Poznań – poświęcono figurę Chrystusa
Wczoraj odbyła się uroczystość poświęcenia figury Chrystusa, która w poniedziałek została sprowadzona do Poznania. Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości. Obrzędy odbyły się w asyście wojska, przy dźwiękach hymnu narodowego oraz „Roty”, w obecności dostojników Kościoła, Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza oraz Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana.
5-metrowa figura to tylko część zburzonego przez Niemców monumentu, o którego odtworzenie zabiega Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Stawiając przed laty Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wielkopolanie wyrazili wdzięczność za zwycięskie powstanie wielkopolskie oraz niepodległość. Dziś Komitet stara się wprowadzić w życie plan powrotu pomnika do miasta.
Na tym tle, od długiego czasu toczy się spór z władzami Poznania. Na zwolenników i przeciwników figury podzielili się również mieszkańcy miasta. Konflikt buduje się wokół kilku aspektów, począwszy od wymiaru estetycznego pomnika, przez jego lokalizację, po ostatni problem z obejściem prawa budowlanego. Zamiast dopełnienia wymaganych procedur, wybrano drogę „przechowywania” Chrystusa z brązu na terenach kościelnych.
Prezydent Poznania nazywa posunięcie Komitetu samowolą budowlaną i nielegalnym działaniem. Na stronie internetowej Miasto upubliczniło swoją decyzję w sprawie pomnika wraz z uzasadnieniem. Komitet niechętnie wypowiada się oficjalnie na ten temat, jednak zapowiada, że nie zrezygnuje z planów, dopóki cały monument nie stanie w Poznaniu. Ma to nastąpić do 2018 r.
Może to Ci się spodoba
Młodzież zakończyła honorową wartę pod Poznańskimi Krzyżami
Przedstawienie przypominające o tragicznych wydarzeniach Czarnego Czwartku zakończyło honorowe warty pod Poznańskimi Krzyżami. Od 6 czerwca pełniła je codziennie młodzież z poznańskich i podpoznańskich szkół. – Czarny Czwartek był manifestem
POLICJANCI ZNAKOWALI ZABYTKI
Policjanci rozpoczęli II etap „Programu znakowania zabytków ruchomych w obiektach sakralnych na terenie województwa wielkopolskiego”. Znakowanie tego typu przedmiotów stanowi dodatkowy element systemu zabezpieczeń, którym obejmowane są obiekty sakralne, wpływając
ROZPOZNAJESZ TĘ KOBIETĘ? ZADZWOŃ!
Poznańscy policjanci wyjaśniają okoliczności kradzieży, która miała miejsce 12 marca br. w jednym ze sklepów monopolowych przy ul. Murawa w Poznaniu. Osoby, które rozpoznają kobietę ze zdjęcia proszone są o
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!