Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy?

Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy?

Jeśli słuchawki, których używasz do słuchania muzyki, są w stanie zapewnić piękne wrażenia estetyczne, to możliwe jest uzyskanie wspaniałych wrażeń słuchowych. Wbrew zapewnieniom producentów, rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak się wydaje.

W przypadku słuchawek nie jest konieczny “pełnokrwisty wzmacniacz mocy”. Zapotrzebowanie na moc jest minimalne i powinno być determinowane przez inne komponenty elektroniki towarzyszącej. Powszechne jest podłączanie słuchawek za pomocą diody rezystorowej podłączonej do wyjścia głośnikowego (wewnątrz kolumny wzmacniacza), ale lepiej jest zastosować specjalne urządzenie. Może być ono włączone w tor sygnałowy za przedwzmacniaczem lub sterowane bezpośrednio ze źródła dźwięku (np. może być sterowane z odtwarzacza CD.

Co to jest wzmacniacz słuchawkowy?

Ponieważ słuchawki są czułymi przetwornikami, jest to układ o liniowym wzmocnieniu i małej mocy. Niektóre konstrukcje oferują wiele funkcji i opcji, w tym regulację głośności, wejścia i wyjścia. Zakładając, że taki wzmacniacz podłączony jest do odtwarzacza CD lub przedwzmacniacza o podobnym poziomie wyjściowym, dostępna moc mieści się w zakresie kilkudziesięciu miliwatów. Jest jednak kilka wyjątkowych cech. Ta niepozorna moc może być wykorzystana ze słuchawkami. Dobre słuchawki mają zwykle skuteczność na poziomie 90-100 dB przy mocy sygnału 1MW. Należy pamiętać, że długotrwałe słuchanie muzyki na tak wysokich poziomach może spowodować nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Wzmacniacz słuchawek elektrostatycznych jest bezużyteczny, jeśli ktoś ich używa. Należy zastosować wzmacniacz lub dedykowany energizer do słuchawek elektrostatycznych, który jest w stanie dostarczyć znacznie większą amplitudę sygnału.

Sprawdź również: Wpływ kabli na jakość dźwięku

Dlaczego i kiedy powinienem kupić wzmacniacz słuchawkowy

Wszystko zależy od impedancji i skuteczności przetworników w słuchawkach. Słuchawki będą działały lepiej, jeśli będą miały wyższą skuteczność i niższą impedancję. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Drugą znaną zasadą jest to, że słuchawki o wyższej skuteczności i niższej impedancji będą wymagały dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego.

Zakup wzmacniacza słuchawkowego ocenią nasze uszy, nasz słuch i nasze poczucie estetyki dźwięku. Należy również pamiętać, że tanie wzmacniacze słuchawkowe nie zaprowadzą nas do krainy dźwiękowego uniesienia.

Na co zwracać uwagę?

Warto wybrać sprzęt odpowiedni do swoich potrzeb pod względem jakości dźwięku i parametrów technicznych.

Wiele wzmacniaczy z wyższej i średniej półki cenowej posiada wbudowane selektory wejść. Pozwala to na podłączenie wielu źródeł dźwięku i wybór, którego z nich chcemy słuchać. Standardem w takich wzmacniaczach są przetworniki cyfrowo-analogowe. To, w połączeniu z wbudowanym portem USB, pozwala na bezpośrednie podłączenie do komputera jako źródła dźwięku wysokiej jakości.

Niektóre wzmacniacze słuchawkowe mogą być nawet używane jako przedwzmacniacz liniowy. Następnie trzeba będzie dodać wzmacniacz mocy, aby zasilić zestaw klasycznych głośników.

Modele wyższej klasy są często symetryczne i wyposażone w złącza XLR, aby zapewnić zbalansowany sygnał.

Wzmacniacze słuchawkowe mogą być wyposażone we wbudowany phonostage (przedwzmacniacz RIAA) lub bardzo rozbudowane konstrukcje, które pozwalają na podłączenie zewnętrznego zasilacza w celu zwiększenia parametrów jakościowych.

Wzmacniacz słuchawkowy czy karta muzyczna do komputera?

To częste pytanie wśród użytkowników komputerów. Który z nich jest najlepszym wyborem? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale warto znać różnice i ich możliwości, aby móc wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Dla wymagających użytkowników lepszym rozwiązaniem niż zakup nowej karty jest dedykowany wzmacniacz. Potrafi on zrobić więcej niż karta dźwiękowa. Potrafi poprawić jakość dźwięku, zbalansować brzmienie słuchawek i zaspokoić potrzeby audiofilów. Wzmacniacz słuchawkowy do laptopa można łatwo zainstalować. Podłącza się go za pomocą złącza USB.

Karta dźwiękowa komputera jest istotnym elementem. Jeśli nie jest wysokiej jakości, może negatywnie wpływać na jakość dźwięku i źle współpracować nawet z najlepszymi słuchawkami. Do słuchawek lepiej wybierać karty z wbudowanym wzmacniaczem, które są wyższej jakości niż standardowe modele.

Previous Jak wybrać osuszacz powietrza do domu?
Next World of Warcraft Valarjar Stormwing Mount - Poradnik

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

NAJLEPSZY WIELKOPOLSKI „PATROL ROKU 2017” JUŻ WYBRANY!

Mundurowi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego to najlepsi policjanci służby patrolowej w Wielkopolsce! Zwycięzcy eliminacji wojewódzkich XXIV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku 2017” – o

Leszno 0 Comments

Tragiczny wypadek pod Lesznem

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj ok. godz. 18:00 na Drodze Krajowej nr 5 w okolicach miejscowościami Klonówiec, gm. Lipno. Z pojazdem ciężarowym Renaulut Premium zderzyły się dwa samochody osobowe: Renault Laguna oraz Dacia

Wiadomości 0 Comments

Turek – Chłopiec wypadł z okna, trwa operacja

Czterolatek wypadł z okna mieszkania mieszczącego się na 2 piętrze w bloku, przy ul. Browarnej. W domu byli rodzice oraz siostra chłopca. Trwają ustalenia, jak doszło do tego zdarzenia, jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź