Smog i ćwiczenia na świeżym powietrzu

Smog i ćwiczenia na świeżym powietrzu

Sport jest dobry dla zdrowia! Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ale warto zauważyć, że są momenty, w których lepiej zrezygnować z treningu ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń w atmosferze. Nieodpowiedzialne jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu, gdy dopuszczalne normy zostały przekroczone o kilkaset procent według wszystkich mierników jakości powietrza. Może to spowodować poważne szkody.

Stajemy się coraz bardziej świadomi negatywnego wpływu smogu na nasze zdrowie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w stanie zwalczyć jego poważne skutki lub że istnieją systemowe rozwiązania, które mogłyby zmniejszyć jego poziom. Dopuszczalne normy na niektórych obszarach mogą być przekraczane kilkaset razy w ciągu roku w okresie jesienno-zimowym. Nie jest to sytuacja chwilowa, lecz trend sezonowy. Należy zdawać sobie sprawę, że sporty uprawiane na świeżym powietrzu są niebezpieczne nie tylko w okresach intensywnego smogu.

Co mówią badania na temat biegania w smogu?

Badania doktora Jean-Francois Argacha, kardiologa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli, były jednoznaczne. Przedstawialiśmy je przy wielu okazjach. Ćwiczenia w tzw. świeżym, czyli niepodlegającym normom zanieczyszczeń powietrzu, mogą spowodować uszkodzenie płuc i ewentualnie doprowadzić do krytycznej niewydolności serca. Według naszych ekspertów, mikroskopijne cząsteczki spalania mogą przenikać do płuc w trzykrotnie szybszym tempie niż u osób aktywnych fizycznie. Może to powodować dysfunkcję naczyń krwionośnych i nadciśnienie płucne.

Belgijski zespół przeprowadził zarówno eksperyment laboratoryjny, jak i badanie populacyjne. Dziesięciu ochotników zostało wystawionych w kontrolowanych warunkach na działanie zwykłego powietrza i spalin z silników Diesla. Stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu było czterokrotnie wyższe niż dopuszczają normy WHO. Wykonano echo serca z dokładną oceną ciśnienia płucnego.

U osób, które nie podejmowały aktywności fizycznej, nie stwierdzono zmian ciśnienia płucnego.

Aktywnym uczestnikom podano dobutaminę, która symuluje zmęczenie po uprawianiu sportu i wzrost ciśnienia płucnego.

Chociaż grupa badana była niewielka, naukowcy zdecydowanie stwierdzili, że badanie może dostarczyć pewnych ogólnych wniosków. Wiemy wystarczająco dużo o szkodliwym wpływie smogu na układ oddechowy, aby wiedzieć, że jest on wyraźnie szkodliwy. Wnioski te są dodatkowo poparte obserwacjami poczynionymi przez badaczy.

Badanie populacyjne objęło ponad 16 tys. mieszkańców Brukseli. W latach 2009-2013 uczestnicy mieli wykonane echo serca, które oceniało ciśnienie krwi w ich płucach. Następnie skorelowano to z poziomem zanieczyszczenia (w dniu badania, 5 i 10 dni wcześniej). Wykazało to, że nawet jeden dzień w silnie zanieczyszczonym środowisku wystarczył, aby wywołać zmiany w krążeniu płucnym.

Przeczytaj również: Jak powstaje smog i jak z nim walczyć?

Jak bezpiecznie uprawiać sport na świeżym powietrzu?

Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej jesienią i zimą, gdy skale zanieczyszczenia powietrza AQI są wysokie? Sport jest dla ciebie dobry. Ale ważne jest, aby zachować głowę w górze. Oto kilka wskazówek, które pomogą entuzjastom ćwiczeń.

Po pierwsze, unikaj aktywności fizycznej, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest zbyt wysokie. Ogranicz swoją aktywność do najniższego możliwego poziomu, gdy jakość powietrza jest dobra (wskaźnik pokazuje kolor pomarańczowy). Wybierz miejsce, które znajduje się z dala od domów i kominów. Ćwicz rano, kiedy poziom pyłu jest zazwyczaj niższy. Zaleca się uprawianie sportów w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak siłownia lub dom. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, szczególnie w szczycie sezonu.

Jak można kontrolować ilość zanieczyszczeń w powietrzu?

Możesz bezpłatnie pobrać aplikacje mobilne na swój smartfon. Do takich aplikacji mobilnych należą Airly i AirFox, które ostrzegą Cię o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczeń.

Wiele miast posiada interaktywne tablice lub środki transportu publicznego, które wyświetlają indeks AQI. W niektórych miastach możesz korzystać z komunikacji miejskiej w sezonie jesienno-zimowym (np. Nie zawiedziesz się, jeśli skorzystasz z komunikacji miejskiej w sezonie jesienno-zimowym (w niektórych miastach, np.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska posiada najbardziej aktualne dane na temat jakości powietrza w Polsce.

Mierniki jakości powietrza

Mierniki jakości powietrza mogą służyć do stałego monitorowania jakości powietrza. Te specjalne czujniki natychmiast poinformują Cię o poziomie i rodzaju zanieczyszczeń w Twoim domu. Niektóre modele posiadają czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia. Daje to bardzo szczegółowe informacje. Wiele z nich może być obsługiwanych za pomocą smartfona, ponieważ posiadają moduł Wi-Fi. Często możesz znaleźć informacje o jakości powietrza w okolicy dzięki aplikacjom.

Profesjonalne czujniki jakości powietrza dają precyzyjne informacje o niebezpiecznych substancjach. Najbardziej niepokoi nas stężenie cząstek stałych PM2,5 i 10. Te drobne cząsteczki z łatwością przenikają do układu oddechowego i krwionośnego. Równie ważne są dane dotyczące stężenia TVOC (lotnych związków organicznych) i CO2. Substancje te również mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Mierniki jakości powietrza pozwalają na dostosowanie ustawień oczyszczacza i przypominają o konieczności wietrzenia domu.

Najlepiej unikać sportowego smogu. Najlepiej jest ćwiczyć w domu w godzinach największego zanieczyszczenia. W internecie jest mnóstwo filmów od wyszkolonych trenerów. Jeśli wolisz, możesz też wybrać się na siłownię. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie dobrej kondycji. Możesz również wyjść na zewnątrz i cieszyć się miłym biegiem na wiosnę.

Previous Jak rozpoznać 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich
Next Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI ZNAKOWALI ZABYTKI

Policjanci rozpoczęli II etap „Programu znakowania zabytków ruchomych w obiektach sakralnych na terenie województwa wielkopolskiego”. Znakowanie tego typu przedmiotów stanowi dodatkowy element systemu zabezpieczeń, którym obejmowane są obiekty sakralne, wpływając

Wiadomości 0 Comments

POLICJANTKA Z TRZCIANECKIEGO KOMISARIATU NA XV MISTRZOSTWACH POLSKI POLICJANTÓW W MARATONIE

Sierż. sztab. Magdalena Pałys z Komisariatu Policji w Trzciance kolejny raz udowodniła, że sport jest jej olbrzymią pasją. Tym razem podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie w Dębnie zajęła

Kalisz 0 Comments

W Kaliszu V Mistrzostwa w Pływaniu na „Byle czem”

5 czerwca, na zalewie Szałe, odbędą się V Mistrzostwa Kalisza w Pływaniu na „Byle Czem”. Jak co roku, uczestnicy wystartują na niekonwencjonalnym sprzęcie, napędzanym wyłącznie siłą ludzkich mięśni. W odróżnieniu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź