Kompostownik krok po kroku

Kompostownik krok po kroku

Kompostownik ogrodowy to źródło darmowego, przyjaznego dla środowiska, organicznego nawozu, a także miejsce na skoszoną trawę, chwasty, gałęzie i inną roślinność. Ten niezastąpiony element działki ogrodowej może być wykonany z dowolnego materiału, o dowolnym kształcie i rozmiarze. Tradycyjnie jednak wykonywany jest z desek w formie pudełka z wieczkiem. Pojemnik na kompost z pokrywką to najłatwiejsza opcja, łatwo z niego zrobić dobry kompost i wytrzyma wiele lat.

Budowa

Przed przystąpieniem do budowy musisz zdecydować o rozmiarze. Optymalna objętość kompostownika ogrodowego to 1 metr sześcienny, czyli konieczne jest wykonanie pojemnika na kompost o wymiarach 1x1x1 m. Ten projekt wystarcza na działkę o powierzchni 5 akrów. Mały kompostownik to najlepszy wybór do letniego domu. Mały kompostownik z tworzywa sztucznego można wykorzystać do dekoracji każdego ogrodu. Aby uzyskać wysokiej jakości kompost w krótkim czasie, w skrzyni musi być utrzymywana wystarczająca wilgotność, a do zawartości musi być dopływ świeżego powietrza. Ponadto projekt powinien zapewniać łatwy załadunek i rozładunek pozostałości organicznych. Najlepszym projektem kompostownika ogrodowego jest pudełko z pokrywką, zdejmowaną ścianką przednią i otworami po bokach do napowietrzania. Wygodna ekstrakcja gotowego nawozu w trakcie dojrzewania jest ważnym elementem funkcjonalnym kompostownika.

Kompostownik drewniany wykonany z desek

Wykonanie kompostownika ogrodowego własnymi rękami jest bardzo proste. Będzie to wymagało płyt o grubości 20 – 25 mm i długości 1 mi 4 belek o przekroju 50×50 mm lub więcej. Kolejność montażu jest następująca: najpierw montuje się dwie ściany boczne, następnie zmontowane deski łączy się z deskami. Tworzy to tylną i przednią ścianę. Nie wszystkie deski można zamontować na ścianie frontowej, ale tylko 1-2 dolne. W ten sposób zapewnione jest łatwe ładowanie pozostałościami organicznymi. Jako wypełnienie możesz zainstalować dodatkowe deski. Wszystkie elementy pojemnika na kompost mocowane są za pomocą wkrętów samogwintujących. Deski to dobre pudełko do tworzenia nawozów. Jeśli używasz standardowej płyty o długości 6 mi szerokości 120 mm, to do produkcji tacy o objętości 1 cbm. potrzebne będą 4 deski i 4 pręty o długości 50×50 mm o długości 1 m. Ważne jest, aby między deskami pozostawić szczelinę około 1-2 cm w celu napowietrzenia. Również deski należy traktować środkiem antyseptycznym.

Podczas montażu tacy ważne jest, aby między deskami pozostawić 1 – 2 cm szczelinę, która zapewni napowietrzenie kompostu. Gdy deski są ciasno ułożone bez przerwy, bakterie biorące udział w produkcji nawozu mogą nie mieć wystarczającej ilości tlenu, w wyniku czego bakterie tlenowe umrą, a masa stanie się kwaśna.

Kompostownik ze składaną ścianą przednią

Pokrywa pojemnika na kompost jest niezbędna, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wilgoci i zapobiec przedostawaniu się wody deszczowej. Nadmiar lub brak wilgoci wpływa bezpośrednio na liczebność bakterii tlenowych, a co za tym idzie na jakość i szybkość produkcji nawozów. Klapka jest wykonana z tych samych desek, co sam kompostownik ogrodowy. Może być na zawiasach lub zdejmowana. Jeśli pojemnik na kompost ma być zainstalowany w cieniu, można zrezygnować z jego przykrycia. Aby zachować wilgoć i chronić przed opadami, kompost można przykryć arkuszem żelaza lub kawałkiem starego linoleum (pokrycia dachowego). W ten sposób możesz chronić nawozy przed nadmierną wilgocią i wysychaniem. Nagrzewająca się na słońcu osłona z blachy ogrzeje pryzmę, przyspieszając w ten sposób dojrzewanie nawozu.

Wygodnym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest składana ściana przednia. W poprzedniej wersji tacki przednia ściana była składana z desek, które mocowano za pomocą wkrętów samogwintujących. Montaż i demontaż takiej ściany możliwy jest tylko za pomocą narzędzia.

Możesz wykonać przednią ścianę, którą można montować i demontować bez użycia narzędzi w następujący sposób. W tym celu na ścianach bocznych należy wykonać rowek o grubości 1,5-krotności grubości deski. Deski będą montowane w tym rowku po ich wypełnieniu. Rowek może być wykonany z dwóch prętów. Z przodu pudełka zamontuj dodatkowo 1 drążek z każdej strony. Między prętami pozostaje szczelina około 30 mm. W tę szczelinę zostaną wstawione deski, które utworzą przednią ścianę.

Previous Studia MBA i EMBA w WSB w Poznaniu. Gdy zależy ci na intensywnym rozwoju umiejętności menedżerskich
Next Handel akcjami na giełdzie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

NIEZDARNY ZŁODZIEJ

Policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego z kaliskiej komendy, zatrzymali 33-latka podejrzanego o kradzież. Mężczyzna w jednym ze sklepów obuwniczych ukradł cztery prawe buty. Kiedy zorientował się jaki błąd popełnił wyrzucił łup do

Wiadomości 0 Comments

WYPEŁNILI ROTĘ ŚLUBOWANIA POLICJANTA

27 czerwca br. sierż. sztab Artur Szczepankiewicz z Wydziału Ruchu Drogowego i st. sierż. Robert Szałkiewicz z Wydziału Prewencji konińskiej Policji stanęli przed nie lada wyzwaniem. Otrzymali informację od oficera

Wiadomości 0 Comments

Usuwanie nadmiernego owłosienia

Włosy można znaleźć na całym ciele. Niektóre włosy są prawie niewidoczne, podczas gdy inne rosną gęściej lub są grubsze. Każdy włos służy do określonego celu i jest niezbędny do prawidłowego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź