Ochroniarz – obroni, pomoże, uratuje
Pracownik ochrony to często niedoceniany i postrzegany stereotypowo zawód. A tak naprawdę praca ta jest bardzo odpowiedzialna, bywa stresująca, a niejednokrotnie i niebezpieczna. Na barkach ochroniarza spoczywa czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem oraz zapobieganie różnego typu przestępstwom.
Współczesny ochroniarz
Spotykamy ich już nie tylko na terenie dużych przedsiębiorstw, wielkopowierzchniowych sklepów czy w bankach. Pracowników ochrony obecnie zatrudniają już nawet niewiele sklepy, punkty usługowe oraz inne miejsca, w których potrzebna jest osoba pilnująca porządku. W dzisiejszych czasach pracownicy ochrony to osoby w różnym wieku, ubrane w jednolite, eleganckie mundury. W tym zawodzie coraz częściej spotykamy również kobiety, które radzą sobie tak samo dobrze, jak mężczyźni.
Współczesny ochroniarz to nie tylko osoba o reprezentacyjnym wyglądzie i dobrej sprawności fizycznej. Bardzo często ochroniarze znają języki obce, służą radą i pomocą. Przechodzą szereg szkoleń i uczestniczą w zajęciach, które mają na celu rozwijanie ich umiejętności – nie tylko fizycznych. W zawodzie ochroniarza potrzebna jest również spostrzegawczość, krótki czas reakcji i zdolność prawidłowej oceny danej sytuacji. Bardzo ważna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
W kryzysowych sytuacjach
Warto pamiętać, że w licznych niebezpiecznych czy kryzysowych sytuacjach to właśnie pracownik ochrony jest pierwszy na miejscu zdarzenia – znacznie szybciej, niż wezwana straż miejska czy policja. W mediach niejednokrotnie słyszy się o akcjach ratunkowych i szybkiej reakcji ochroniarzy w sytuacjach zagrażających życiu. Przykładem może być incydent na dworcu PKP w Lublinie, kiedy to pracownicy ochrony Impel Security Polska znaleźli w poczekali dworca mężczyznę bez oznak życia. Natychmiastowa reanimacja pozwoliła na przywrócenie czynności życiowych jeszcze przed przyjazdem karetki. Jak powiedział Tomasz Lebiocki, Dyrektor Oddziału Lublin w Impel Security Polska: „Panowie zachowali się zgodnie ze standardami i udowodnili, że w pracy ochroniarza ważne są szybka ocena sytuacji i natychmiastowa reakcja”.
Dzień Pracownika Ochrony
Podobnie, jak wiele innych profesji również ochroniarze mają swój dzień – Dzień Pracownika Ochrony. Przypada on 22 sierpnia. Jest to symboliczna data, ponieważ właśnie tego dnia w 1997 uchwalono ustawę o ochronie osób i mienia. Przepisy te regulują pracę każdego pracownika, agencji ochrony osób i mienia, jak również całej branży ochroniarskiej. Szacuje się, że branża ochrony osób i mienia liczy obecnie w Polsce około 300 tysięcy pracowników. Tak ogromna liczba osób z pewnością zasługuje na swój dzień raz do roku, a także szacunek każdego dnia.
Może to Ci się spodoba
Kino plenerowe, koncerty, sport – Dni Konina w ten weekend
Mieszkańcy Konina rozpoczną świętowanie w piątek na Bulwarze Nadwarciańskim. Tam właśnie odbędzie się seans filmowy pod gwiazdami. Na kolejny dzień zaplanowano koncerty w Amfiteatrze. Zagrają i zaśpiewają Liber, Mateusz Ziółko
ZATRZYMANY ZA SFAŁSZOWANE PRAWO JAZDY
Policjanci drogówki z Komendy Powiatowej Policji w Śremie zatrzymali sfałszowane prawo jazdy kierującemu Citroenem. 31- letni mieszkaniec gminy Książ Wlkp. utrzymywał, że egzamin na prawo jazdy zdawał we Lwowie i
Poznań – od dziś nie kursują tramwaje na odcinku ul. Głogowskiej
Zakończył się remont zwrotnicy na skrzyżowaniu Głogowska / Hetmańska oraz roboty na ul. Hetmańskiej. Prace rozpoczęły się natomiast przy zajezdni na ul. Głogowskiej. Zmiany w komunikacji miejskiej potrwają do 24
1 Comment
Lesz
27 sierpnia, 06:18