POLICJANCI DEBATOWALI Z MIESZKAŃCAMI O BEZPIECZEŃSTWIE

POLICJANCI DEBATOWALI Z MIESZKAŃCAMI O BEZPIECZEŃSTWIE

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji konińskiej komendy zorganizowali kolejne spotkanie z mieszkańcami. Tematem było po raz kolejny szeroko pojęte bezpieczeństwo. Mundurowi przypomnieli też zebranym o nowych narzędziach, jakich mogą używać wszyscy i przy ich pomocy bezpośrednio wpływać na poziom bezpieczeństwa wokół nas.

Debaty społeczne jako forma bezpośredniego kontaktu ze społeczeństwem zostały zapoczątkowane kilka lat temu i są z powodzeniem kontynuowane. 23 marca br. zorganizowana w sali Konińskiego Domu Kultury debata, zgromadziła na widowni blisko 200 osób w różnym wieku. Był to wyraz tego, że sprawy bezpieczeństwa nie są obojętne mieszkańcom począwszy od młodzieży po seniorów.

Za stołem prezydialnym zasiedli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Zastępca Prezydenta Konina Sławomir Lorek, Starosta Powiatu Konińskiego Stanisław Bielik oraz Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Sławomir Jądrzak.

Debatę rozpoczął miły akcent, jak najbardziej wpisujący się w tematykę bezpieczeństwa.

Wiceprezydent Sławomir Lorek wręczył szefowi konińskiej komendy profesjonalny alkotest, jakiego używają także policjanci podczas kontroli na drogach. Ten jednak będzie miał specjalne przeznaczenie. Będzie umieszczony w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie w miejscu widocznym i dostępnym dla każdego i każdy będzie mógł w ciągu kilku sekund zbadać stan swojej trzeźwości. Do tej pory także była taka możliwość, lecz trwało to sporo dłużej, ponieważ używano urządzenia, które bardzo długo rozpoczyna pracę. Zakupiony alkomat jest jednym z najnowocześniejszych i od momentu włączenia do możliwości wykonania pomiaru mija kilka sekund. Tyle samo trwa również sam pomiar i analiza wdmuchniętego powietrza. Natomiast do samego wdmuchnięcia nie jest potrzebny żaden ustnik, wystarczy odpowiednio silny i długi strumień powietrza skierować do specjalnego otworu.

Podczas samej już debaty oficer prasowy KMP w Koninie asp. sztab. Marcin Jankowski przy pomocy filmów i prezentacji multimedialnej przypomniał o „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”, opowiedział o korzyściach, jakie płyną z jej używania zarówno dla mieszkańców, jak i dla policjantów. Zebrani zapoznani zostali ze zgłaszanymi przy pomocy tego narzędzia problemami i negatywnymi zjawiskami. Przez kilka miesięcy funkcjonowania Mapy, mieszkańcy Konina i powiatu zgłosili około 900 problemów, a najczęściej zauważanymi bolączkami są przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Kolejnym narzędziem, o którym przypomniał oficer prasowy była aplikacja na smartfony „Moja Komenda”. Dzięki niej każdy kto chce skontaktować się ze swoim dzielnicowym może to zrobić właściwie w kilkanaście sekund. Trzeba znać tylko swój adres, a aplikacja nie ma poprowadzi nas za rękę i wręcz połączy z dzielnicowym. Przy jej pomocy można także szybko odszukać najbliższą jednostkę Policji, a „Moja Komenda” przy pomocy nawigacji satelitarnej wskaże najkrótszą drogę dojazdu.

Następnym zagadnieniem poruszonym przez organizatorów były nowe zadania dzielnicowych. Przybliżył je zebranym Naczelnik Wydziału Prewencji konińskiej komendy nadkom Maciej Antas. Dzielnicowi są to policjanci, na których barkach spoczywa obowiązek jak największego kontaktu z mieszkańcami. Powstały nowe regulacje, które pozwoliły zdjąć nieco obowiązków z codziennej służby dzielnicowego w zamian za skierowanie go właśnie do służby obchodowej, która ma służyć lepszej dostępności tych funkcjonariuszy przez społeczeństwo.

Niemal żadna już debata nie może odbyć się bez porad dla seniorów. Tak też było i tym razem. Prezentacja przedstawiona przez policjantkę z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologi Wydziału Prewencji pokazała jak wiele czynią konińscy policjanci w sprawie podwyższania poczucia bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców. Omówiła też powstały rok temu i doskonale funkcjonujący System Ostrzegania Seniorów, który jest autorskim projektem policjantów z Konina i na podstawie którego wiele innych miast w Polsce wdraża podobne rozwiązania. System pracuje przy ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Koninie i przy jego pomocy policjanci mogą w momencie zagrożenia ostrzec mieszkańców np. przed oszustami „na wnuczka” itp.

Na zakończenie głos zabrali funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. mł. kpt. Sebastian Andrzejewski i mł. kpt. Michał Karczewski, którzy przybliżali i ostrzegali przed najczęstszymi przyczynami pożarów, poparzeń, czy działaniem tlenku węgla. Bardzo ciekawą częścią ich wystąpienia był zaprezentowany film, na którym pokazali co stanie się, kiedy zapalony na patelni tłuszcz spróbujemy ugasić wodą. Kula ognia, która powstanie w wyniku nagłej reakcji ciężko poparzy każdego, kto będzie w jej bliskim zasięgu.

Previous ROZPOZNAJESZ TĘ KOBIETĘ? ZADZWOŃ!
Next UCIEKAŁ Z NARKOTYKAMI - ZOSTAŁ ZATRZYMANY

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Leszno Air Picnic 2016 – Show, jakiego jeszcze nie było

– Oby tylko pogoda dopisała! – mówi krótko Michał Graczyk, dyrektor Pikniku Szybowcowego Leszno 2016. Impreza nazywana też Leszno Air Picnic w tym roku gwarantuje, że szybowce będą raczej przystawką

Leszno 0 Comments

Leszno – jakie zmiany czekają uczniów od września

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miejskiej, na której wiceprezydent Piotr Jóźwiak przedstawiał plany zmian w leszczyńskiej oświacie. Zmiany są odpowiedzią na rządową reformę oświaty, uwzględniają też

Wielkopolska 0 Comments

Pseudokibic Wisły Kraków zatrzymany za napaść na kibica z Wielkopolski

Zatrzymano pseudokibica Wisły Kraków, który podczas Euro 2016 napadł na kibica polskiej reprezentacji. Za ten czyn grozi mu do 12 lat więzienia. Policja i Prokuratura poszukują innych osób, które mogły

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź