Młodzież zakończyła honorową wartę pod Poznańskimi Krzyżami
Przedstawienie przypominające o tragicznych wydarzeniach Czarnego Czwartku zakończyło honorowe warty pod Poznańskimi Krzyżami. Od 6 czerwca pełniła je codziennie młodzież z poznańskich i podpoznańskich szkół.
– Czarny Czwartek był manifestem niezgody na niesprawiedliwość, jakiej zaznawali Polacy ze strony komunistycznych władz państwowych – mówił do młodzieży obecny na placu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – Powstanie poznaniaków dostrzegł cały świat, Poznań stał się symbolem antykomunistycznego buntu. I podczas gdy ówczesna dyktatura próbowała zatrzeć pamięć o Czarnym Czwartku, by dalej zastraszać i manipulować, ta pamięć przetrwała w sercach mieszkańców. Wasza tutaj obecność jest tego wymownym świadectwem.
Uroczystości z udziałem młodzieży rozpoczęła sztafeta uczniów z Zespołu Szkół Mistrzostwa sportowego nr 2 w Poznaniu. W sześćdziesiątą rocznicę Czarnego Czwartku, sześćdziesięciu chłopców z flagami Polski, pobiegło spod bramy głównej zakładów Cegielskiego na plac Adama Mickiewicza, gdzie wraz z kombatantami Czerwca’56 złożyli hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.
– Długi łańcuch cierpień ludzi walczących o wolność naszej ojczyzny nie poszedł na marne, dał obfity plon. Droga młodzieży, to wy poniesiecie w przyszłość pamięć o ważnych wydarzeniach. Kiedy kombatantów, bohaterów Czerwca’56 zabraknie, wy będziecie tym pokoleniem, któremu przekazany zostanie depozyt historii – mówił Krzysztof Błaszczyk z wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.
W ramach obchodów 60. Rocznicy Czerwca’56 młodzież pełniła warty honorowe codziennie przez trzy godziny od 6 do 23 czerwca.
– Wszyscy byliśmy tu z potrzeby serca, pragnęliśmy oddać hołd bohaterom Czerwca’56 i utrwalać pamięć o tych, którzy 60 lat temu narażając i poświęcając własne życie, upominali się o chleb, godność i wolność. Wasze serce rozstrzelano w Poznaniu. I dlatego my dzisiaj tutaj jesteśmy – mówił w imieniu młodzieży Bartosz Zgarda, uczeń Gimnazjum nr 3, im. Bohaterów Czerwca’56 w Poznaniu.
Łącznie w inicjatywę zaangażowanych było 120 szkół z Poznania, Rokietnicy i Mosiny. Z wartą honorową pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 r. stanęli też przedszkolacy z najstarszej grupy Przedszkola nr 83 na Grunwaldzie.
Źródło: poznan.pl
Może to Ci się spodoba
ZARZUT ZA PODPALENIE MIESZKANIA
Gnieźnieńscy śledczy przedstawili zarzuty mężczyźnie, który w Zdziechowie podpalił własne mieszkanie. Do zdarzenia doszło na początku lutego br. Za uszkodzenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 2 lutego
Mieszkanie na miarę Twoich marzeń
Nieruchomość, którą możemy nazwać domem to nie tylko ściany i dach, ale także wszystko co tworzy klimat tego wyjątkowego miejsca. Aby mieszkało się nam wygodnie i komfortowo, nie tylko wnętrze
Jakie odszkodowanie ci się należy od sprawcy wypadku?
Nie wszystkich wypadków da się uniknąć dzięki ostrożnej jeździe. Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym? Lista nie kończy się na zwrocie kosztów leczenia i odszkodowaniu za uszkodzony pojazd. Stworzyliśmy kompleksowy przewodnik dla
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!