USŁYSZAŁ 41 ZARZUTÓW ZA OSZUSTWA I USIŁOWANIA WYŁUDZEŃ PIENIĘDZY
Szamotulski Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył sprawę licznych wyłudzeń na szkodę banków oraz firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Podejrzany wprowadzał w błąd pośredników kredytowych, przez co poszkodowani stracili w sumie blisko 40 tysięcy złotych. Mężczyzna usiłował wyłudzić więcej pieniędzy, jednak część podmiotów odmówiła mu udzielenia pożyczki. Sprawa została przekazana do z aktem oskarżenia do sądu.
W minionym tygodniu Zespół do Walki z Przestępczością Gospodarczą zakończył pracę nad prowadzoną kilkanaście miesięcy sprawą licznych oszustw na szkodę różnych podmiotów finansowych.
W ubiegłym roku policjanci otrzymali zawiadomienie o wprowadzeniu w błąd pośrednika kredytowego co do tożsamości pożyczkobiorcy. Nieznany wówczas sprawca, kupując na raty sprzęt zawarł umowę z bankiem podając fałszywe dane. Mężczyzna otrzymał zakupione na raty telefony komórkowe warte w sumie ponad 3 tysiące złotych, za które nie spłacał rat, więc poszkodowanym stał się bank, który udzielił mu kredytu.
Policjanci pracujący nad sprawą przeanalizowali dane wskazane przez poszkodowanego i ustalili podejrzewanego o wyłudzenie pieniędzy. Okazał się nim 36-letni szamotulanin. Mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa. W trakcie prowadzonego dochodzenia policjanci ustalili, iż 36-latek mógł mieć na sumieniu więcej tego typu przestępstw. Jak się okazało, mężczyzna wielokrotnie za pośrednictwem sklepów internetowych zawierał umowy kredytowe zakupując sprzęt elektroniczny, a także RTV i AGD. Kupił m.in. telefony, tablety, oprogramowanie komputerowe, lodówki itp. Zakupione na raty mienie sprzedawał, a rat za otrzymany towar nie spłacał. Podczas transakcji podawał różne fałszywe dane.
Policjanci zwrócili się do potencjalnych pokrzywdzonych o przeanalizowanie zaciąganych pożyczek na poczet kupna sprzętu RTV i AGD przy wykorzystaniu ustalonych przez funkcjonariuszy fikcyjnych danych wykorzystywanych przez sprawcę. W sprawie powołany został biegły z dziedziny informatyki, sprzętu i oprogramowania, co pozwoliło zebrać dodatkowy materiał dowodowy. Kryminalni ustalili również fałszywe konta należące do mężczyzny, świadków i pokrzywdzonych w licznych przestępstwach.
Finalnym efektem sprawy było ustalenie poszkodowanych i przedstawienie mężczyźnie 41 zarzutów za oszustwa oraz usiłowania wyłudzenia pieniędzy posługując się fałszywymi danymi. Mężczyźnie udało się wyłudzić blisko 40 tysięcy złotych. Straty byłyby większe, gdyby nie fakt, iż w 24 przypadkach banki odmówiły mu udzielenia pożyczki.
Akt oskarżenia został skierowany do sądu.
Za oszustwa mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.
Może to Ci się spodoba
POLICJA POSZUKUJE ZAGINIONEGO MĘŻCZYZNY
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie poszukują zaginionego 27 – letniego Marka Wojtysiaka. Ostatni raz mężczyzna był widziany w swoim domu 24 lutego ok. godz. 6.30. Wszelkie informacje na
Policja CBŚ rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie Wielkopolski
W akcji uczestniczyło ponad 250 funkcjonariuszy CBŚP z Krakowa i Poznania. Zatrzymano 8 osób, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, 5 jej członków i 2 osoby zajmujące się drukowaniem podrobionych
NIELEGALNY TYTOŃ NIE TRAFI NA RYNEK
Zlikwidowana nielegalna fabryka tytoniu, cztery zatrzymane osoby. To bilans działań przeprowadzonych przez wielkopolskich policjantów na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Sprawcy przestępczego procederu z tytułu nieopłaconej akcyzy narazili Skarb Państwa na straty
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!