Czym jest narkomania?
Narkomania to choroba, która negatywnie wpływa na mózg i zachowanie danej osoby. Uzależnienie to stopniowo zaczyna się rozwijać, gdy dana osoba kontynuuje zażywanie narkotyku pomimo związanych z tym problemów.
Co powoduje uzależnienie od narkotyków?
Czynność wykonana raz jako eksperyment może wkrótce przekształcić się w nawyk. Przykładem może być eksperymentalne używanie alkoholu. Substancje takie jak alkohol i nikotyna mogą wpływać na samopoczucie. Niektórzy ludzie czerpią przyjemność z fizycznych i psychicznych stymulacji, jakie te substancje wytwarzają. Ten stan ostatecznie prowadzi osobę do uzależnienia od tej konkretnej substancji. Niektórzy ludzie uzależniają się nawet od więcej niż jednej substancji. Jednak taki styl życia często prowadzi do szeregu upośledzeń psychicznych, fizycznych i społecznych. Większość osób cierpiących na zespół uzależnień (SUD) ma tendencję do ukrywania swojego stanu i woli nie mówić o tym głośno. Typowe objawy uzależnienia od narkotyków mogą się różnić w zależności od osoby, a także zależą od rodzaju nadużywanego narkotyku. Zaleca się zwracanie uwagi na poniższe objawy:
- Chęć częstego spożywania narkotyku.
- Konieczność zwiększenia dawki, aby uzyskać ten sam efekt.
- Zaniedbywanie własnych obowiązków, takich jak praca, rodzina itp.
W większości przypadków zaburzenie związane z nadużywaniem substancji jest zwykle spowodowane wieloma przyczynami społecznymi, osobistymi i środowiskowymi. Presja rówieśnicza jest uważana za jedną z głównych przyczyn narkomanii. Wiele młodych osób zaczęło po raz pierwszy zażywać narkotyki z powodu presji rówieśników ze strony grupy przyjaciół, którzy sami byli konsumentami. Genetyka danej osoby może wpływać na postęp uzależnienia od narkotyków. Odgrywają istotną rolę w zwiększaniu lub zmniejszaniu tempa uzależnienia. Jeśli ktoś używa narkotyku w młodym wieku, zmiany w rozwoju jego mózgu sprawiają, że użytkownik jest bardziej bezbronny wobec uzależnienia.
Definicja uzależnienia
Uzależnienie to choroba przewlekła charakteryzująca się poszukiwaniem i zażywaniem narkotyków, pomimo szkodliwych konsekwencji. Początkowa decyzja o zażywaniu narkotyków jest dobrowolna, ale powtarzające się zażywanie narkotyków może prowadzić do zmian w mózgu, które zakłócają zdolność do opierania się silnym pokusom zażywania narkotyków. Te zmiany w mózgu mogą być trwałe, dlatego też uzależnienie od narkotyków jest uważane za chorobę „nawracającą” – osoby w trakcie wyzdrowienia z zaburzeń związanych z używaniem narkotyków są narażone na zwiększone ryzyko powrotu do zażywania narkotyków, nawet po latach ich niepodejmowania. Często zdarza się, że osoba ma nawrót, ale nawrót nie oznacza, że leczenie nie działa. Podobnie jak w przypadku innych przewlekłych schorzeń, leczenie powinno być kontynuowane i dostosowywane w zależności od reakcji pacjenta.
Co dzieje się z mózgiem, gdy dana osoba bierze narkotyki?
Większość leków oddziałuje na „obwód nagrody” w mózgu, wywołując euforię. Prawidłowo działający system nagród motywuje osobę do powtarzania zachowań potrzebnych do rozwoju, takich jak jedzenie i spędzanie czasu z bliskimi. Udary dopaminy w obwodzie nagrody powodują wzmocnienie przyjemnych, ale niezdrowych zachowań, takich jak zażywanie narkotyków, co prowadzi do wielokrotnego powtarzania tego zachowania. W miarę jak dana osoba nadal używa narkotyków, mózg dostosowuje się, zmniejszając zdolność komórek do reagowania na nie. Zmniejsza to uczucie odurzenia, które osoba odczuwa, w porównaniu do odurzenia, jakie odczuwała podczas pierwszego przyjmowania leku – efekt znany jako tolerancja. Te adaptacje mózgu często prowadzą do tego, że osoba staje się coraz mniej zdolna do czerpania przyjemności z innych rzeczy, które kiedyś lubiły, takich jak jedzenie, seks lub zajęcia towarzyskie.
Leczenie uzależnienia od narkotyków
Celem jest polepszenie stanu zdrowia osoby uzależnionej oraz zmuszenie jej do porzucenia nałogu. Po zdiagnozowaniu lekarz / specjalista leczenia może zasugerować jeden lub więcej z następujących planów leczenia:
Terapia detoksykacyjna i odwykowa: to leczenie w wielu przypadkach daje obiecujące wyniki. Zaleca się, aby to leczenie było wykonywane przez pracowników służby zdrowia.
Programy leczenia uzależnień chemicznych: Te terapie łączone wyjaśniają niebezpieczeństwo uzależnienia od narkotyków. Specjalista leczenia zwykle decyduje, które elementy leczenia włączyć do programu.
Terapia behawioralna: inny połączony plan leczenia wykonywany przez psychologa, psychiatrę.
Grupy samopomocy: Anonimowi Narkomani i Anonimowi Alkoholicy to grupy wsparcia dostępne dla osób z zaburzeniami odwykowymi.
Może to Ci się spodoba
Modne stroje kąpielowe na lato 2022
Podczas wakacji jednym z ważnych ubrań każdej kobiety jest strój kąpielowy. Jak wiadomo moda zmienia się nieustannie. Jaki zatem strój kąpielowy warto kupić sobie na wakacje 2022? Na co zwrócić
Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
Alkoholizm jako choroba wkrada się niezauważony, ale ostatecznie całkowicie przejmuje kontrolę nad ludzką psychiką. Stała ekspozycja na toksyny alkoholowe niszczy psychikę i osłabia pracę ważnych narządów i układów organizmu. Na
Kołdry obciążeniowe w terapii autyzmu
Autyzm to zaburzenie, które występuje i u dzieci z rzadkimi, poważnymi chorobami umysłowymi, jak i u maluchów z dobrymi zdolnościami poznawczymi. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, w niektórych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!