Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jako choroba wkrada się niezauważony, ale ostatecznie całkowicie przejmuje kontrolę nad ludzką psychiką. Stała ekspozycja na toksyny alkoholowe niszczy psychikę i osłabia pracę ważnych narządów i układów organizmu.

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Alkoholikowi niezwykle trudno jest przyznać się zarówno do choroby, jak i do konieczności leczenia. Sugestia, że potrzebuje pomocy, może spowodować z jego strony ostre odrzucenie, zaprzeczenie problemowi. Zaprzeczanie uzależnieniu od alkoholu jest poważnym problemem. Kiedy jednak chory uzna istnienie problemu, to istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu. Terapię przepisuje się indywidualnie, w zależności od stanu fizycznego i psycho-emocjonalnego pacjenta. Dla niektórych pacjentów wskazany jest szpital dzienny lub całodobowy, dla innych leczenie ambulatoryjne.

Detoksykacja, rehabilitacja i wsparcie po rehabilitacji to trzy elementy terapii, z których każdy jest równie ważny i nie można go pominąć. Usunięcie toksyn i złagodzenie objawów abstynencyjnych to pierwszy krok w kierunku normalizacji procesów metabolicznych w organizmie pacjenta, poprawy snu i nastroju. Środki detoksykacyjne obejmują dożylne podawanie leków i powinny być podejmowane w warunkach szpitalnych.

Usuwanie toksyn nie leczy uzależnienia. Po złagodzeniu stanu fizjologicznego pacjenta konieczne jest przezwyciężenie jego psychicznego głodu alkoholu. W tym celu stosuje się programy rehabilitacji ambulatoryjnej lub stacjonarnej, realizowane w specjalistycznych ośrodkach lub klinikach odwykowych. Skuteczność leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego jest prawie taka sama i zależy od wybranego programu, spośród których z reguły najlepiej przejawia się podejście poznawczo-behawioralne w połączeniu ze wspomaganiem lekowym.

Zazwyczaj gwałtowny powrót do zwykłego życia jest obarczony ryzykiem. Dlatego pacjent powinien uczęszczać na grupy porehabilitacyjne, w których uczy się panowania nad swoim zachowaniem nawet w sytuacjach stresowych.

Sposoby leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholików często utrudnia ich nieodpowiedzialne podejście do choroby, mimo że dobrowolnie zgadzają się na hospitalizację. Aby pokonać tę przeszkodę w pełnym wyzdrowieniu, opracowano szereg procedur psychoterapeutycznych i lekarskich. Przy pomocy psychoterapii można wykreować nowe, zdrowe nawyki. W wyniku oddziaływania psychoterapeutycznego, stosunku do alkoholu i jego roli w zmianach życiowych, pacjent uświadamia sobie potrzebę trzeźwości, uczy się przezwyciężania patologicznego głodu alkoholu, rozwiązywania problemów bez jego pomocy oraz wyznaczania długofalowych celów. Za najskuteczniejsze uznawane są metody psychoterapeutyczne szkoły poznawczo-behawioralnej: terapia poznawczo-behawioralna, terapia emocjonalno-racjonalno-behawioralna,Kodowanie to sugerowany zakaz spożywania alkoholu, wprowadzany do podświadomości pacjenta z wyraźną lub zmienioną świadomością. W przypadku hipnozy przy użyciu neurolingwistycznych technik programowania, w podświadomości pacjenta zostaje umieszczony warunkowy odruch odmowy spożycia alkoholu w obecności pewnego znaku.

Za pomocą leków można stworzyć warunki, w których spożywanie alkoholu przestanie dawać pacjentowi uczucie euforii – wręcz przeciwnie, doprowadzi do gwałtownego i namacalnego pogorszenia stanu fizycznego, w tym śmierci. Świadomość tego zapobiega nawrotom choroby. Stosowanie takich leków jest dopuszczalne dopiero pod koniec okresu detoksykacji i po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu u każdej osoby przebiega w sposób indywidualny. Dlatego czas leczenia jest wartością ściśle indywidualną. Obecnie stosuje się ogromną liczbę skutecznych programów detoksykacji, leczenia i rehabilitacji, ale wciąż nie ma panaceum, czyli jedynego w 100% skutecznego na wszystkie przypadki, w których konieczne jest leczenie. Najpierw przeprowadza się oczyszczenie organizmu z toksyn – co trwa od kilku dni do dwóch tygodni, a na drugim etapie pacjentowi oferowane są różne programy pomocy psychologicznej, które trwają od 3 miesięcy do sześciu miesięcy.

Previous Najcenniejszy czas? To ten spędzony z rodziną! Również w samochodzie.
Next Jak wybrać dobrą klinikę medycyny estetycznej?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 1Comments

Poznańska Noc Restauracji już dziś

Autorskie restauracje, jakościowe produkty, pokazy gotowania na żywo oraz najwybitniejsi szefowie kuchni to znaki rozpoznawcze Nocy Restauracji. Inspiracją do tworzenia Nocnych Dań i Nocnych Menu są w tym roku „Zioła

Life&Style 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

Life&Style 0 Comments

Doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu?

Gry to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Istnieje wiele gier, które można grać samemu lub z innymi. Jedną z nich jest Scrabble, klasyczna gra słowna, w której gracze tworzą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź