Ochroniarz – obroni, pomoże, uratuje

Ochroniarz – obroni, pomoże, uratuje

Pracownik ochrony to często niedoceniany i postrzegany stereotypowo zawód. A tak naprawdę praca ta jest bardzo odpowiedzialna, bywa stresująca, a niejednokrotnie i niebezpieczna. Na barkach ochroniarza spoczywa czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem oraz zapobieganie różnego typu przestępstwom.

Współczesny ochroniarz

Spotykamy ich już nie tylko na terenie dużych przedsiębiorstw, wielkopowierzchniowych sklepów czy w bankach. Pracowników ochrony obecnie zatrudniają już nawet niewiele sklepy, punkty usługowe oraz inne miejsca, w których potrzebna jest osoba pilnująca porządku. W dzisiejszych czasach pracownicy ochrony to osoby w różnym wieku, ubrane w jednolite, eleganckie mundury. W tym zawodzie coraz częściej spotykamy również kobiety, które radzą sobie tak samo dobrze, jak mężczyźni.

Współczesny ochroniarz to nie tylko osoba o reprezentacyjnym wyglądzie i dobrej sprawności  fizycznej. Bardzo często ochroniarze znają języki obce, służą radą i pomocą. Przechodzą szereg szkoleń i uczestniczą w zajęciach, które mają na celu rozwijanie ich umiejętności – nie tylko fizycznych. W zawodzie ochroniarza potrzebna jest również spostrzegawczość, krótki czas reakcji i zdolność prawidłowej oceny danej sytuacji. Bardzo ważna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

W kryzysowych sytuacjach

Warto pamiętać, że w licznych niebezpiecznych czy kryzysowych sytuacjach to właśnie pracownik ochrony jest pierwszy na miejscu zdarzenia – znacznie szybciej, niż wezwana straż miejska czy policja. W mediach niejednokrotnie słyszy się o akcjach ratunkowych i szybkiej reakcji ochroniarzy w sytuacjach zagrażających życiu. Przykładem może być incydent na dworcu PKP w Lublinie, kiedy to pracownicy ochrony Impel Security Polska znaleźli w poczekali dworca mężczyznę bez oznak życia. Natychmiastowa reanimacja pozwoliła na przywrócenie czynności życiowych jeszcze przed przyjazdem karetki. Jak powiedział Tomasz Lebiocki, Dyrektor Oddziału Lublin w Impel Security Polska: „Panowie zachowali się zgodnie ze standardami i udowodnili, że w pracy ochroniarza ważne są szybka ocena sytuacji i natychmiastowa reakcja”.

Dzień Pracownika Ochrony

Podobnie, jak wiele innych profesji również ochroniarze mają swój dzień – Dzień Pracownika Ochrony. Przypada on 22 sierpnia. Jest to symboliczna data, ponieważ właśnie tego dnia w 1997 uchwalono ustawę o ochronie osób i mienia. Przepisy te regulują pracę każdego pracownika, agencji ochrony osób i mienia, jak również całej branży ochroniarskiej. Szacuje się, że branża ochrony osób i mienia liczy obecnie w Polsce około 300 tysięcy pracowników. Tak ogromna liczba osób z pewnością zasługuje na swój dzień raz do roku, a także szacunek każdego dnia.

Previous Kurs spawacza daje pracę
Next Wigilia firmowa - pomyśl o niej już teraz!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Usuwanie AdBlue to sposób, który rozwiąże Twój problem z AdBlue.

Usuwanie AdBlue to jedyny skuteczny sposób na trwałe pozbycie się problemu z AdBlue. Jest to relatywnie najtańsza opcja, ale zarazem jedyna, która daje gwarancje i zapewnienia co do permanentnego rozwiązania

Wiadomości 0 Comments

PRZESTRZEGAMY PRZED OSZUSTWAMI METODĄ „NA POLICJANTA”

Policjanci z Poznania przypominają i przestrzegają przed oszustami, którzy dzwonią do mieszkańców i podając się za policjanta, próbują wyłudzić pieniądze. W ostatnich dniach było 9 takich sytuacji – we wszystkich

POLICJANCI ZATRZYMALI SPRAWCĘ FAŁSZYWEGO ALARMU BOMBOWEGO

Nawet do 8 lat więzienia grozi 37-latkowi zatrzymanemu przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Mężczyzna zadzwonił do Centrum Powiadamiania Ratunkowego z informacją, że w konińskim szpitalu jest bomba.

1 Comment

  1. Lesz
    27 sierpnia, 06:18 Reply
    Od przyszłego roku 300h razy9 będzie 2700zl Jeśli to normalny obiekt ( brak obchodów obiekt zamknięty) to w/w pieniądze należą się za spanie i czytanie gazety O ile uprawnienia ochroniarza ( dawne pof 2) wiązały się z egzaminem na komendzie i wykszt min średnim tak obecnie WPIS to tzw kpo to ukończony ( jako słuchacz plus lista obecności) kurs w prywatnym ośrodku szkoleniowym plus badania które w tych samych ośrodkach medycyny pracy ( bo taki był prikaz) niedawno przechodzili ludzie z orzeczeniem 2 stopnia niepełnosprawności i więcej Pisząc obecnie firmy ochroniarskie to zakłady pracy chronionej zwolnione z zusu zatrudniają emerytów rencistów oraz niepełnosprawnych włącznie z psychiczne chorymi Są również jednym wyjściem dla ludzi po 50 r.z i zapchaj dziurą dla studentów chcących dorobić na imprezach masowych Ludzie wykształceni ( nie piszę o filozofach czy historykach) znający języki wyjeżdżają raczej do UK niż pracują w firmach ochroniarskich byłych ubekow za 5 zł/h (średnio) i za te stawki narażają się na cokolwiek

Zostaw odpowiedź