Dobry Ośrodek Leczenia Uzależnień – jak wybrać?

Dobry Ośrodek Leczenia Uzależnień – jak wybrać?

Najtrudniejszą decyzją, jaką musi podjąć osoba uzależniona, jest to, czy chce się poddać leczeniu w ośrodku, czy też nie. Wiąże się to z przyznaniem, że traci się kontrolę nad swoim życiem i oddaleniem się na kilka tygodni, a nawet miesięcy od rodziny. Dla osób uzależnionych kluczowe jest, aby ich leczenie było prowadzone w maksymalnym możliwym zakresie. Jakie są czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze placówki lecznictwa zamkniętego?

Zespół lekarzy i terapeutów

Głównymi narzędziami w leczeniu uzależnień są lekarze i terapeuci, którzy są częścią personelu ośrodka leczenia uzależnień. Najlepszym sposobem na uzyskanie informacji o placówce są strony internetowe. Jeśli ośrodek leczenia uzależnień ma listy specjalistów na swojej stronie internetowej, powinien zostać oznaczony. Specjaliści terapii uzależnień są albo certyfikowanymi instruktorami terapii uzależnień, specjalistami terapii uzależnień, lub tymi, którzy ukończyli proces certyfikacji. O różnicach między specjalistą a instruktorem pisaliśmy już wcześniej. W każdej placówce leczenia uzależnień musi być zatrudniony psychiatra, psycholog i pielęgniarka. Dobrze jest, aby pacjenci wiedzieli w jakich godzinach pracują i kiedy są do ich dyspozycji. Regularny nadzór jest niezbędny dla dobrego zespołu terapeutycznego. Członkowie personelu mogą skorzystać z dodatkowego szkolenia i ukończenia szkoły. To pokaże Ci, czy zespół terapeutyczny stale aktualizuje swoje umiejętności i kwalifikacje. Najważniejszym aspektem terapii jest personel. Bez kompetentnych, doświadczonych i wykwalifikowanych terapeutów może być bardzo trudno znaleźć właściwy kierunek powrotu do zdrowia.

Zakres terapii

Jedna osoba może być krytycznie nastawiona do innego uzależnienia. Ważne jest, aby zrozumieć wszystkie aspekty swoich problemów w celu znalezienia najlepszego ośrodka. Ważne jest, aby mieć podstawowe zrozumienie uzależnień. Istnieją dwa rodzaje uzależnień: chemiczne (od alkoholu i narkotyków, leków, dopalaczy, dopalaczy prawnych) lub behawioralne (od komputera, zakupów seksualnych, hazardu, jedzenia). O uzależnieniu mieszanym lub krzyżowym mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od wielu substancji (np. narkotyków i alkoholu). Ważne jest, aby ustalić, czy wybrana przez Ciebie placówka oferuje leczenie uzależnień od różnych substancji. Uzależnienia psychoaktywne i behawioralne to kolejna opcja. Istnieje bardzo niewiele ośrodków, które specjalizują się w leczeniu uzależnień behawioralnych. Ważne jest, aby upewnić się, że ośrodek, który wybierzesz do leczenia, poradzi sobie z rodzajem uzależnienia, które ma osoba uzależniona.

Współwystępowanie chorób psychicznych jest drugim aspektem. Podwójna diagnoza jest terminem. Osoba z zaburzeniami psychicznymi innymi niż uzależnienie powinna szukać ośrodka, który leczy podwójną diagnozę. Będzie on brał pod uwagę powyższe kryteria – rodzaj i stopień zaawansowania uzależnienia.

Czas trwania terapii

Pacjenci chcą, aby terapia trwała jak najkrócej. Jest to fatalne podejście. Zrozumiałe jest, że może być ci trudno wytrzeźwieć z dala od rodziny. Ty też chcesz im pomóc, zwłaszcza, że z powodu sekwencji nie było takiej możliwości przez dłuższy czas. Nawet krótka sesja terapeutyczna może nie wystarczyć do utrzymania abstynencji. Każda osoba powinna mieć swój własny program terapeutyczny. Nasilenie uzależnienia może się różnić w zależności od osoby. Krótko mówiąc, im więcej lat spędziło się na piciu i im cięższe są ciągi, tym więcej pomocy terapeutycznej potrzeba do wyzdrowienia. Osoby uzależnione od narkotyków, dopalaczy lub leków powinny zwrócić uwagę na długość i czas trwania terapii. Im dłuższy pobyt w ośrodku, tym lepiej.

Odległość od domu

Ważne jest, jak daleko od domu się znajdujesz. Leczenie stacjonarne w lokalnym ośrodku sprawi, że dana osoba będzie więcej myśleć o swoim domu i trudniej będzie jej zaangażować się w terapię. W ośrodku położonym dalej można skupić się na sobie, unikając jednocześnie przypadkowego kontaktu z osobami z przeszłości.

Dodatkowe atrakcje

Trudno jest zorganizować sobie czas wolny zgodnie z własnymi potrzebami. Jest to szczególnie ważne w przypadku relaksu i rozwijania zainteresowań. Plan dnia w ośrodku jest ważny, zwłaszcza gdy pozwala na refleksję i proponuje inne rozwiązania. To wszystko są ważne sposoby spędzania wolnego czasu. Błędem ludzi jest przekonanie, że terapię należy prowadzić w czasie wolnym.

Nie jest łatwo wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień. Ważne jest, aby być poinformowanym o kwalifikacjach i możliwościach personelu, a także o ogólnej ofercie i możliwościach ośrodka. Należy również wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje i potencjalne niebezpieczeństwa związane z wyborem niewłaściwego ośrodka leczenia uzależnień. Nie musisz wybierać idealnego miejsca, ale musisz znaleźć ośrodek, który jest wystarczająco dobry dla Ciebie.

Previous Jak leczyć alkoholizm?
Next Ile kosztuje używany ciągnik rolniczy John Deere? Przegląd dostępnych modeli na Mascus

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Co na podłogę? Przegląd możliwości

Wybór podłogi to jeden z ważniejszych elementów urządzania wnętrz. To inwestycja, która musi być przemyślana, ponieważ ma służyć na dłużej – podłogę ciężko wymienić po miesiącu użytkowania. Podczas wybierania podłogi

Life&Style 0 Comments

Kosze na śmieci Simple Human

Chcąc utrzymać czystość w domu czy firmie trzeba poświęcić na to sporo uwagi oraz czasu. Niestety zachowanie porządku wcale nie jest łatwe, miłe i przyjemne, a do tego wymaga systematyczności

Life&Style 0 Comments

Zanieczyszczone powietrze sprzyja otyłości?

Mamy obecnie do czynienia z prawdziwą epidemią otyłości, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Nasz kraj nie ma w tym kontekście powodów do dumy. Według alarmującego raportu Instytutu Żywności i Żywienia,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź