Przycinanie traw ozdobnych

Przycinanie traw ozdobnych

To częste pytanie, które słyszę. Ważne jest, aby trawy ozdobne przycinać we właściwym czasie. Zbyt wczesne lub zbyt późne może spowodować uszkodzenie roślin. Należy pamiętać, że nie wszystkie trawniki ozdobne mogą być przycinane. Trawy ozdobne to mój ulubiony gatunek w ogrodzie. Wykorzystuję je w prawie wszystkich moich projektach. Są eleganckie i pięknie wypełniają przestrzeń.

Kiedy najlepiej przycinać trawy ozdobne?

Najlepszą porą na przycinanie traw ozdobnych jest wiosna. Niektórzy przycinają je jesienią, ale to odbiera im to, co uważam za największy atut trawników ozdobnych: oszałamiający wygląd uschniętych łodyg zimą. Najpiękniejszy w ogrodzie jest miskant zasuszony przez całą zimę. Kolejnym najpiękniejszym, jak już wielokrotnie wspominałam, jest uschnięty żywopłot grabowy. Jesienne cięcie jest nie tylko piękne, ale również pozytywnie wpływa na kondycję roślin. Jeśli zostanie wykonane zbyt późno, może spowodować uszkodzenia mrozowe. Pędy chronią również bryłę korzeniową przez całą zimę.

Kiedy zatem przycinać trawy ozdobne? Zwykle robi się to w połowie marca. Zależy to jednak od warunków pogodowych i elastyczności. Jeśli zima jest długa, należy opóźnić cięcie. Gdy środek kępy zaczyna zmieniać kolor, np. zielony w przypadku niektórych traw lub różowy w przypadku innych, należy ją przyciąć.

Sprawdź: Top 10 traw ozdobnych do ogrodu.

Jak przycinać trawy ozdobne

Nie przycinamy wszystkich traw ozdobnych.

Każdego roku przycinamy:

  • miskant chiński (Miscanthus Sinensis).
  • Trawa pampasowa (Cortaderia soldoana).
  • Kentucky bluegrass (Pennisetum).
  • Naparstnica zwyczajna (Stipa)
  • trzcina (Calamagrostis)
  • imperata
  • knapweed (Panicum virgatum)
  • lingcod ().
  • hakonechloa

Trawy te powinny być ścinane na wysokości ok. Przyciąć je na wysokości około 10 cm od ziemi. Przycinamy je na bezpiecznej wysokości, tak aby nie uszkodzić młodych pędów. Starsze, większe i bardziej rozłożyste okazy przycinamy nieco wyżej od ziemi, do 20 cm.

Do ich cięcia należy użyć ostrego sekatora lub nożyczek. Młode trawy należy ciąć nożycami, a starsze – nożycami do żywopłotu. Jeśli trawa jest już bardzo duża, konieczne będzie użycie urządzeń mechanicznych. Najlepsze są nożyce do żywopłotu. Ja preferuję akumulatorowe nożyce do żywopłotu, ponieważ są o wiele przyjemniejsze w użyciu.

I jeszcze jedna rada. Najlepszym sposobem na przycinanie traw ozdobnych jest praca w dwie osoby. Ta, która zbiera łodygi, trzyma nóż tnący w ręku. Ułatwia to znacznie pracę, ponieważ nie trzeba potem sprzątać grządek, co czasami może trwać dłużej niż samo cięcie.

Trawy ozdobne, które nie są cięte

Mamy różne pomysły na trawy, które zachowują kolor przez całą zimę. Na szczególną uwagę zasługuje na przykład kostrzewa. Nie trzeba jej czesać, jeśli nie straciła koloru od zimy. Można ją ściąć do samej ziemi, jeśli wyschła jak większość traw. Dotyczy to również innych traw, takich jak turzyce lub byliny trawopodobne, jak jeżówka (trawa czarna) i liriope. Nie są one jednak zazwyczaj ścinane.

Kiedy trawy ozdobne odrosną?

Najszybciej odradzają się imperata i miskanty. Po ich przycięciu widać młode źdźbła. Za kilka miesięcy ogród będzie pięknie udekorowany. Clematisy to ostatnia rzecz, na którą trzeba czekać. Warto poczekać, aż urosną, nawet jeśli wydaje się, że nie przeżyły. W moim ogrodzie było tak samo. Pierwsze oznaki życia dały mi pod koniec kwietnia, akurat wtedy, gdy miałam je usunąć.

Previous TOP 10 Produkty wzmacniające stawy
Next Konsoleta fryzjerska - niezbędny element wyposażenia każdego salonu fryzjerskiego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

W Kębłowie zatrzymano 33-latka – hodował konopie w rowach melioracyjnych

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, zatrzymali 33-letniego mężczyznę. Zajmował się on nielegalną uprawą konopi. Podczas przeszukania, policjanci zabezpieczyli niemal pół kilograma suszu roślinnego, nasiona oraz urządzenie używane

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI UCZESTNICZYLI W CHARYTATYWNYM TURNIEJU SIATKÓWKI

28 stycznia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w zorganizowanym na terenie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach Turnieju Piłki Siatkowej pn. „GRAMY DLA DOMASA”.

Kalisz 0 Comments

Powstaje koncepcja tras rowerowych w Kaliszu

W środę odbyło się spotkanie kaliskich cyklistów w sprawie powstającej „Koncepcji tras rowerowych dla Kalisza”. Rozmowy poprowadził Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. Gościem specjalnym był

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź