Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko w 60. rocznicę Czerwca ’56!

Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko w 60. rocznicę Czerwca ’56!

Użyjemy metafor i języka współczesnej sztuki. Chcemy pokazać świeżą interpretację tamtych wydarzeń i dotrzeć także do młodych ludzi – o projekcie mówi Michał Merczyński, dyrektor „Malty”. Widowisko zwieńczy 26. edycję Malta Festival Poznań.

To był pełny, odpowiedzialny, obywatelski ruch, gdzie ludzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uznali, że to, co się dzieje w Państwie jest nieprzyzwoite i że trzeba się postawić – mówi Jan Komasa, który wyreżyseruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawi opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko.

Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów „Sala samobójców”, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego „Miasta 44” – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

Wstęp wolny

Previous Lechici na resecie – koniec trudnego sezonu
Next Noc Muzeów w Poznaniu - rzesze Poznaniaków w muzeach i na ulicach

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

Pierwsza pula wejściówek dla wielbicieli Krystyny Jandy rozdana

10 minut trwało wydawanie pierwszych 100 bezpłatnych wejściówek na monodram Krystyny Jandy pt. „Biała bluzka”. Chętnych na spotkanie ze sztuką nie brakowało. Kolejka do Centrum Informacji Miejskiej, gdzie wydawana bilety,

Kultura 0 Comments

Noc Muzeów w Poznaniu – rzesze Poznaniaków w muzeach i na ulicach

Noc Muzeów wyciągnęła z domów rzesze Poznaniaków. Ponad 100 wydarzeń, blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic, a także imprezy towarzyszące. Wszystko w niecodziennej atmosferze i przy

Kultura 0 Comments

Teatr i koncerty. Zobacz wydarzenia kulturalne dla najmłodszych

Aby dzieci rozwijały się prawidłowo, należy stymulować ich układ poznawczy. W zależności od wieku, w jakim jest dziecko, odbywa się to nieco inaczej. W przypadku najmłodszych dzieci wystarczą proste zabawki.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź