W cieniu Poznańskich Krzyży

Poznań podsumowywał dziś wtorkowe uroczystości. Wielomiesięczne przygotowania, mnóstwo artystycznych, sportowych, społecznych wyzwań realizowanych z dużym powodzeniem i ogromne chęci, by należycie uczcić pamięć Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku zeszły nieco na dalszy plan.

W cieniu Poznańskich Krzyży przemawiali goście zaproszeni na obchody. Mówiła Aleksandra Banasiak, uczestniczka Wydarzeń Czerwcowych ’56 roku. Przemawiali też dwaj Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej, Wicepremier – w imieniu Premiera Polski oraz gospodarz uroczystości – Prezydent Miasta Poznania.

Gdy do głosu dochodzili politycy w tle słychać było buczenie i okrzyki wsparcia, gwizdy i oklaski. Tysiące osób, które przybyły na Plac Mickiewicza przekrzykiwały się wzajemnie. Manifestowano swoje poglądy polityczne, swój stosunek do bieżącej sytuacji w kraju, swoją wrogość i sympatie.

Rozbuchane emocje opadły dopiero, gdy rozpoczął się spektakl „Ksenofonia”.

 

***

Media po odczytaniu apelu poległych typowały kto wygrał spór, z pikantnymi szczegółami relacjonowały późniejsze wydarzenia na Placu Mickiewicza. Ci, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 60 lat wyrażają swój żal, że na uroczystości za mało było szacunku dla ludzi i historii. Poznaniacy są zażenowani i oburzeni (warto dodać, że złość nie jest jednorodna, a wyrażana w stosunku do różnych środowisk politycznych i z różnych powodów).

Ofiary, kombatanci i ludzie, którzy istotnie przyszli oddać cześć bohaterom pozostają w tym zgiełku niemal niezauważeni.

 

Fotografie gości zaproszonych na obchody Poznańskiego Czerwca ’56 pochodzą ze strony poznan.pl

Pozostałe fotografie: H.Balcerek

Previous Podwyżka, albo odchodzę z pracy - to ultimatum usłyszy większość menedżerów
Next Zaginęło rodzeństwo z Poznania

Może to Ci się spodoba

KOLEJNE URATOWANE ŻYCIE…

Szybka i zdecydowana interwencja pilskich policjantów zapobiegła tragedii. Policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego z pilskiej komendy uratowali życie 26-letniemu mieszkańcowi Piły, który po kłótni z bliską osobą oraz mając osobiste problemy,

Wiadomości 1Comments

Poznań – strzelał z wiatrówki do samochodów [aktualizacja]

Policjanci z Poznania publikują wizerunek mężczyzny mogącego mieć związek z uszkodzeniami 28 pojazdów zaparkowanych wzdłuż ulic Jasna Rola, Bolka, Naramowicka i na os. Kosmonautów w Poznaniu. Do aktów wandalizmu doszło

Poznań 0 Comments

ZATRZYMANY ZA FAŁSZOWANIE RECEPT

Policjanci ze Starego Miasta zatrzymali trzech mężczyzn. Dwóch za posługiwanie się podrobionymi receptami, jednego za ich fałszowanie. Podejrzany wystawiał recepty na silne leki psychotropowe i przeciwbólowe. Teraz mężczyźni odpowiedzą za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź