Leszno – jakie zmiany czekają uczniów od września

Leszno – jakie zmiany czekają uczniów od września

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miejskiej, na której wiceprezydent Piotr Jóźwiak przedstawiał plany zmian w leszczyńskiej oświacie. Zmiany są odpowiedzią na rządową reformę oświaty, uwzględniają też wyniki raportu zleconego przez samorząd.

Reforma ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację gimnazjów i utworzenie 8 – letnich szkół powszechnych, 4 – letnich liceów ogólnokształcących i 5 – letnich techników. Zmianie ulegnie również szkolnictwo zawodowe.

Na razie założenia reformy znamy przede wszystkim z przekazów medialnych. Dopiero jesienią i zimą będą odpowiednie rozporządzenia i wtedy będziemy mogli konkretniej odnieść się do tych zapowiedzi. Przed nami sporo pracy – podkreślał Krystian Maćkowiak, przewodniczący Komisji Edukacji, który prowadził czwartkowe obrady.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy pięciu szkół oraz związkowcy. Wiceprezydent Piotr Jóźwiak mówił o pomysłach samorządu na oświatę i podkreślał, że spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół. – Wszystko, co dziś zostanie powiedziane, wymaga jeszcze dyskusji – zaznaczył. Nie są to propozycje, które na pewno wejdą w życie. Są to zmiany proponowane przez władze miasta. Ostateczne decyzje podejmą radni.

SZKOŁY ZAWODOWE I POLICEALNE

Najpierw wiceprezydent Jóźwiak odniósł się do szkolnictwa zawodowego. – W ostatnich latach uczniowie trochę rozminęli się z pracodawcami. Z jakiś powodów nie wybierają tych zawodów, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. W Lesznie mamy to szczęście, że wielcy przedsiębiorcy uczestniczą w kształceniu młodych ludzi. Chcemy jednak, aby tej współpracy było więcej. Przedsiębiorcy chcą przychodzić do szkół, brać udział w dniach otwartych, zapraszać uczniów do swoich firm. I chcemy im to umożliwić. Wiceprezydent zapowiedział, że szkolnictwo zawodowe będzie mocno przez samorząd promowane. Niewykluczone też, że od roku szkolnego 2017/18 w Lesznie powstanie jedna lub dwie samorządowe szkoły policealne. – Mamy kadrę i warunki lokalowe. Na przykład w Zespole Szkół Ekonomicznych mogłoby powstać policealne technikum księgowości – podkreślał Jóźwiak. Ostatnie publiczne szkoły policealne zakończyły działalność w mieście w roku 2007. Rozwijają się natomiast szkoły prywatne, które dostają dotacje z miasta.

DOBRE PRAKTYKI ZATRUDNIANIA NAUCZYCIELI

Druga sprawa, o jakiej Piotr Jóźwiak mówił na komisji, to wprowadzenie tzw. „dobrych praktyk” dotyczących zatrudniania i zwalniania nauczycieli. Mają być one przedyskutowane z dyrektorami, nauczycielami oraz związkowcami i spisane w specjalnym regulaminie wydanym przez prezydenta miasta. – Chodzi o wprowadzenie takich kryteriów zatrudniania nauczycieli, które nie będą zawsze (choć jest to oczywiście ważny element) preferować nauczycieli z dłuższym stażem i z większym doświadczeniem. Ważnym czynnikiem ma być ocena ich pracy przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję. Przy zatrudnianiu nowych nauczycieli niezwykle ważnym argumentem powinien być fakt, że dotychczas pracują oni w leszczyńskiech szkołach. Dotyczy to zwłaszcza nauczycieli gimnazjów – tłumaczył. Zmiany dotyczyć mają także konkursów na dyrektorów szkół.

FUNDUSZ NA STUDIA PODYPLOMOWE

Samorząd rozważa utworzenie specjalnego funduszu finansowania studiów podyplomowych. Dzięki niemu nauczyciele mieliby mieć możliwość uzupełniania wykształcenia o przedmioty, na które będzie zapotrzebowanie po ustaleniu nowych podstaw programowych. Projekt będzie w znacznej mierze adresowany do nauczycieli gimnazjów, aby umożliwić im zdobycie drugiego wykształcenia i ułatwić znalezienie pracy w nowej szkole powszechnej czy średniej, gdy gimnazja zostaną wygaszone. ŁĄCZENIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NR 1 i 3.

NOWA SIEĆ SZKÓŁ POWSZECHNYCH

Trzecia kwestia, jaką poruszył na komisji wiceprezydent, to nowa sieć szkół powszechnych. 8-letnie szkoły powszechne, zgodnie z reformą zapowiadaną przez PiS, mają przejąć zadania obecnych szkół podstawowych i gimnazjów. W Lesznie szkół powszechnych miałoby powstać dziewięć. Będą to: Szkoła Powszechna nr 2 (z połączenia SP nr 2 i Gimnazjum nr 2 oraz części obwodu obecnych SP 1 i 3),

Szkoła Powszechna nr 4 w Zaborowie (na bazie obecnej SP nr 4, ale już w nowym budynku przy ul. Henrykowskiej),

Szkoła Powszechna nr 5 w Gronowie (z SP nr 5 i Gimnazjum nr 5),

Szkoła Powszechna nr 7 (obecny obwód SP nr 7 – zmniejszony),

Szkoła Powszechna nr 9 (obecna SP nr 9 i Gimnazjum nr 9),

Szkoła Powszechna nr 10 (z SP nr 10, powiększona o część obwodu SP nr 12),

Szkoła Powszechna nr 12 (z SP nr 12 i Gimnazjum nr 8, obwód nieco pomniejszony na rzecz Szkoły Powszechnej nr 10),

Szkoła Powszechna nr 13 (z SP nr 13 i Gimnazjum nr 7),

Szkoła Powszechna nr 14 (z SP 1, SP 3 oraz Gimnazjum nr 1).

O ile powstanie ośmiu pierwszych szkół jest dość proste, bo będą one działać w obecnych siedzibach, o tyle utworzenie nowej Szkoły Powszechnej nr 14 wiąże się z większymi zmianami. Wiceprezydent proponuje, aby już od 1 września 2017 roku połączyć dwie placówki w śródmieściu: Szkołę Podstawową nr 1 przy Al. Krasińskiego i Szkołę Podstawową nr 3 na placu Metziga w jedną Szkołę Podstawową nr 14. Następnie Szkoła Podstawowa nr 14 i Gimnazjum nr 1 miałyby stworzyć najpierw Zespół Szkół, a potem nową Szkołę Powszechną nr 14 z siedzibą przy placu Komeńskiego, w budynku Gimnazjum nr 1.

Dlaczego szkoła ma mieć numer 14? Bo to kolejny wolny numer, jaki możemy nadać szkole. Wybraliśmy 14, żeby nie preferować ani SP 1, ani SP 3. To nie będzie tak, że którąś z tych placówek likwidujemy, albo że jedna wchłania drugą, tylko łączymy je w nową szkołę – wyjaśniał Jóźwiak. Jego zdaniem budynek przy placu Komeńskiego lepiej nadaje się na siedzibę nowej szkoły, bo są plany budowy przy nim sali gimnastycznej i jest wygodne boisko.

Prezydent przypomniał też, że z raportu o stanie leszczyńskiej oświaty, jaki został opracowany na zlecenie samorządu i przedstawiony na początku roku, jasno wynikało, że w centrum miasta jest za dużo szkół podstawowych, a za mało dzieci. – Chcemy stworzyć nową szkołę, o zdecydowanie lepszych warunkach, niż mają obecne szkoły nr 1 i 3. Oczywiście będziemy chcieli budynek przy placu Komeńskiego zmodernizować. Wiceprezydent zapewnia, że łączenie szkół, a potem powstanie nowej Szkoły Powszechnej nr 14 będzie przebiegało spokojnie. Budynki obecnych SP 1 i SP 3 mają być sprzedane. * * * We wrześniu radni Leszna mają zdecydować, czy od 1 stycznia 2017 roku powstanie w mieście Centrum Usług Wspólnych, czyli jedna księgowość dla wszystkich szkół.

 

Źródło: leszno.pl

Previous Leszno - ruszył II etap robót przy ul. Dekana
Next Okienko transferowe ZUS - OFE tylko do 31 lipca!

Może to Ci się spodoba

Poznań 0 Comments

Poznań: Miał wezwać pomoc, a zniknął z telefonem. Policja odzyskała urządzenie, poszukuje sprawcy

Policja z Poznania poszukuje osoby, która prawdopodobnie ma związek z kradzieżą telefonu na ul. Podgórnej. Personalia i adres sprawcy są znane policjantom, jednak nie przebywa on w swoim miejscu zamieszkania.

Wiadomości 0 Comments

„DWIE STRONY SIECI” NA DWORCU GŁÓWNYM PKP W POZNANIU

W ramach programu profilaktycznego „Dwie strony sieci” Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zorganizował akcję prewencyjno – edukacyjną, która odbyła się w hali głównej Dworca Głównego PKP w Poznaniu.

Wiadomości 0 Comments

WYŁUDZILI KREDYTY NA BLISKO PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH

Policjanci z Leszna zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali pięć osób, mających związek z wyłudzaniem kredytów na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Wszyscy są mieszkańcami województwa lubuskiego w wieku od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź