Uwaga na oszustów działających „pod legendą”

Uwaga na oszustów działających „pod legendą”

Oszuści działający metodą „na policjanta” niestety nie ustają w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Tylko jednego dnia zadzwonili do seniorów kilkanaście razy i próbowali ich oszukać. Niestety w dwóch przypadkach skutecznie. Policjanci ponownie apelują – ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!

Od początku kwietnia  poznańscy policjaci odebrali kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustw metodą na „policjanta CBŚ”. Wczoraj tj. 4 kwietnia br. seniorka włożyła pieniądze do kosza na śmieci lecz przestępcy nie potrafili ich odnaleźć. W dwóch przypadkach próby oszustw okazały się skuteczne. Przestępcy dzwonili do seniorów z poznańskiego Grunwaldu, Jeżyc, Starego i Nowego Miasta, a nawet Murowanej Gośliny.

Oszuści ponownie wykorzystali społeczne zaufanie do Policji i podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego pod nazwiskiem Maria Nowicka, Arkadiusz Kaczmarek, Kamil Nowak, Arkadiusz Kamiński, Andrzej Górski. Dzwoniąc do seniorów z Murowanej Gośliny przedstawiali się jako policjant z Murowanej Gośliny o nazwisku Kamil Nowak.

Jeden z telefonów został wykonany do 80-letnich sióstr z Jeżyc. Do kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za Arkadiusza Kaczmarka – funkcjonariusza policji. Oszust powiedział, że został znaleziony dowód osobisty jednej z kobiet i mają uważać na listonoszy i pracowników banku ponieważ mogą mieć jego kopię. Po chwili zapytał czy posiadają w domu oszczędności ponieważ ktoś z policji po nie przyjdzie aby zapewnić im bezpieczeństwo. Seniorki przekonane, że mają do czynienia z prawdziwymi policjantem spakowały ponad 8 tysięcy do reklamówki i wręczyły je mężczyźnie, który przyszedł do ich mieszkania.

W drugim z przypadków 70-latka została oszukana przez kobietę, która podała się za Marię Nowicką – funkcjonariuszkę CBŚ. Oszustka oświadczyła, że prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Jednocześnie poinformowała seniorkę, że ktoś zna jej dane osobowe i może wziąć na nią pożyczkę. Starsza pani z obawy przed tym sama wzięła dwa kredyty. Uzyskane 40 tysięcy złotych wpłaciła na nowo założone konto, a hasła do nich przekazała oszustce.

Inna seniorka, mieszkanka Nowego Miasta uwierzyła fałszywemu policjantowi – podającemu się za Andrzeja Górskiego, że jej pieniądze w banku są zagrożone. Wypłaciła 18 tysięcy złotych, spakowała je do koperty i taksówką zawiozła na osiedle Przyjaźni w Poznaniu. Na miejscu zgodnie z poleceniami fałszywego policjanta włożyła je do kosza na śmieci. Przestępca jednak nie potrafił ich odnaleźć. 76-latka po kolejnych telefonach mężczyzny zorientowała się, że  padła ofiarą oszustwa i o wszystkim poinformowała policjantów, którzy odzyskali pieniądze kobiety.

Funkcjonariusze chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!

Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!

Previous Zatrzymany podpalacz
Next Zgłosił fikcyjną kradzież

Może to Ci się spodoba

Leszno 0 Comments

Policjanci przechwycili nielegalny spirytus

Leszczyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę, który przewoził dostawczym volkswagenem 450 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Dodatkowo funkcjonariusze ujawnili miejsce magazynowania nielegalnego alkoholu. Mężczyźnie grozi do nawet do

Wiadomości 0 Comments

Kalisz – CBŚP: Biznesmen zgodził się na haracz, szantażyści zażądali 10 razy więcej

O tym, że zgoda na zapłatę haraczu to tylko początek lawiny żądań, przekonał się biznesmen z Kalisza. Do przedsiębiorcy zgłosiła się kobieta, która chciała przeprowadzić rozmowę biznesową. Podczas spotkania nagle

Wiadomości 0 Comments

KALISKA POLICJANTKA Z MEDALEM

Kolejny sportowy sukces na koncie st. sierż. Edyty Marciniak. Tym razem kaliska policjantka stanęła na podium 11 kilometrowego biegu w belgijskim La Louviere. Na linii startu stanęło blisko tysiąc zawodników

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!