolerancja glukozy, choroby wątroby oraz wysoki poziom cholesterolu.

Kiedy udać się do lekarza

Bezbolesna i bezbolesna lipoma nie wymaga interwencji lekarskiej a jedynie stałej obserwacji. Sytuacja zmienia się jednak gdy zmiana ta zwiększy się nagle, stanie się czerwona, gorąca i bolesna oraz w przypadku gdy lipoma zmieni się w twardą, nieruchomą bryłę. W takim przypadku lekarz może zlecić dokładną diagnostykę w celu sprawdzenia, czyli lipoma nie wpływa poważnie na nasz stan zdrowia. Wśród badań, które mogą zostać zlecone w tym przypadku można wyróżnić biopsję, skanowanie ultradźwiękowe, tomografię komputerową oraz skan MRI. Jeśli z przeprowadzonych badań wyniknie, że lipoma może stanowić zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia konieczne będzie jej usunięcie.

Procedura usuwania lipomy

Najczęstszym sposobem usuwania tego typu zmian jest wykonanie niewielkiego nacięcia skóry a następnie wyciśnięcie lipomy. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Zdarza się jednak, że lipoma jest tak duża, że konieczne staje się dokonanie liposukcji. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę cienkiej rurki a następnie wyssanie komórek tłuszczowych tworzących lipomę.

Dowiedz się więcej na temat tłuszczaka

Previous Do jakich przywilejów uprawnia legitymacja emeryta?
Next Drukowanie własnego kalendarza

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak dopasować fryzurę do kształtu twarzy?

Czy wiesz, że kształt Twojej twarzy powinien być ważnym czynnikiem determinującym wybór konkretnej fryzury? Zapewne nie będziesz miał większego problemu z określeniem swojego kształtu twarzy. Z naszej strony możesz liczyć

Life&Style 0 Comments

Pomoc domowa – profesjonalistka, która zadba o porządek w domu

Coraz więcej osób – najczęściej mieszkańców dużych miast – szuka osoby, która pomoże im zadbać o porządek w domu i zamienić puste mury w przytulne rodzinne gniazdko. Jakie obowiązki spoczywają

Life&Style 0 Comments

Wymieniasz e-papieros na nowy? Sprawdź, jaki wybrać

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą swojego starego elektronicznego papierosa i jesteś doświadczonym waperem, na pewno wiesz, że na rynku istnieje bardzo duży wybór modeli o niebanalnym wyglądzie i kształtach. Zmienia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź