Komu przysługuje urlop okolicznościowy po śmierci bliskiej osoby?

Komu przysługuje urlop okolicznościowy po śmierci bliskiej osoby?

Urlop okolicznościowy, przyznawany z tytułu śmierci członka rodziny, jest szczególnym typem urlopu. W zależności od stopnia pokrewieństwa trwa on jeden lub dwa dni. Co istotne, pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia takiego urlopu. Przyznaje się go na pisemnie złożony wniosek.

Urlopu okolicznościowego nie wlicza się w poczet przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Ważne jest także to, że za ten jeden lub dwa dni otrzymuje się standardowe wynagrodzenie.

Wymiar urlopu okolicznościowego po śmierci bliskiej osoby

Organizowanie pogrzebu w Poznaniu lub w innym mieście, oddalonym od miejsca pracy wiąże się z koniecznością złożenia wniosku o urlop okolicznościowy. Jeden lub dwa dni wolne od pracy pozwalają na spokojnie przeżywanie rodzinnej tragedii. Przyznawany on jest po śmierci jednego z członków rodziny, a jego wymiar uzależniony od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Kwestie związane z urlopem okolicznościowym regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Wedle przepisów prawnych pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego w wymiarze:

  • – dwóch dni, w przypadku śmierci dziecka, małżonka, ojca, matki, macochy oraz ojczyma,
  • – jednego dnia, w przypadku śmierci siostry, brata, teścia, teściowej, dziadka oraz babci.

Wyżej wymieniony zakres stanowi minimalny wymiar urlopu okolicznościowego, jaki może zostać udzielony pracownikowi po śmierci jego członka rodziny. Jego wydłużenie uzależnione jest od woli pracodawcy i zazwyczaj wymiar takiego urlopu określony jest w wewnętrznym regulaminie firmy.

Wniosek o urlop okolicznościowy na wypadek śmierci członka rodziny

Urlop okolicznościowy przyznawany jest na specjalny wniosek, którego pracodawca nie ma prawa odrzucić. Co istotne, powinny się w nim znaleźć takie informacje, jak: termin urlopu oraz powód jego udzielenia. Nie ma konieczności dokładnego uzasadniania okoliczności śmierci bliskiej rodziny. Niemniej jednak pracownik wnioskujący o urlop okolicznościowy, na prośbę pracodawcy, ma obowiązek dostarczyć akt zgonu. W przypadku, gdy pracownik nie złoży takiego wniosku, jego nieobecność w pracy nie jest w żaden sposób uprzywilejowana.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy jak uzyskać

Previous POLICJANCI ROZBILI GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ ZAJMUJĄCĄ SIĘ NIELEGALNYM TOWAREM
Next Używane suknie ślubne, zaproszenia DIY, co jeszcze, aby zaoszczędzić na organizacji wesela?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Na co uważać przy wyborze agencji SEO?

Pozycjonowanie to nieustannie najbardziej efektywny i skuteczny sposób na zaistnienie w Internecie. To również najbardziej tajemniczy element marketingu online. Większość przedsiębiorców dokładnie nie wie, jakim narzędziami posługują się w tym

Strefa Biznesu 0 Comments

Fundusze ETF – co to takiego i jak w nie inwestować?

Inwestowanie w fundusze ETF to jedna z dostępnych i niezwykle atrakcyjnych możliwości, jakie daje nam obecny rynek. Jest to stosunkowo bezpieczna i ciesząca się rosnącym zainteresowaniem forma inwestowania. W tym

Strefa Biznesu 0 Comments

Nowoczesne malowanie proszkowe dla każdego

Lakierowanie proszkowe, kiedyś zarezerwowane głównie dla przemysłu ciężkiego, obecnie staje się dostępne dla wszystkich. Przez ostatnie lata technologia ta, łącząca w sobie zalety tradycyjnych technik malowania z nowoczesnymi rozwiązaniami, zyskuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź