Jak przygotować się do zakupu nowego mieszkania w Poznaniu? Odpowiadamy!

Jak przygotować się do zakupu nowego mieszkania w Poznaniu? Odpowiadamy!

Nadszedł w końcu ten dzień, wybrałeś swoje nowe, wymarzone mieszkanie i przygotowujesz się do jego zakupu. Wniosek o kredyt hipoteczny został pozytywnie rozpatrzony przez bank, jedynie co pozostało to podpisanie umowy z deweloperem. Sprawdź, co musisz wiedzieć i o jakich formalnościach powinieneś pamiętać, zanim sfinalizujesz transakcję.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego istnieje obowiązek założenia na niego księgi wieczystej. Jest to dokument ukazujący jaki stan prawny ma dana nieruchomość – tzn. można dowiedzieć się z niej między innymi kto jest właścicielem lokalu, informacje o samej nieruchomości oraz czy jest ona obciążona hipoteką. Księga wieczysta jest jawna, każdy ma do niej dostęp, także elektroniczny. Wystarczy znać tylko numer dokumentu.

Nowe mieszkanie a księga wieczysta

Deweloper budując nową inwestycję najczęściej zaciąga hipotekę pod zastaw ziemi, na której powstaje nowa nieruchomość. W razie upadłości inwestora, by przestrzec się przed znacznymi stratami, należy założyć księgę wieczystą. Nie jest to nic dziwnego i jest to całkowicie normalna procedura. W ten sposób wyodrębniamy swój lokal z całej nieruchomości – księga wieczysta określa, że tylko my jesteśmy prawowitym właścicielem mieszkania.

Dodatkowo właściciel w razie problemów inwestora ma możliwość skorzystania z zasady rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. W przypadku niezgodności wpisów ze stanem faktycznym, nabywca danej nieruchomości może powołać się na zapisy, które widnieją w dokumencie. Dlatego przed zakupem nowego mieszkania, warto również zapoznać się z księgą wieczystą gruntu, na którym powstaje dany budynek. Warto zatem wybrać zaufanego i doświadczonego dewelopera, który zrealizował wiele inwestycji na terenie całego kraju, by mieć dodatkową pewność, że inwestycja, w której planujesz kupić mieszkanie na pewno powstanie.

Koszt założenia księgi wieczystej to około 100 zł. Za każdy wpis lub zmianę należy liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Hipoteka a księga wieczysta

Wpis informacji o zaciągniętej hipotece do księgi wieczystej jest zabezpieczeniem dla banku, że takie zobowiązanie musisz zostać spłacone. Należy jednak pamiętać, że gdy kredyt zostanie spłacony, wpis o hipotece nie zostanie automatycznie wykreślony. Należy złożyć odpowiedni wniosek o korektę w księdze wieczystej oraz dokument potwierdzający spłatę zobowiązania. Koszt wykreślenia informacji to 100 zł.

Zakup nowego mieszkania – co oferuje Poznań?

Księga wieczysta została sprawdzona i spisana. Kredyt został przeznaczony na zakup nowego mieszkania. Wszystkie formalności zostały dopełnione. Pozostaje tylko czekać, aż będziesz mógł w końcu odebrać klucze i zacząć urządzać się po swojemu.

Jeśli jednak najpierw chciałeś sprawdzić, jakie formalności będą niezbędne przed zakupem i nadal aktywnie poszukujesz lokalu oraz zastanawiasz się, gdzie w Poznaniu wybrać mieszkanie idealne – wskazówki znajdziesz poniżej. Oferta deweloperów jest tam bardzo szeroka i zróżnicowana. Dodatkowo stolica Wielkopolski jest piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Swoje siedziby mają tutaj globalne firmy, uczelnie wyższe oraz wiele rodzimych marek. To także miasto, które słynie z największych targów w Polsce. Poznań oferuje szeroką bazę rozrywkową i kulturalną, każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Nowe mieszkania Poznań – jak szukać?

Najlepiej skorzystać z wyszukiwarek, a następnie zwrócić się do dewelopera, gdyż zazwyczaj bezpośrednio u niego możemy wynegocjować lepsze warunki lub dodatkowe bonusy. Warto również wybrać inwestora, który ma wieloletnie doświadczenie na rynku i zrealizował co najmniej kilkanaście inwestycji, by mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Przykładem jest Grupa Murapol, która działa od ponad 21 lat na rynku nieruchomości. Deweloper zrealizował przeszło 70 inwestycji, w których przekazał klucze do ponad 22,5 tys. mieszkań.

Nowe mieszkania w Poznaniu powstają w rozmaitych dzielnicach miasta. W zależności od potrzeb możemy wybrać te bliżej centrum lub w spokojniejszych okolicach, ale z dobrym dojazdem. Te dwie cechy łączy w sobie inwestycja Murapol Nowe Miasto. To wieloetapowe osiedle położone przy ul. Wagrowskiej to 6 budynków z łączną liczbą 833 lokali mieszkalnych. Do każdego przynależy balkon lub na niższych kondygnacjach taras z ogródkiem. Na terenie Murapol Nowego Miasta powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych oraz wygodne stojaki rowerowe. Mieszkańcy mają możliwość skorzystania z pakietów smart home, dzięki wbudowanej instalacji Home Management System. Dodatkowo w standardzie każdy lokal wyposażony jest w pakiet antysmogowy, czyli specjalny system filtrów chroniących przed pyłami, kurzem i owadami. Inwestycja odpowiada zarówno na własne potrzeby mieszkaniowe, jak i inwestycyjne.

Jeśli szukasz nowego mieszkania w Poznaniu w zielonej i spokojnej okolicy, wybierz Murapol Zielony Żurawiniec. Osiedle położone jest przy ul. Sielawy niedaleko rezerwatu przyrody Żurawiniec i malowniczych terenów nad rzeką Wartą. To kameralne osiedle obejmuje pięć 5-piętrowych budynków z łączną liczbą 484 lokali. Murapol Zielony Żurawiniec także wyposażony jest w smart home oraz pakiet antysmogowy. Na terenie inwestycji powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych oraz stojaki na jednoślady.

Previous Modne stroje kąpielowe na lato 2022
Next Ile kosztuje kurs prawo jazdy w Poznaniu?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie odbył się dwudziesty pierwszy młodzieżowy turniej motoryzacyjny. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem młodzieży oraz ich opiekunów. Uczniowie przygotowując się do motoryzacyjnych zmagań

Wiadomości 0 Comments

Gnieźnieńscy chirurdzy stracą pracę?

Chirurdzy zatrudnieni w szpitalu w Gnieźnie obawiają się, że utracą pracę. Powodem jest ogłoszony niedawno przez dyrektora szpitala konkurs na świadczenia chirurgiczne. Jako jedyna przystąpiła do niego firma Sowmed. Przypomnijmy,

Wiadomości 0 Comments

Wynajem Samochodu na tydzień w Poznaniu

Wynajem samochodu na tydzień w Poznaniu to doskonała opcja dla osób, które chcą zwiedzić to historyczne miasto i jego okolice w komfortowy, niezależny sposób. Poznań, z bogatą historią, kulturą i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź