Weryfikacja tożsamości przy rozliczeniach PIT on-line

Weryfikacja tożsamości przy rozliczeniach PIT on-line

Rozliczenie PIT przez internet od kilku lat ułatwia życie podatnikom. Możliwość uniknięcia kolejek w urzędzie skarbowym czy na poczcie sprawia, że z każdym rokiem składanych jest coraz więcej internetowych deklaracji. Popularności temu rozwiązaniu przysparza również fakt, że dzięki programom do rozliczania PIT online można uniknąć wielu błędów, które często pojawiały się na ręcznie wypełnianych formularzach.

„Skąd urząd będzie wiedział, że to ja składam PIT?”

Osoby, które dotąd jeszcze nie składały PIT drogą elektroniczną, jako przyczynę wskazują często brak zaufania do tej formy rozliczeń. Zastanawiają się, na ile jest to bezpieczne i skąd mogą mieć pewność, że mimo fizycznego braku ich podpisu deklaracja zostanie przyjęta i prawidłowo do nich przypisana, jeśli nie posiadają podpisu elektronicznego. W tym miejscu należałoby wyjaśnić, jakiej metody używa się do potwierdzenia tożsamości podatników korzystających z programów do PIT.

Jak złożyć PIT bez ręcznego i elektronicznego podpisu

Deklaracje, które napływają do urzędów online, potwierdzane są za pomocą danych weryfikujących. Oznacza to, że internetowy PIT uznawany jest za ważny, jeśli znajdują się na nim dane takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL (jeśli podatnik go posiada),
 • numer NIP (jeśli jest używany do rozliczenia),
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu z zeznania złożonego w poprzednim roku.

O ile dane takie jak imię i nazwisko, czy nawet numer PESEL mogą być powszechnie znane innym osobom, to już kwota przychodu z poprzedniego zeznania jest raczej trudna do odkrycia przez osoby trzecie. Sprawia to, że ryzyko podszycia się kogoś pod podatnika jest bardzo niewielkie, a urząd skarbowy może zyskać pewność, że PIT rzeczywiście złożyła osoba, której dane się na niej znajdują.

Kwota przychodu potwierdzająca złożenie PIT – gdzie ją znaleźć?

Aby móc poprawnie zweryfikować PIT przesyłany z programu do rządowego systemu e-Deklaracje, przyjmującego rozliczenia podatników, należy zajrzeć do domowego archiwum. Kwota, którą podaje się przed wysyłką PIT, znajduje się w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku składanym w poprzednim roku. Czyli w roku 2019 podawana będzie kwota przychodu osiągniętego w roku 2017 (ponieważ w 2018 rozliczano rok podatkowy 2017).

Kwoty przychodu należy szukać w następujących polach formularzy PIT:

 • poz. 45 deklaracji PIT-28,
 • poz. 90 deklaracji PIT-36,
 • poz. 13 lub 18 formularza PIT-36L,
 • poz. 64 druku PIT-38,
 • poz. 20 w PIT-39,
 • poz. 57 formularza PIT-40,
 • poz. 38 deklaracji PIT-40A.

Osoby, które w poprzednim roku nie składały żadnego zeznania lub obliczenia podatku, w polu dochodów wpisują kwotę 0.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

Previous Poszukiwany od kilkunastu lat zatrzymany
Next Zatrzymani za kradzież sejfu z biżuterią usłyszeli zarzuty

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Na co uważać przy wyborze agencji SEO?

Pozycjonowanie to nieustannie najbardziej efektywny i skuteczny sposób na zaistnienie w Internecie. To również najbardziej tajemniczy element marketingu online. Większość przedsiębiorców dokładnie nie wie, jakim narzędziami posługują się w tym

Strefa Biznesu 0 Comments

Regionalne seminarium podatkowe

7 czerwca 2016 w Poznaniu odbędzie się „Regionalne Seminarium Podatkowe” organizowane przez Impel Business Solutions we współpracy z Business Centre Club – Loża Wielkopolska. Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny.

Strefa Biznesu 0 Comments

Drukarnie online wypierają drukarnie klasyczne

    Telewizja zmniejszyła popularność gwiazd radiowych, a Internet powoli przyćmiewa gwiazdy telewizyjne. W praktyce nie tylko przemysł rozrywkowy wyraźnie się zmienia w wyniku rozwoju Internetu. Jedną z dziedzin, którą Internet

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź