Młodzież zakończyła honorową wartę pod Poznańskimi Krzyżami

Młodzież zakończyła honorową wartę pod Poznańskimi Krzyżami

Przedstawienie przypominające o tragicznych wydarzeniach Czarnego Czwartku zakończyło honorowe warty pod Poznańskimi Krzyżami. Od 6 czerwca pełniła je codziennie młodzież z poznańskich i podpoznańskich szkół. 

– Czarny Czwartek był manifestem niezgody na niesprawiedliwość, jakiej zaznawali Polacy ze strony komunistycznych władz państwowych – mówił do młodzieży obecny na placu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – Powstanie poznaniaków dostrzegł cały świat, Poznań stał się symbolem antykomunistycznego buntu. I podczas gdy ówczesna dyktatura próbowała zatrzeć pamięć o Czarnym Czwartku, by dalej zastraszać i manipulować, ta pamięć przetrwała w sercach mieszkańców. Wasza tutaj obecność jest tego wymownym świadectwem.

Uroczystości z udziałem młodzieży rozpoczęła sztafeta uczniów z Zespołu Szkół Mistrzostwa sportowego nr 2 w Poznaniu. W sześćdziesiątą rocznicę Czarnego Czwartku, sześćdziesięciu chłopców z flagami Polski, pobiegło spod bramy głównej zakładów Cegielskiego na plac Adama Mickiewicza, gdzie wraz z kombatantami Czerwca’56 złożyli hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

– Długi łańcuch cierpień ludzi walczących o wolność naszej ojczyzny nie poszedł na marne, dał obfity plon. Droga młodzieży, to wy poniesiecie w przyszłość pamięć o ważnych wydarzeniach. Kiedy kombatantów, bohaterów Czerwca’56 zabraknie, wy będziecie tym pokoleniem, któremu przekazany zostanie depozyt historii – mówił Krzysztof Błaszczyk z wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

W ramach obchodów 60. Rocznicy Czerwca’56 młodzież pełniła warty honorowe codziennie przez trzy godziny od 6 do 23 czerwca.

– Wszyscy byliśmy tu z potrzeby serca, pragnęliśmy oddać hołd bohaterom Czerwca’56 i utrwalać pamięć o tych, którzy 60 lat temu narażając i poświęcając własne życie, upominali się o chleb, godność i wolność. Wasze serce rozstrzelano w Poznaniu. I dlatego my dzisiaj tutaj jesteśmy – mówił w imieniu młodzieży Bartosz Zgarda, uczeń Gimnazjum nr 3, im. Bohaterów Czerwca’56 w Poznaniu.

Łącznie w inicjatywę zaangażowanych było 120 szkół z Poznania, Rokietnicy i Mosiny. Z wartą honorową pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 r. stanęli też przedszkolacy z najstarszej grupy Przedszkola nr 83 na Grunwaldzie.

 

Źródło: poznan.pl

Previous Specjalne godziny pracy PCŚ - Wniosek na 500+ ze spłatą tylko do 1 lipca
Next List Prezydenta Miasta Poznania do Dowódcy Garnizonu Poznań

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Agencja nieruchomości Warszawa Ursynów i szybka sprzedaż mieszkania

Ursynów od lat nie jest już mieszkaniową sypialnią posiadającą kiepską infrastrukturę. Taka sytuacja była widoczna tylko w pierwszych latach po budowie wielkopłytowych osiedli. Później zaczęły się pojawiać potrzebne sklepy i

Wiadomości 0 Comments

Jakie odszkodowanie ci się należy od sprawcy wypadku?

Nie wszystkich wypadków da się uniknąć dzięki ostrożnej jeździe. Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym? Lista nie kończy się na zwrocie kosztów leczenia i odszkodowaniu za uszkodzony pojazd. Stworzyliśmy kompleksowy przewodnik dla

Poznań 0 Comments

Poznań – największy przetarg na zakup tramwajów rozstrzygnięty

50 niskopodłogowych tramwajów o łącznej wartości 397 044 000 zł wzbogaci tabor poznańskiego MPK. Przetarg wygrała firma Modertrans z Biskupic koło Poznania, która zaproponowała Poznaniowi swój najnowszy produkt – tramwaj Moderus Gamma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź